7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Duben 2012

Přestane pršet a vylezou hladová klíšťata. Při chuti jsou už při 5 °C

10. dubna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Více
S nízkou teplotou klesá i riziko nákazy, přestože na sobě přisáté klíště můžete najít. A protože předpověď počasí na Velikonoce slibuje déšť, sníh i náledí, stupeň aktivity klíšťat by měl být podle předpovědi na minimu.

Aktivita klíšťat je po celou sezonu ovlivněna řadou faktorů. "Například teplota či vzdušná vlhkost působí na aktivitu klíšťat prakticky okamžitě. A zvýšení teploty v určitých částech sezony může mít za následek dokonce zrychlení vývoje klíšťat a následný nárůst jejich počtu," vysvětluje Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

Nedá se ale jednoznačně říci, že by se podle průběhu zimy přesně dala odhadnout aktivita klíšťat v příští sezoně. "Obecně jsou pro klíšťata i jejich hostitele méně výhodné zimy s nízkými teplotami a bez sněhu," dodává Hönig.

Každoročně začíná aktivita klíšťat v našich podmínkách většinou zhruba v březnu až dubnu, i když obecně je doba aktivace klíšťat závislá spíše na teplotě než na ročním období. "Například během letošní zimy bylo možné se s klíšťaty setkat i v prosinci nebo v lednu. Klíšťata totiž začínají být aktivní, když teploty začnou přesahovat 4 až 5 °C, vývoje do dalšího stadia jsou ale schopna až při teplotách přes 9 °C," vysvětluje Hönig.

Letošní časný výskyt klíšťat potvrzuje i Miroslava Burýšková z laboratoře Protean, jednoho z pracovišť, kde vám vytažené klíště otestují na přenosné nemoci: "První klíště k vyšetření k nám letos dorazilo už v únoru. Doteď jsme jich otestovali sedm, zatím všechna negativní."

Stejná laboratoř dokonce letos během největších únorových mrazů zaznamenala dotaz, jak je možné, že kočka neustále chodí i v mrazech domů s nacucanými klíšťaty v kožichu. Některé druhy klíšťat se na takový způsob života podle Höniga specializují: "Domnívám se, že klíšťata přežívala někde v teple, třeba v pelechu kočky či jiných zvířat." I pro domácnost s kočkou tedy platí opatrnost, více ZDE.

Letošní Velikonoce mají být spíše deštivé, a přestože klíšťata vlhko milují, v dešti zalezou i ona. "Jakmile ale přestane pršet, vylezou. A bude se jim to líbit," upozorňuje Hönig. Teploty ale současně musí šplhat alespoň nad zmíněných 5 °C.

Na jaře je teplota hlavní faktor, který omezuje aktivitu klíšťat. Stačí ale, aby někde po dešti pěkně zasvítilo sluníčko a prohřálo půdu. "Kdekoliv rozhodují momentální místní podmínky, jakoukoliv předpověď je nutno brát jako orientační. Ale určitě je pravděpodobnější možnost chytit klíště v bukovém háji než v jehličnatém lese na Šumavě nebo v Krkonoších," doplňuje Hönig.

Současně platí, že čím nižší teplota (i když už je taková, aby klíště vůbec bylo aktivní), tím nižší je riziko nákazy, prokázal tým docenta Omara Šerého z Ústavu biochemie Masarykovy univerzity v Brně.
Nepodceňujte riziko. Nemůže se vám to nevyplatit

Klíšťata bohužel přenášejí celou řadu patogenů člověka i zvířat. V našich podmínkách patři mezi nejvýznamnější onemocnění klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Objevit se ale mohou i ehrlichióza, babesióza či bartonelóza.

"Nejúčinnější ochranou před přisátím klíštěte je volba správného ošacení a obutí, použití repelentů s obsahem DEET, pravidelná prohlídka těla během doby strávené v přírodě, následně pečlivá prohlídka po návratu a okamžité odstranění klíštěte v případě, že na těle nějaké najdete," opakuje Hönig zásady, které by měly riziko napadení klíštětem, a tedy i riziko nákazy eliminovat na minimum.

Pořád vás to přijde levněji než případná nemoc nebo testování vytaženého klíštěte. Názory na smysl takového testování se různí. Petr Kodym ze Státního zdravotního ústavu je přesvědčený, že lékař by vás měl léčit až po potvrzení infekce ve vaší krvi, ne jen na základě zjištění, že vytažené klíště bylo infikované.

Docent Šerý z Ústavu biochemie Masarykovy univerzity v Brně, který se testováním klíšťat na přítomnost borelií zabývá už od roku 1999, s tím ale nesouhlasí. "Moderními metodami jsme schopni z DNA klíštěte kvantitativně určit, nakolik je boreliemi promořené. A pokud bylo zakousnuté dostatečně dlouho, což člověk většinou ví, je na místě krátkodobá antibiotická léčba," vysvětluje biolog.

Fotogalerie

Právě diagnostika boreliózy je totiž u člověka značně komplikovaná.

