7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Březen 2012

Herečku Demi Moore v reklamě vyretušovali k nepoznání

24. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Bulvár
Devětačtyřicetiletá Demi Moore se stala tváří reklamní kampaně kosmetické značky. Na tom by nebylo nic divného, vždyť herečka se snaží s věkem bojovat za každou cenu, ale grafici to s úpravou fotek poněkud přehnali. Nejen, že herečce vyhladili všechny vrásky, ale Moore si není téměř vůbec podobná.
Herečka, která se po provalení nevěry mladšího manžela a rozchodu zhroutila, na nových fotografiích kampaně Helena Rubinstein 2012 doslova září. Její pleť je sametově jemná, po vráskách není ani stopy, její oči mají jiskru.

V porovnání s jejími předešlými snímky je však jasné, že fotky byly retušované. Také záběry z poslední doby, kdy Moore s poruchou příjmu potravy a závislostí na lécích na předpis skončila v léčebně (více čtěte zde), totiž dokazují, že pohublá herečka se strhaným obličejem v ničem nepřipomíná krásku z reklamy.
O herečce se spekuluje, že prodělala už několik plastických operací. Má vylepšenou tvář, břicho, stehna, boky, prsa, krk a před šesti lety si nechala odstranit povislou kůži z kolen.

"Demi by nemohla vystát, kdyby některá z jejích částí těla byla nedokonalá. Už tolik jejích přátel do ní hučelo, aby na další zákroky nechodila. Obavy o ta její kolena a všechny ty věci jsou prostě šílené," řekla tenkrát britskému listu Daily Mail hereččina kamarádka.
Retuš fotografií v reklamě sice není ničím výjimečným, ale v Británii se proti tomu snaží bojovat.
Britský úřad pro dohled nad reklamním trhem (ASA) nedávno po kampani s herečkou Julií Robertsovou a supermodelkou Christy Turlingtonovou zakázal i reklamu s herečkou Rachel Weiszovou. Kosmetická firma L´Oréal totiž přiznala, že nechala snímky digitálně upravit (více zde).

Také zpěvačka Madonna díky retuši v reklamní kampani značky Louis Vuitton přišla o vrásky a dvě brady a herečku Scarlett Johanssonovou na fotkách pro značku Dolce & Gabanna poznal jen málokdo.

Zdroj: http://revue.idnes.cz/vyretusovana-demi-moore-v-reklame-drv-/lidicky.aspx?c=A120320_125625_lidicky_zar


Radost z výhry po penaltě vystřídal šok, někdo v noci zryl část hřiště

23. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Sobotní fotbalový zápas krajského přeboru na hřišti ve Lhotě pod Libčany blízko Hradce Králové může mít policejní dohru. Po utkání, při kterém plály vášně a emoce, někdo v noci z neděle na pondělí poničil trávník.
Po boji o první jarní body s rivalem z nedalekých Kratonoh někdo ve Lhotě důkladně zřejmě ručním nářadím zryl středový kruh a jedno z pokutových území. Zůstaly tam velké díry. Na takovém hřišti by se fotbal vůbec hrát nedal.

Viníka či viníky hledá policie a vzhledem k odhadnuté škodě 20 tisíc korun jim hrozí až rok vězení.

"Zjistili jsme to hned ráno, upozornili nás na to z domu v sousedství hřiště," uvedl sekretář klubu ze Lhoty pod Libčany Josef Kopecký.

Sobotní zápas vyhráli domácí 2:1, když rozhodující gól vstřelili z pokutového kopu, proti kterému hostující hráči i fanoušci silně protestovali. Stejně jako proti některým dalším výrokům rozhodčích.

Už předtím je naštvala odpískaná penalta pro hosty, ale bez vyloučení faulujícího domácího brankáře i nevyloučený domácí stoper po faulu, za který měl obdržet druhou žlutou kartu.

Fotogalerie

"Zvažujeme stížnost na výkon rozhodčích v tomto utkání," uvedl v pondělí trenér týmu Kratonoh Karel Vítek.
Je to msta, tvrdí ve Lhotě
"Souvislost mezi sobotním zápasem a poničeným hřištěm je naprosto jasná," tvrdí trenér a mecenáš klubu ze Lhoty Josef Petera.

Vítek to ale odmítá: "Mohu vyloučit jakýkoliv podíl z řad hráčů či funkcionářů." Podle něj není logické, aby někdo z Kratonoh ničil hřiště až den po utkání.

