7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Červen 2012

Konec sezóny

5. června 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Více
Ukončujeme naši sezónu 2011/1012. Příští sezóna 2012/2013 začne na začátku září. Další informace se dozvíte na začátku září. Tímto končíme tuto sezónu.
Jestli se chcete na něco zeptat pište na náš e-mail nebo do komentářů.

ČT Aktualit


Letadlo v Nigérii se zřítilo na dvoupatrový dům, zemřelo 153 lidí

5. června 2012 v 13:39 | ČT Aktuality |  Svět

Fotogalerie

V Nigérii se zřítilo letadlo na dvoupatrovou budovu v nejlidnatějším městě Lagosu. Na palubě bylo 153 lidí, nikdo pád nepřežil. Stroj spadl do obytné čtvrti v blízkosti letiště. K místu havárie se okamžitě seběhly tisíce lidí. Záchranáři už vyprostili několik těl a pátrají po přeživších.
"Zaslechli jsme mohutnou explozi a nejdřív jsme si mysleli, že to byl kanystr s benzínem," řekl reportér místního listu Timothy Akinyela. "Pak jsme ale uslyšeli několik dalších výbuchů a všichni se dali na útěk. Bylo to hrozné. Vládl zmatek a všichni křičeli," dodal.
Zasahující záchranáři vytahovali podle televize CNN z trosek většinou ohořelé oběti. Zatímco předek letadla se zabořil přímo do zmíněného domu, stroj zasáhl i tři okolní budovy. Nejméně tři z nich po pádu letounu hořely. Zatím není jasné, zda si další oběti vyžádalo katastrofu taky v zasažených domech.
Podle některých zdrojů bylo letadlo společnosti Dana Air na cestě z Lagosu do hlavního města Abuja. Jiná média píšou, že stroj do Lagosu naopak přilétal.
Šéf nigerijského úřadu civilního letectví Harold Demuren uvedl, že bylo na palubě zříceného letadla 153 lidí, což potvrdila místní úřady agentuře AP. Potvrdily se tak Demurenovy obavy, že nehodu nikdo nepřežil.
Jak uvedla agentura Reuters, k místu havárie se začali sbíhat lidé, mohly jich být až tisíce. "Dav zešílel. Záchranáři se ani nemůžou (k troskám) dostat," řekl podle Reuters přihlížející taxikář. Někteří údajně jen šokovaně hleděli na oheň, jiní trosky natáčeli a fotografovali. Z motoru letounu se valil hustý černý dým.
Příčina havárie není v tuto chvíli zřejmá, svědci nicméně uvádějí, že v Lagosu bylo v době neštěstí jasné nebe a svítilo slunce.
Lagos je nejlidnatější město Nigérie, žije v něm téměř osm milionů obyvatel. Je to zároveň jedno z největších měst v Africe vůbec.
Nigerijský prezident Goodluck Jonathan vyhlásil podle agentury AFP třídenní státní smutek a odvolal všechen svůj veřejný program.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-nigerii-spadlo-letadlo-na-dvoupatrovy-dum-fzj-/zahranicni.aspx?c=A120603_180507_zahranicni_abr

Velká města chtějí zatočit s čoudícími auty, nepustí je do ulic

5. června 2012 v 13:37 | ČT Aktuality |  Domov
Praha, Ostrava, Karlovy Vary a Plzeň už podle průzkumu MF DNES připravují plán, jak konkrétně využijí možnost zřídit v nich nízkoemisní zóny. Do těch budou moci pod hrozbou pokuty vjet pouze auta s nízkými emisemi.
Například v Ostravě by zóny podle studie vznikly v centru a ve čtvrti Poruba. "Budeme dělat všechno pro to, aby zóny mohly být zavedené co nejdřív," říká náměstek primátora Aleš Boháč.
Kromě Ostravy, která se špatným vzduchem bojuje dlouhodobě, už podobné reálné návrhy chystají v Praze, Plzni a Karlových Varech. Další města zavedení zón zvažují.
V Praze už do centra a některých míst na periferiích už teď nesmějí vjíždět nákladní automobily těžší než šest tun.
Nejpozději na podzim bude o tom, jak by nízkoemisní zóna mohla vypadat, jasno také v Plzni a Karlových Varech. "Cílem je omezit emise alespoň v lázeňské části města," říká mluvčí tamějšího magistrátu Jan Kopál.
Vláda ještě musí schválit přesná pravidla, kterými se nízkoemisní zóny budou řídit, první by mohly vzniknout ve druhé polovině příštího roku. Jako první zavedení zóny už avizovalo lázeňské město Klimkovice u Ostravy.
Ministerstvo životního prostředí, které novinku připravuje, se inspirovalo v Německu, kde zóny snižují ve vzduchu zejména emise prachu. Vjezd do center desítek tamějších měst opravňuje barevná známka, kterou si řidiči vylepí na čelní sklo: nejvyšší emise značí červená barva, následuje žlutá a nejekologičtější zelená. V Česku by to mělo fungovat stejně: města budou mít možnost stanovit, jaká barva je pro ně minimální limit.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/praha-ostrava-nebo-plzen-chteji-zavest-nizkoemisni-zony-pe2-/domaci.aspx?c=A120603_215401_domaci_brd