"Imunodiagnostiku boreliózy z krve člověka lze zodpovědně provést až po několika týdnech od napadení klíštětem. Za tu dobu ale bývá infekce v těle tak rozšířená, že se antibiotická léčba často provádí už jen velmi obtížně. Přitom následkem špatně léčené nebo neléčené boreliózy mohou být velmi nepříjemné trvalé kloubní potíže, nervové potíže a až fatální poškození organismu," obhajuje smysl testování klíšťat docent Šerý za biology i laboratoř Elisabeth Pharmacon.

Podobně to vidí i Miroslava Burýšková z Proteanu: "Čekat 5 až 6 týdnů na potvrzení z krve samozřejmě můžete, ale čím dříve se s léčbou začne, tím větší je šance na úplné vyléčení. Proto je ideální stav, když se co nejdříve projeví první stadium, tedy když se kolem místa přisátí klíštěte vytvoří skvrna, ale to se děje jen v 60 až 80 % případů."

"Od lidí, co mají s boreliózou osobní zkušenost, vím, že by nikdo zbytečně nečekal. Stojí proti sobě riziko zbytečného užití nízké dávky antibiotik a riziko komplikované dlouhodobé léčby. Mám osobní zkušenost se synem, kterému se skvrna objevila v místě přisátí klíštěte cca 2 týdny po návratu od babičky. Test z krve byl po dvoutýdenní antibiotické léčbě hraniční, pro jistotu se přeléčoval antibiotiky ještě další 3 týdny a výsledky z krve ani poté nedávaly jistotu úspěšného vyléčení," doplňuje.
Kde si můžete dát vytažené klíště v ČR vyšetřit a za kolik

Laboratoř Elisabeth Pharmacon v Brně provádí analýzu pomocí kvantitativního DNA testu (cena za 1 až 3 klíšťata nalezená na jedné osobě je 480 Kč). V případě pozitivního výsledku na borelie vám laboratorní zpráva poslouží jako vodítko pro ošetřujícího lékaře: udává i množství borelií, v souvislosti s dobou přisátí klíštěte i s doporučením, zda je vhodné preventivně nasadit antibiotika. Klíšťata testují i na přítomnost klíšťové encefalitidy (720 Kč) a ehrlichiózy (společně s testem za boreliózu za 720 Kč). Kombinace analýzy borelie a klíšťové encefalitidy vás přijde na 960 Kč, cena za test všech tří infekcí najednou je 1140 Kč. Klíště je možné zaslat, po dohodě i přinést osobně.

Laboratoř Gen-trend v Českých Budějovicích nabízí testy na tři nejběžnější patogeny přenášené klíšťaty: přítomnost původce lymeské boreliózy (580 Kč), klíšťové encefalitidy (720 Kč) a anaplazmózy neboli ehrlichiózy (580 Kč). Při napadení více klíšťaty je zašlete všechna, každé vyšetření vám rovněž zaúčtují jen jednou.

Rovněž laboratoř Protean v Českých Budějovicích analyzuje zaslané či donesené klíště pomocí DNA, a to na pět nemocí: lymeskou boreliózu (610 Kč), klíšťovou encefalitidu (750 Kč), ehrlichiózu (610 Kč), babesiózu (610 Kč) a bartonelózu (610 Kč). Při napadení více klíšťaty najednou je vyšetření prováděno za cenu jedné analýzy ze všech doručených klíšťat.

Státní zdravotní ústav Praha, referenční laboratoř, nabízí pouze orientační mikroskopické vyšetření klíštěte na lymeskou boreliózu (zatím přijde na 106 Kč). Klíště je možné zaslat i přinést osobně.
Klíšťovkou bývá nakažené každé páté zakousnuté klíště

Zajímavé je srovnání výsledků, kolik vytažených klíšťat bylo infikovaných. Grafy z obou českobudějovických laboratoří najdete ve fotogalerii. Hrozivé výsledky testů na přítomnost borelií ve vytažených klíšťatech z brněnské laboratoře interpretoval docent Šerý. "V roce 2008 bylo 43 % vyšetřených klíšťat pozitivních, v roce 2009 47 %, v roce 2010 49 %, v roce 2011 byla pozitivita testovaných klíšťat pouze 18 %, což zjevně souvisí s chladnějším létem v roce 2011.
Zajímavé je i srovnání uvedených výsledků s výskytem boreliózy u klíšťat odchycených z přírody. "V přírodě je spirochetami lymeské boreliozy infikováno přibližně 10 až 30 % klíšťat. Virus klíšťové encefalitidy je nacházen přibližně v půl až 5 % klíšťat v oblastech s potvrzeným výskytem tohoto patogenu. Zajímavé je, že u klíšťat sebraných z lidí bývá výskyt tohoto patogenu až 20× vyšší," uvádí parazitolog Václav Hönig.
Co je příčinou rozdílů, se zatím neví. Podle Pavly Schneiderové z laboratoře Gen-trend vědci testují například hypotézy, že virus modifikuje chování klíšťat, která jsou následně aktivnější v hledání hostitele. Zjištění však znamená, že riziko přisátí infikovaného klíštěte na člověka je vyšší, než jaké je odhadováno z frekvence výskytu viru v klíšťatech sbíraných v přírodě.