"Navíc by se policie měla zabývat i variantou, že si poničení hřiště objednal někdo z domácího klubu, aby odvedl pozornost od samotného zápasu," dodává trenér.

Policie zatím případ vyšetřuje. "Souvislost se zápasem je pouze spekulace, my touto cestou při vyšetřování jít nemůžeme, musíme zjistit objektivní skutečnosti," uvedla hradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Zatímco police hledala viníky, klub už v pondělí dopoledne zajistil potřebnou úpravu hrací plochy a po poledni už nebylo příliš znát, co se na hřišti v noci dělo. "Nijak ho to neohrozí, naštěstí teprve začíná vegetační období," řekl Kopecký.
Podzimní vítěz ze Lhoty usiluje o postup do divize

Sobotní utkání bylo součástí úvodního jarního kola. Domácí tým do něj šel v pozici jasného podzimního vítěze, který nijak netají, že chce na první příčce zůstat i na jaře a zajistit si postup do divize. V duelu s Kratonohami se ale dlouho nemohli prosadit.

První gól vstřelili na konci prvního poločasu, ale hosté ve druhém vyrovnali. Zápas směroval k remíze, když v 76. min. rozhodčí po střetu hostujícího Lesáka s Jiříkem zapískal pokutový kop. Domácí z něj dali gól na 2:1 a tímto výsledkem také vyhecované a nervózní utkání skončilo. "Rozhodčí nám tím zkazili víkend," hodnotil zápas trenér Kratonoh.

S tím Lhota ale nesouhlasí. "Nejsem přesvědčený, že rozhodčí soupeři ublížil. Měli jsme o něco málo víc šancí, bohužel penalta v náš prospěch vyhrotila situaci," sdělil sekretář Lhoty pod Libčany Josef Kopecký, "fanoučci Kratonoh to těžce nesli a pak k tomu přispěly i výroky trenéra jejich týmu."

Podle Kopeckého Kratonohy neunesly, že ve Lhotě tentokrát prohrály. "My jsme s nimi loni dvakrát prohráli, ale situaci jsme takhle nehrotili," poznamenal Kopecký, "vždycky jsme prohru přetrpěli a teď i někteří jejich diváci uznali, že jsme měli víc šancí."

S tím ale Vítek nesouhlasí: "My jsme vyhrávali sportovní cestou. O tom to je a ne o tom, že nás obviňují z toho, že když prohrajeme, tak brečíme."

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/fotbalove-hriste-ve-lhote-pod-libcany-nekdo-zryl-f6f-/hradec-sport.aspx?c=A120320_1751122_hradec-zpravy_klu

Vrah z Toulouse zahnal holčičku do rohu a střelil ji do hlavy

22. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Krimi
Policie pomocí záznamů bezpečnostních kamer rekonstruuje masakr dětí na předměstí Toulouse. Podle lidí, kteří nahrávky viděli, pachatel žáky židovské školy chladnokrevně zabíjel, jako by to byla zvířata.
Bylo krátce po osmé hodině ranní a na předměstí Toulouse přiváželi rodiče své děti do židovské školy Ozar Hatorah. Náhle se objevil jezdec na černém skútru. Aniž by si sundal helmu či řekl jediné slovo, začal pálit ze dvou střelných zbraní.

Podle svědků mířil na všechno kolem sebe. Nejdřív zastřelil třicetiletého učitele a rabína Jonathana Sandlera a jeho dva syny, kteří čekali na minibus do školky. Jednomu byly tři roky, druhému šest let. Neměli nejmenší šanci.
Když se vrahovi zasekla pistole ráže 9 mm, sáhl po druhé zbrani. Podle policie měla kalibr 45 setin palce. Vstoupil do školy a pronásledoval děti, které se zoufale snažily utéct. Uvnitř areálu postřelil sedmnáctiletého studenta, který nyní bojuje o život v nemocnici.

Jeho poslední obětí se stala osmiletá Miriam, dcera ředitele školy. Zahnal jí do rohu, přiložil jí pistoli k hlavě a vystřelil. Zatímco vyděšení žáci prchali ze školy, naskočil na motocykl a odjel.

"Byl naprosto chladný a odhodlaný. Chladnokrevně je povraždil, jako kdyby zabíjel zvířata," řekla podle serveru telegraph.co.uk předsedkyně místní židovské obce Nicola Yardeniová poté, co zhlédla záznam masakru z bezpečnostních kamer.