Vokoun končí ve Washingtonu, klub gólmana vyměnil do Pittsburghu

5. června 2012 v 13:35 | ČT Aktuality |  Sport
Český hokejový brankář Tomáš Vokoun opouští Washington. Klub ho za výběr v sedmém kole draftu vyměnil do Pittsburghu, který gólmanovi ihned nabídl smlouvu. A dvojnásobný mistr světa, jenž se mohl stát v NHL volným hráčem, dvouletý kontrakt na čtyři miliony dolarů podepsal.
Penguins získali transakcí s Washingtonem čas na jednání do 1. července, jinak by byl pětatřicetiletý český hokejista bez náhrady k dispozici i ostatním klubům NHL. K dohodě však došlo okamžitě.
Vokoun tak po Montrealu, Nashvillu, Floridě a Capitals obleče dres pátého klubu v zámopřské soutěže. Nyní se pokusí s Penguins naplnit sen o zisku Stanleyova poháru. Tomu se chtěl přiblížit už přesunem do Washingtonu, ale to se mu nepovedlo a kvůli zranění si ani nezachytal v play-off. V týmu Penguins se bude dělit o místo v brance s dosavadní jasnou jedničkou Markem-Andrem Fleurym.
Sedmadvacetiletý Fleury měl v posledních letech neotřesitelnou pozici, ale vůbec mu nevyšlo letošní play-off. Při vyřazení v šesti zápasech v prvním kole s Philadelphií měl průměr 4,63 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 83 procent.
Vokoun podepsal s Capitals loni v létě jako volný hráč roční kontrakt na 1,5 milionu dolarů, čímž si výrazně pohoršil oproti předešlé čtyřleté smlouvě na 22,8 milionu. Tu uzavřel ještě v roce 2006 jako hráč Nashvillu, ale naplnil ji až po přesunu v dresu Floridy. V létě pak Vokoun vyměnil agenta Michaela Deutsche za Allana Walshe. Ten zastupuje i Fleuryho.

Tomáš Vokoun ve faktech a číslech

V uplynulé sezoně nastoupil Tomáš Vokoun za Washington ve 48 zápasech, vychytal 25 výher, měl průměr 2,51 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,7 procenta. Čtyřikrát vychytal čisté konto a jedno z nich v polovině ledna při výhře nad Penguins 1:0. Hranici 20 výher v ročníku překonal podeváté za sebou.
V současné době je s 287 výhrami šestý mezi aktivními brankáři v NHL. Rodáka z Karlových Varů draftoval v roce 1994 v devátém kole jako 226. hráče Montreal, za který ale odchytal jen třetinu v ročníku 1996/97. Výrazně se v NHL prosadil v Nashvillu, jehož barvy hájil v letech 1998 až 2007 s výjimkou výluky v NHL v sezoně 2004/05. Při té chytal za Znojmo a IFK Helsinky.
Následně hrál čtyři roky na Floridě, kde si s rodinou našel i domov. S Panthers ale kontrakt neprodloužil a zamířil do Capitals. Tam působil s nadějným krajanem Michalem Neuvirthem, jenž se na konci sezony také zranil a v bojích o Stanleyův pohár chytala až trojka Braden Holtby, který si řekl o stálé místo v brance.
V NHL odchytal držitel zlata z MS 2005 a 2010 i bronzový medailista z olympiády v Turíně 2006 celkem 680 utkání, z nichž 287 bylo vítězných. Průměr si drží 2,55 inkasovaného gólu na utkání, úspěšnost zákroků 91,7 procenta a nasbíral 48 nul. V play-off má na kontě zatím jen 11 utkání, z toho tři výhry, průměr 2,47 gólu na utkání a úspěšnost 92,2 procenta.

Zdroj: http://hokej.idnes.cz/vokoun-opousti-washington-ktery-ho-vymenil-do-pittsburghu-pqo-/nhl.aspx?c=A120604_174139_nhl_parTintin z titulní strany se prodal za 33,5 milionu korun

5. června 2012 v 13:30 | ČT Aktuality |  Kultura
Osmdesát let stará kresba z titulní stránky komiksu Tintin v Americe, kterou nakreslil belgický autor této postavičky publikující pod pseudonymem Hergé, se v sobotu prodala na dražbě v Paříži za rekordních 1,3 milionu eur.
Konečnou sumu, která podle agentury AFP v přepočtu dosahuje 33,5 milionu korun, potvrdil mluvčí dražební síně Artcurial. Kupec si přál zůstat v anonymitě. Obrázek dal do dražby dosavadní majitel, který kresbu koupil v roce 2008 za 764 218 eur; to dosud byl rekord v tomto oboru.
Na obrázku sedí Tintin oblečený jako kovboj na kameni se svým psíkem po boku. Za ním se plíží indiáni se sekyrou. Jde o jednu z pouhých pěti dochovaných titulních kreseb Hervého pro první vydání komiksu, který se na pultech objevil v roce 1934.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/tintin-z-titulni-strany-se-prodal-za-33-5-milionu-korun-pds-/vytvarneum.aspx?c=A120603_135321_vytvarneum_jaz