Zdroj: http://hobby.idnes.cz/pozor-na-klistata-rady-0b4-/hobby-zahrada.aspx?c=A120405_091516_hobby-zahrada_mce


Žhář zapálil sklad zahrádkářské techniky v Hradci Králové

9. dubna 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Regiony
V zahrádkářské kolonii v Hradci Králové zapálil v sobotu 7. dubna neznámý pachatel sklad zahrádkářské techniky. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů, ke zranění osob nedošlo.
Operační důstojníci linky 112 přijali oznámení o požáru v zahrádkářské kolonii Hradečan krátce před 20. hodinou. Na místě zasahující hasiči zjistili, že hoří sklad zahrádkářské techniky se dřevem.

Policisté s vyšetřovateli hasičů již během večera místo prohledali a zajistili důkazy, které ukazují, že požár někdo zapálil úmyslně. Kriminalisté proto zahájili vyšetřování.

"Po vychladnutí požářiště bude provedeno ohledání místa činu se speciálně vycvičeným psem, který by měl označit místo vzniku požáru, technik odebere vzorky a ty budou odeslány ke znaleckému zkoumání k přesnému určení iniciátoru hoření," sdělila v neděli mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

K požáru se dostavila také záchranná služba, kterou nakonec nebylo potřeba, protože ve skladu se nikdo nenacházel a během zásahu nedošlo ke zranění osob.


Silnice se v zimě rozsypaly, opravy zavřou na čtvrt roku i dálnici D11

8. dubna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Silničáři se s příchodem jara chystají na velké opravy. Příští týden začne téměř čtvrt roku dlouhá uzávěrka úseku boulovaté dálnice D11, rekonstrukce však čeká mnohem víc silnic v Královéhradeckém kraji.

Už příští týden začíná další z etap nekonečných oprav dálnice D11. Dopravní omezení, nebezpečí kolon a zvýšené riziko nehod má trvat téměř čtvrt roku.

Dobrá zpráva? Prý je to poslední úsek zánovní komunikace, který u Hradce Králové projde rekonstrukcí. A špatná? Opravy spolykají více než odhadovaných 80 milionů korun a polovinu zaplatí stát místo skutečného viníka.

Dálnice se zavře na čtvrt roku

Stavbaři příští neděli kompletně "zamknou" dálniční pruh od 71. až po 76. kilometr u Dobřenic a stejně jako na podzim bude veškerá doprava zhuštěná pouze do jednoho pruhu. Dálnice má být hotová až koncem června.

Viník zůstává neznámý
Dálnice se zavře na čtvrt roku

Stavbaři příští neděli kompletně "zamknou" dálniční pruh od 71. až po 76. kilometr u Dobřenic a stejně jako na podzim bude veškerá doprava zhuštěná pouze do jednoho pruhu. Dálnice má být hotová až koncem června.

Oprava dálnice D11 u Hradce Králové


Ten zůstává už dva roky inkognito. Nebezpečné vlny sice způsobila spodní voda, ale zda je opravdovým "pachatelem" plánovač, projektant, nebo stavbař, je tajné, byť o příčinách hovoří studie expertů z ČVUT. Na její výsledky je totiž vydané přísné informační embargo.

V neděli 15. dubna se u Dobřenic uzavře celý jízdní pruh ve směru od Prahy a otevře se až koncem června.

"Bude se pracovat na sesutých zářezových svazích, cementobetonovém krytu dálnice, úpravami projdou také podélné drenáže," vylíčila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

Opravy budou mnohem dražší

"Že já blbec jsem si kupoval celoroční dálniční známku, když bude stejně rychlá cesta do Prahy po staré silnici," řekl Petr Kolafa, jenž na spojce do hlavního města jezdí několikrát týdně.

ŘSD ještě vloni odhadovalo, že kompletní rekonstrukce budou stát do 80 milionů korun. Mezitím se však předběžné náklady vyšplhaly až na 95 milionů a stále přitom nemusí jít o konečné číslo.

"Jsou to předpokládané náklady," uvedla Ledvinová, podle které má boule na svědomí bobtnání: "Výsledky všech provedených zkoušek i stav po odkrytí konstrukčních vrstev potvrzují, že příčinou vzniku poruch je spodní voda."

Redakce MF DNES však loni na podzim získala důležité svědectví bývalého místostarosty Dobřenic, podle kterého stavbaři přiznali, že za poničenou dálnici může jejich špatná práce.

"Když se stavbaři potýkali s reklamací, jeden z nich říkal, že mají velký průšvih. Práci prý udělali dobře, drenáže jsou v zemi, jen vodu k dálnici přivádějí, místo aby ji odváděly," řekl Vlastimil Málek. To však odmítá společnost Skanska, která silnici před šesti lety stavěla.