"Vidíte, jak muž zaparkuje svoji motorku, začne střílet, vejde na pozemek školy, honí děti a když jedno chytne, střelí ho do hlavy. Je to nesnesitelné na pohled. Měl jasný záměr zabíjet," dodává Yardeniová.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/masakr-v-zidovske-skole-toulouse-dqt-/zahranicni.aspx?c=A120320_145628_zahranicni_ahaRozdíl mezi penzí a platem je v ČR větší než u sousedů

21. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Rozdíl mezi důchodem a průměrným výdělkem je v Česku větší, než tomu bývá v mnoha evropských zemích. Česká penze odpovídá v průměru polovině vydělaných peněz, zatímco rakouská, dánská či maďarská třem čtvrtinám.
Čeští důchodci většinou nemají jiné zdroje než státní důchod. Ve světě je to jinak.
S necelou třetinou by si průměrně měli vystačit Britové, se zhruba dvěma pětinami Němci či Belgičané. Vyplývá to z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o hrubém náhradovém poměru důchodu k průměrnému výdělku. Česko je pod průměrem zemí OECD, který činí 57,5 procenta.

Česká vláda teď rozhoduje o škrtech kvůli dalšímu nezadlužování země a udržení plánovaných schodků rozpočtu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval zmrazení důchodů na tři roky. Nakonec by penze přece jen růst měly, ale pomaleji než v minulosti. Kritizuje to opozice, odbory i někteří ekonomové. Podle nich po malém přidávání ve skutečnosti důchodcům příjem klesne, a to kvůli růstu cen. Tvrdí, že se nůžky mezi mzdou a důchodem ještě víc rozevřou a mnozí senioři se propadnou do chudoby.

Průměrná mzda v ČR činila na konci loňska asi 24 320 korun hrubého. Dosáhla na ni přibližně čtvrtina lidí v zemi. Průměrná penze se dostala na 10 552 korun. Muži pobírali v průměru 11 700 korun, ženy 9584 korun. Případné zmrazení či omezení valorizace by tedy dopadlo citelněji na seniorky. Podle kabinetu je nutné růst penzí přibrzdit. Starších lidí totiž přibývá a život se prodlužuje, takže se protahuje i doba pobírání důchodu. Výdaje tak výrazně rostou. Valorizace o jedno procento představuje jejich zvýšení asi o 3,5 miliardy, řekl už dříve ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).
V zahraničí mívají důchodci několik zdrojů peněz

I když na žebříčku OECD hluboko za českými důchodci skončili v poměru penze k průměrnému výdělku třeba němečtí, britští, ale i američtí a kanadští penzisté, statistická data ukazují, že skutečnost může být jiná. Na rozdíl od českých seniorů nejsou totiž důchodci jinde odkázáni vždy jen na peníze ze státního systému, ale mívají další zdroje jako různá připojištění a spoření. Příjem českých penzistů však tvoří zhruba z 95 procent právě státní důchod.

Základní státní penze v Británii, která se stanovuje podle cen, činí měsíčně u jednotlivce asi 434 liber (12 820 korun) a u páru 694 liber (20 500 korun). Většinu důchodcovských příjmů tvoří ale ještě nepovinná část - státní penze podle platu a právě nejrůznější připojištění. Průměrný penzista se tak po zdanění dostává měsíčně asi na 1050 liber (31 024 korun), dvojice na 1649 liber (48 730 korun). Průměrný plat v prosinci byl asi 1976 liber (58 390 korun).

Na konci roku 2010 se v Německu vydělávalo v průměru asi 3230 eur hrubého měsíčně (79 200 korun). Ve východní části země průměrný důchod činil 1034 eur (25 350 korun), na západě pak 1176 eur (28 840 korun). V Rakousku tehdy dosáhl průměrný důchod 1130 eur (27 720 korun). Podle tamního statistického úřadu střední hrubý měsíční příjem dosahoval 2043 eur (50 100 korun). Výdělek nad touto částkou měla polovina lidí. V Belgii se průměrný hrubý příjem pohyboval kolem 2589 eur (63 490 korun). Hrubý důchod v průměru dosahoval 1438 eur (35 272 korun). Slovenský senior ke konci loňska v průměru pobíral 362 eur (8870 korun). Průměrná mzda činila 786 eur (19 275 korun).