Poničené silnice jsou i jinde v kraji
V žalostném stavu jsou i menší silnice. Ta nejrozsypanější cesta v kraji vede do Dubu u Mžan na Královéhradecku. Jen pár metrů od fajnové silnice R35 začíná tankodrom, kudy jezdí lidé z Dubu, přespolní auta i těžké zemědělské stroje.

Místní se její opravy domáhají už přes dvacet let, i když jde o necelý kilometr. Zkázu dokonala poslední zima, kdy byla ves několikrát úplně zavátá.

"Ta cesta je rok od roku horší a teď je úplně nejhorší. Je to špatné pro děti, důchodce i cyklisty. Autům to ničí výfuky, kola i hliníkové ráfky," zlobí se Martin Dušek z autodílny v Dubu.
Ve vesnici bydlí kolem padesáti lidí, dokonce už uvažovali, že na opravu uspořádají sbírku. Když někomu zbyl beton ze stavby, spravovali si ze zoufalství cestu sami. Pod rozbitým povrchem z kamení a penetrace rovnou vylézá bláto, sem tam jsou asfaltové záplaty.

Silnici ničí hlavně zemědělci

Občas sem zabloudí kamion nebo se tudy odklání doprava kvůli nehodám na rychlostní silnici. Naštěstí už sem nesmějí nákladní auta. Lidi si ale nejvíc stěžují, že přes Dub jezdí místní zemědělská společnost a stále silnici ničí. Okolo se pěstuje cukrovka i jiné plodiny, vozí se tam denně hnůj.
"Tohle by si měl pohlídat kraj, kdo tu silnici ničí. Když tu bude odpovídající cesta, ať si firma po ní jezdí a uklízí si ji," namítá Dušek. Místní starosta je ve zvláštní situaci, stará se o obec a zároveň sedí v představenstvu Zemědělské akciové společnosti Mžany.

"Je to intenzivně obhospodařovaná oblast, zemědělských strojů tady neubude. Když se vozí řepa, projede tu třeba sedmdesát naložených souprav," říká starosta Jan Vratislav. Po dvaceti letech jednání má konečně od správy silnic příslib na letošní větší opravu a tvrdí, že by se na ní obec možná i podílela.

S děravými silnicemi se potýkají řidiči na řadě míst. Kličkují v horní části průsmyku Pasa na Broumovsku, kde se velká oprava plánuje až příští rok, nebo na vjezdech do Dvora Králové nad Labem.

Na rozbitou silnici si naříkají i lidé mezi Hronovem a Horním Kostelcem. "Tady je to setrvalý stav, jen se cesta každý rok záplatuje," krčí rameny chalupář z Horního Kostelce.

Opravy silnic budou stát skoro půl miliardy
Letošní zima vyjde silničáře podle odhadu na 170 až 180 milionů korun. "Peníze zbývají jen na lokální výspravu. Začínáme s opravami lokálních poruch, rovnáním výtluků a úklidem po zimě," řekl Petr Zima ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Na údržbu a opravy silnic počítá kraj se 447 miliony korun. Bude opravovat sesunutou opěrnou zeď ve Velké Jesenici, spadlý svah v Lamperticích nebo poničené zdi po podzimních deštích v Javornici a Rybné nad Zdobnicí. Největší stavbou bude nová cesta mezi Janskými Lázněmi a Černým Dolem nebo z Lázní Bělohrad do Vidoně. V regionu vlastní kraj přes 3 300 kilometrů silnic nižších tříd. Pětina silnic je v havarijním stavu.


Čeští výrobci fotovoltaiky bojují o přežití, ty německé už krize smetla

7. dubna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Největší světoví výrobci solárních panelů padají jeden za druhým. Vaz jim sráží levná čínská konkurence a škrty v dosud štědrých vládních dotacích do fotovoltaiky. Čeští producenti však zatím statečně bojují a do budoucna se dokonce dívají s mírným optimismem.
Největší světový producent fotovoltaických panelů Q-Cells zbankrotoval minulý týden a připojil se tak k dalším čtyřem německým výrobcům solárních zařízení, kteří vyhlásili úpadek v posledních měsících.
V USA skončila firma Solar Trust of America, která vlastní práva na rozvoj největšího světového projektu výroby elektřiny ze slunce, a značné potíže mají kvůli omezování západních subvencí i čínští výrobci v čele s firmou Suntech.
V Česku zasáhla krize celý fotovoltaický sektor už v roce 2011, zejména z důvodu stop stavu na nové solární elektrárny. "Výrobci panelů a projektové či montážní firmy se musely rychle přeorientovat na zahraniční trhy, zejména na Slovensko, Německo, Itálii a Bulharsko," uvedl pro iDNES.cz ředitel firmy Lintech-solar Petr Kohel.
Přiznává, že minulý rok nebyl jednoduchý ani pro jeho firmu. "Vhodnou diverzifikací našich činností se nám ztrátu z odvětví fotovoltaiky podařilo eliminovat," vysvětluje Kohel.
Stejné zkušenosti má i obchodní ředitel firmy Solartec z Rožnova pod Radhoštěm Martin Hnídek. I jejich firma je v zisku, nicméně hlavně díky zakázkám v zahraničí a menším projektům na střechách budov.
Příčina propadu odvětví se zdá být jasná - dumpingové ceny výrobců v Číně. "Ve srovnání s výrobními náklady v Evropě lze ceny čínských výrobců, navíc se sedmnáctiprocentní vládní podporou exportu, považovat za dumpingové," říká Hnídek.
To se snaží zohlednit některé členské státy EU zvýšenou výkupní cenou elektřiny ze solárních panelů evropské výroby. Dříve takto místní výrobce zvýhodňovala Itálie, nyní Francie.
Petr Kohel však nechce dělat rychlé soudy. "Podmínky pro výrobce v Číně jsou od našich tak odlišné, že je velice obtížné je srovnávat," říká opatrně. Nicméně uznává, že ceny čínských firem, především pak těch méně známých, jsou nízké.
Obě firmy by se bez asijských dodavatelů totiž nejspíše neobešly. Lintech-solar používá materiály z Japonska, Jižní Koreje a Tchaj-wanu, Solartec pak nakupuje přímo v Číně.
Snad nepřijde daň ze slunce
Na rozdíl od provozovatelů solárních elektráren však výrobci zařízení nevidí budoucnost až tak černě. Letos byl zrušen stop stav na nové zdroje a fotovoltaika v Česku zažívá mírné oživení. "I přes výrazný pokles výkupních cen elektřiny lze u střešních fotovoltaických elektráren dosáhnout zajímavého zhodnocení finančních prostředků," láká investory Kohel.
Vzhledem ke klesající ceně panelů a růstu cen elektřiny vidí konkurenceschopnost fotovoltaiky růžově i Hnídek. "Jen mám obavy, že distribuční společnosti budou vymýšlet komplikované a drahé podmínky pro připojování do sítě nebo vlády zavedou 'daň ze slunce' za to, že přijímáte a využíváte sluneční energii," uzavírá s nadsázkou Hnídek.

Jak klesají ceny solárních panelů
V loňském roce výrazně poklesly ceny základních surovin pro výrobu fotovoltaických panelů a snížily se i ceny dalších komponent pro stavbu solárních elektráren.
Na konci roku 2010 tak byla cena zařízení u střešních instalací 80 až 85 tisíc Kč za 1 kWp (maximální výkon solární elektrárny). Dnes jsou náklady poloviční - přibližně 40 tisíc za 1 kWp instalovaného výkonu.


Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cesti-vyrobci-fotovoltaiky-bojuji-o-preziti-f3x-/ekonomika.aspx?c=A120405_125819_ekonomika_neh

Pokuta pro Pardubice za diváky, disciplinárka řeší i libereckého Šticha

3. dubna 2012 v 14:36 | ČT Aktuality |  Sport
Hokejové Pardubice musí zaplatit pokutu deset tisíc korun za nesportovní a nevhodné chování svých fanoušků v pátém semifinále play-off s Libercem. Disciplinární komise se také bude dodatečně zabývat libereckým Davidem Štichem.

K trestu pro Pardubice došla komise na základě údajů v oficiálním zápise o utkání. Do něj rozhodčí uvedli, že musel být v čase 59:56 puštěn zbývající čas do konce z důvodů zaházení ledové plochy. Také došlo ke vhazování předmětů na střídačku Liberce.

Štich v daný moment snažil opakovaně vyprovokovat šarvátku s protihráči, za což dostal trest ve hře a automaticky tam nesmí nastoupit v úterním zápase. Disciplinárka však bude řešit, jestli je takový trest dostatečný.

V úterý bude komise probírat i další dva případy. První je odvolání Komety proti dvouzápasovému distancu pro Jakuba Koreise za fyzické napadnutí. Pokud by Brno se svou námitkou uspělo, mohl by útočník nastoupit už ve středu (pokud tedy bude semifinálová série s Plzní ještě pokračovat).

Druhá záležitost se týká zákroku boleslavského Zdeňka Bahenského z nedělního zápasu play-out proti Karlovým Varům na Romana Proška. Bahenský při něm soupeře ošklivě srazil na mantinel, za což dostal od rozhodčích 2+10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku.

Od boleslavského hráče to nebyl první podobný zákrok. Už na začátku února podobně nešetrně atakoval kladenského Milana Hluchého. Za to dostal od disciplinárky trest na pět zápasů, která ho posléze na základě odvolání Středočechů snížila na tři.

Zdroj: http://hokej.idnes.cz/pokuta-pro-pardubice-0rt-/hokej.aspx?c=A120402_145618_hokej_cig

Sparta není jako Plzeň: luxusní náskok rozdala a titul se jí vzdaluje

3. dubna 2012 v 14:35 | ČT Aktuality |  Sport
Jaký je ve fotbale rozdíl mezi Spartou a Plzní? Když Plzeň během první třetiny soutěže před svými největšími konkurenty vedla o dvanáct bodů, tak výhodu nepromrhala a stala se mistrem. To Sparta už žádný náskok nemá, byť k dobru měla rovněž dvanáct bodů.

Do nedělní půlnoci chyběly dvě hodiny, smutné ticho na pražské Letné, sídle Sparty, z nedaleké Julisky "rušily" oslavné chorály libereckých fanoušků. V tu chvíli se poprvé od 3. kola změnilo pořadí na čele fotbalové ligy.

Sparta, která vládla lize od srpna, v neděli večer doma podlehla Příbrami 0:2, Liberec o tři hodiny později a o tři kilometry vedle slavil výhru na Dukle. A je první o dva body. "Mám obrovskou radost," vyznal se liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Přitom zároveň přiznal: "Když jsme během podzimu ztráceli na Spartu dvanáct bodů, tak možnost, že ji na čele ještě doženeme, jsem si ani nepřipouštěl."

V minulém a současném ročníku první ligy měl lídr během podzimu luxusní náskok, ale pokaždé to dopadlo jinak.

Byl říjen 2010, Plzeň ve 12. kole první ligy zdolala Brno 4:1, Sparta podlehla doma Teplicím 0:2 a ztrácela dvanáct bodů.

Ač během následujících sedmi zápasů stáhla manko na pouhé dva body, sparťanská porážka ve vzájemném utkání v Plzni rozdíl opět zvýšila, což v boji o loňský titul bylo rozhodující.

Byl říjen 2011, Sparta v 9. kole první ligy vyhrála o tři góly v Příbrami (3:0), Liberec doma podlehl pražské Dukle 1:2 a na sparťany ztrácel dvanáct bodů.

Během následujících čtrnácti zápasů Liberec ztrátu nejen dohnal, ale rivala dokonce přeskočil. A v sobotu může dílčí triumf dokonat: Spartu přivítá doma.

"Možná by pro naše fanoušky bylo zajímavější, kdybychom se do čela tabulky vyhoupli právě tímhle zápasem, ale samozřejmě jsme rádi, že ty dva body k dobru máme už teď. A sobotní zápas pochopitelně chceme zvládnout vítězně," říká Šilhavý.

Loni na podzim, kdy byl sparťanský náskok největší (právě po 9. kole), byli v tabulce druzí Bohemians - zaostávali o deset bodů. Jaký paradox, když nyní jsou kandidátem na sestup.

Na třetí Jablonec měla Sparta jedenáctibodový náskok, ale i ten při pronásledování Sparty odpadl. Až třetí byl Liberec. Dvanáctibodové manko měla i Plzeň a Mladá Boleslav. Ta ho má i nyní, naopak pozice Liberce a Plzně se vůči Spartě změnily.
Rekordní start Sparty

Sparťané úvodních devět zápasů vyhráli, což je rekord. Pak začali ztrácet: prohráli doma s Libercem (0:3), padli s Mladou Boleslaví (0:3), remizovali s Duklou (0:0).

Během zbývajících sedmi podzimních utkání tak Liberec stáhl manko na šest bodů, Plzeň jen nepatrně - ztrácela deset bodů.

V zimní přestávce Sparta vyměnila generálního sportovního manažera, za Jozefa Chovance přišel Jaroslav Hřebík. Co následovalo? Liberec a Plzeň manko dál stahovaly.

Po druhém jarním utkání Liberec ztrácel už jen tři body, Plzeň devět. Pak Sparta podlehla doma Plzni, Liberec zakopl v Teplicích. Od té doby Liberec čtyřikrát vyhrál, Sparta jen dvakrát, proto je nyní druhá.

Stříbrná příčka bude pro Spartu silně ohrožena, jakmile Plzeň v pondělní dohrávce zvítězí na hřišti předposlední Ostravy - bude to už jen o čtyři body. A za týden Spartu čeká Liberec...

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/jak-se-menil-naskok-sparty-ve-fotbalove-lize-fmd-/fotbal.aspx?c=A120402_120719_fotbal_min

Okresní přebor málem porazil Kajínka, je druhým nejnavštěvovanějším filmem

3. dubna 2012 v 14:34 | ČT Aktuality |  Kultura
Režisér Jan Prušinovský si může mnout ruce. Jeho film Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka vidělo o prvním víkendu 116 tisíc diváků. Komedie natočená po úspěchu televizního seriálu předvedla tak nejlepší výkon ze všech letošních filmů.

Podle mluvčího společnosti Bontofilm Petra Slavíka obsadila komedie mezi českými snímky historicky druhé místo. V čele je Jáklův Kajínek, který za první víkend přilákal v srpnu 2010 celkem 119 182 lidí. Následují Svěrákovy Vratné lahve, které v roce 2007 vidělo vzápětí po premiéře 107 357 diváků. Více než stotisícovou návštěvnost měly z domácí tvorby i komedie Sněženky a machři po 25 letech z roku 2008 a o dva roky starší Rafťáci. Vejdělkovy Ženy v pokušení zhlédlo při prvním víkendu 93 271 zájemců.

Na nejúspěšnější zahraniční hit - Harry Potter a Princ dvojí krve - však ani Okresní přebor nemá. Tento americký hit vidělo předloni za první čtyři dny po premiéře dokonce 172 266 malých i velkých. Další dvě místa obsadila v letech 2004 a 2003 série Pán prstenů: díl Návrat krále zhlédlo 149 095 a část s podtitulem Dvě věže 138 868 diváků.

V hlavní roli filmu Okresní přebor exceluje jako Pepik Hnátek Miroslav Krobot, který se snaží svůj fotbalový tým Slavoj Houslice téměř doslova dokopat z okresního přeboru do krajského. Trenér je přesvědčený, že když budou hráči včetně podlézajícího kapitána Jirky Luňáka (Ondřej Vetchý), hvězdy týmu Kužela (David Novotný) a brankáře Káji (Jakub Kohák) plnit jeho pokyny, úspěch v podobě vytouženého postupu se musí dostavit. I proto, že má kolem sebe skvělé pomocníky - předsedu klubu Václava Orla (Luděk Sobota), pokladníka Ludvíka Hovorku (Pavel Kikinčuk) a sexuálně zdatného zdravotníka Adolfa Větvičku (Leoš Noha).

Okresní přebor ve filmu

Plzeň brázdí pirátská tramvaj. Apeluje na lidi, aby nejezdili načerno

3. dubna 2012 v 14:30 | ČT Aktuality |  Domov
Plzeňské ulice začala brázdit černá pirátská tramvaj, která má přimět lidi, aby nejezdili načerno, a zároveň poděkovat poctivým cestujícím. Dopravní podnik tak zahájil půlroční kampaň nazvanou "Nemám černý svědomí". Černí pasažéři společnost ročně připraví o 20 milionů korun.

Neplatících cestujících v Plzni pomalu přibývá. "Zatímco v roce 2010 jelo načerno 1,6 procenta cestujících, v roce 2011 už to byla více než dvě procenta. Ukázal to průzkum. Tento trend není jen plzeňským specifikem a lze předpokládat, že příčinou je i zhoršující se hospodářská situace domácností v České republice," říká mluvčí Dopravního podniku Kateřina Fránová.

Právě proto bude v Plzni půl roku na všech linkách jezdit černá pirátská tramvaj. Ve vozech MHD cestující uslyší například slogan "Cvakají vám zuby strachy? Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!".

"Cílem informační a vzdělávací kampaně je apelovat na slušné chování, ukázat široké veřejnosti možné dopady jízdy na černo a poděkovat platícím cestujícím," vysvětlila Fránová.

V současné době černí pasažéři připraví plzeňský Dopravní podnik ročně asi o 20 milionů korun. Za tuto částku by bylo možné pořídit například šest nových autobusů nebo jeden nový tramvajový vůz typu Vario.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/plzenske-ulice-brazdi-piratska-tramvaj-ma-odradit-cerne-pasazery-pyz-/domaci.aspx?c=A120402_120518_plzen-zpravy_pp

Obamův přešlap s mikrofonem ukazuje, že vlastně žádný plán po volbách nemá

2. dubna 2012 v 17:59 | ČT Aktuality |  Svět
Omylem nahraný rozhovor Baracka Obamy s Dmitrijem Medveděvem na summitu v Soulu podle britského komentátora Johna Avlona ukazuje, že současný prezident nemá jasnou vizi pro své druhé volební období. Americká veřejnost zatím vůbec netuší, co má vlastně první černošský prezident dál v plánu.
Barack Obama navštívil demilitarizovanou zónu mezi Jižní a Severní Koreou.
Tento týden se americký prezident Obama po jednání naklonil k dosluhujícímu ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi a za bleskání fotoaparátů k němu přátelsky prohodil pár slov. Netušil, že mikrofony stále zůstaly zapnuty.

"Tohle jsou moje poslední volby," pronesl Obama k Medveděvovi. "Po nich budu mít víc prostoru." Narážel tak na to, že se ve volebním roce nemůže dopouštět ukvapených či zásadních kroků a musí zůstat co nejpřístupnější širokému spektru svých domácích voličů.

"Rozumím. Předám tuto informaci Vladimirovi," reagoval skoro až spiklenecky Medveděv.

Chyba tak symbolicky orámovala zmrazení probíhajících jednání o protiraketové obraně. Moskva dlouhodobě kritizuje snahu Washingtonu vytvořit nad západní Evropou ochranný deštník, považuje to za hrozbu.
Zaprodá se Obama Rusům?

Extrémní Obamovi odpůrci v uniklé debatě paranoidně vidí jakýsi derivát zákulisního jednání, který předznamenává budoucí Obamovu snahu výhodně vyměnit americké národní zájmy ruskému geopolitickému konkurentovi. Obama se podle nich ve svém druhém období právě do podobných veletočů hodlá pustit.
To však považuje britský komentátor za paranoidní představy, které se marně snaží obnovit vnímání světa očima studené války 20. století. Ve skutečnosti prý Obama nedbale upozornil na jinou věc. Na chybějící jízdní řád pro jeho druhý prezidentský turnus.

Slova o "větším prostoru" po volbách, která míří k Vladimiru Putinovi, proto právem vzbuzují obavy. Obzvláště poté, co celý svět sledoval ne úplně hladký průběh ruských parlamentních voleb. Ukazuje se, že Američané vůbec netuší, co od Obamy čekat.
"Mohlo to být horší"

Obamova kampaň se dosud omezila jen na bilanční video, kde Tom Hanks hodnotí dosavadní práci prvního černošského prezidenta. Vybroušený film by se podle Avlona spíše než "The Road We've Traveled" (Cesta, kterou jsem ušli) měl jmenovat "Mohlo to být horší". Klip rozhodně nepůsobí jako vítězná zpráva voličům, hodnotí britský komentátor.

Nedodržené sliby a prováhané příležitosti převažují nad úspěchy - americká ekonomika se sice zvedá, ale velice pomalu. A prosazení zdravotnické reformy je nyní plně závislé na vyjádření nejvyššího soudu.

Americké demokraty mohou uklidňovat předvolební preference, které dopřávají Obamovi pohodlné vítězství. Republikánský kandidát, a zřejmě to bude favorizovaný Mitt Romney, se pohybuje hluboko pod hranicí zvolitelnosti.

Ale s jakou vizí Obama do Bílého domu podruhé nakročí, zůstává podle komentátora nejasné. Měl by přitom přijít už opravdu s konkrétními kroky, jak svých cílů dosáhnout, pokud chce v historii USA zanechat výraznější stopu, než jen odlesk euforie z konce roku 2008, kdy byl zvolen poprvé.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/obama-nema-plan-pro-druhe-obobi-dey-/zahranicni.aspx?c=A120401_125358_zahranicni_ts

Na Sibiři se zřítilo letadlo, zahynulo nejméně 31 lidí

2. dubna 2012 v 16:59 | ČT Aktuality |  Svět
Nedaleko ruského města Ťumeň se v pondělí krátce po startu zřítilo letadlo s 43 lidmi na palubě. Nehodu nepřežilo 31 lidí. Příčinou neštěstí byla zřejmě porucha motorů. Podle vyšetřovatelů je příčinou nejspíše porucha motorů.

Video

Na palubě dvoumotorového turbovrtulového stroje ATR-72 společnosti UTair, který směřoval do západosibiřského Surgutu, bylo 39 pasažérů a čtyři členové posádky. Podle ruských agentur oba piloti a dvě letušky při neštěstí zahynuli.

Kontrolní věž ztratila s letadlem kontakt takřka ihned po startu. Očití svědkové hovořili o tom, že krátce po startu se z motorů silně kouřilo. Podle mluvčího aerolinek se stroj zřítil ve chvíli, kdy se s letadlem otočil a pokusil se o nouzové přistání. Trosky letounu, který se zřítil asi 30 kilometrů od letiště, se po pádu vzňaly.

Nalezené přeživší přepravili záchranáři helikoptérami do ťumeňské nemocnice. Z dvanácti zraněných cestujících se už devět podrobilo operaci, osm z nich je mimo ohrožení života. Jejich stav zůstává vážný.
O katastrofě bylo informováno nejvyšší vedení země včetně premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva, který kvůli havárii přeložil na úterý setkání s představiteli neparlamentních opozičních stran.

Fotogalerie

Milionové odškodné

Na místě havárie zasahovala asi stovka lidí a několik hasičských sborů. Ze Surgutu, kam mělo letadlo letět, byli do Ťumeně přepraveni příbuzní obětí v doprovodu psychologů. Vedení Ťumeňské oblasti vyhlásilo třídenní smutek.

Rodinám pozůstalých vyplatí kompenzaci 1,5 milionu rublů (téměř milion korun), z přeživších dostane každý po milionu rublů. Dvoumilionové pojistné vyplatí zraněným a pozůstalým dopravce UTair.

Stroj vyrobil francouzsko-italský výrobce letadel ATR. Jedna z posledních nehod letadla tohoto typu se stala v listopadu 2010 na Kubě, tehdy zahynulo všech 68 lidí na palubě. Aerolinky UTair mají ve své flotile celkem tři tyto stroje.

Havarovaný stroj byl vyroben v roce 1991 a nalétáno měl 35 tisíc hodin. Poslední technickou kontrolu absolvoval letos v únoru. Černé skříňky byly nalezeny v neporušeném stavu, jejich obsah budou zkoumat experti v Moskvě.

Pondělní tragédie je podle agentury RIA Novosti nejhorší leteckou katastrofou v Rusku od minulého září, kdy se v Jaroslavli zřítil stroj s hokejisty místního klubu Lokomotiv. Mezi 44 mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nehoda-letadla-na-sibiri-0wf-/zahranicni.aspx?c=A120402_063333_zahranicni_skr