Podle OECD v Británii poměr důchodu k průměrné mzdě dosahuje asi 32 procent. Jen o málo víc je to v Japonsku. V USA je to necelých 40 procent. V Belgii a Německu má důchodce k dispozici 42 procent výdělku. V Kanadě penze odpovídá 44 procentům výdělku, ve Francii 49 a v Česku polovině. Mírně přes polovinu se dostali Norové a Portugalci. Na průměru zemí OECD jsou Slováci a Finové. Ke dvěma třetinám průměrných příjmů mívají Italové a Turci. Na třech čtvrtinách jsou maďarští penzisti, ještě o něco víc mají Rakušané. Částka přes 80 procent průměrného výdělku připadá Španělům. Nejlépe jsou na tom Islanďané a Řekové, kteří žijí s téměř 97 procenty průměrně vydělané částky.

Právě Řecko se ale ocitlo na pokraji krachu a nyní musí drasticky škrtat, což se promítne do životní úrovně. K tvrdým úsporným opatřením přistoupila i Itálie a další státy.

Zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/262195-rozdil-mezi-penzi-a-platem-je-v-cr-vetsi-nez-u-sousedu.html?ref=zpravy-dne

U Slunce se objevil tajemný objekt vypadající jako tmavá planetka

20. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Více
Teleskop obíhající na naší planetární orbitě zachytil poblíž Slunce zajímavý jev. Ten vypadá jako tmavý objekt o velikosti menší planety, do kterého ze Slunce vede tmavá spojnice ve tvaru trubky. Fanoušci záhad již mají plno teorií o původu "objektu", vědci jsou samozřejmě ve svých dohadech mírnější.
Jev připomíná obří Hvězdu smrti z Hvězdných válek, která nasává energii z hvězdy. Odborníci z NASA mají střízlivější vysvětlení, ale zcela jistí si nejsou.

Snímky byly pořízeny ze Solar Dynamics Observatory spadající pod NASA. Uživatel, jenž je na internet umístil, vyzval experty, aby tohoto "podivného návštěvníka" u Slunce vysvětlili.

Odpověď přišla. Podle vědců citovaných na Space.com se nejedná o návštěvníka z jiné planetární soustavy ani o objekt zrozený a vystupující ze Slunce, ale o sluneční proturbulenci. Nicméně mechanismus zformování útvaru je nejasný.

Skládá se podle všeho z temného materiálu, který je chladnější, než zbytek žhnoucí masy na povrchu hvězdy. Sférický objekty je navíc spojen úzkým tunelem se sluneční koronou. Není jasné, jak k tomuto úkazu dochází a proč probíhá jinak než běžně známé erupce, které chrlí sluneční plasmu a nabité částice do prostoru, aniž by zformovaly kulový objekt.


Sezona F1 odstartovala v Austrálii výhrou Buttona. Druhý byl Vettel

19. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Sport
Nebyla to spanilá jízda McLarenu, jak napovídaly výsledky kvalifikace, ale Jenson Button vítězství před Sebastianem Vettelem uhájil. Výbornou formu McLarenu potvrdil třetí příčkou Lewis Hamilton, čtvrtý skončil v Austrálii domácí Mark Webber s druhým vozem Red Bullu.
Velká cena Austrálie formule 1 splnila to, v co všichni fanoušci formule 1 před startem sezony doufali - byla napínavá do posledního okamžiku. Pár nudných fází závodu bylo střídáno dramatickými momenty, při kterých se přesýpalo pořadí.

Jediným jezdcem, který odolával všem nehodám a zmatkům, byl vítěz závodu Jenson Button. S jistotou, ke které se dopracoval v druhé polovině loňské sezony, mířil jezdec McLarenu za triumfem. Vedl od startu do cíle.
Zkušený Brit měl lepší start než jeho týmový kolega Hamilton a prohnal se kolem něj ještě před první zatáčkou. Od prvních kol byl o něco rychlejší a Lewis Hamilton mohl jen sledovat, jak se mu týmový kolega vzdaluje. Na boj s ním mohl brzo zapomenout.

Dvacet kol před cílem odstavil svůj nepojízdný monopost přímo naproti boxům Vitalij Petrov a na dráhu musel zpomalovací vůz. Oba jezdci McLarenu měnili pneumatiky jen o kolo dříve, takže Vettel získal pár vteřin, když zajel k mechanikům na začátku zpomalení závodu. Německý obhájce titulu se posunul před Hamiltona. Jen na Buttona nestačil.

Lídr závodu se během pomalého kroužení za safety car vyptával do vysílačky, jak je na tom Red Bull se svým závodním tempem. Jak je rychlý Vettel, na kterého měl 40 kol ohromný náskok, a který byl náhle těsně za jeho zadním křídlem. "Jsi o něco rychlejší," uslyšel Button.

A byl. Hned po návratu safety car do boxové uličky začal mistr světa ze sezony 2009, tedy předchůdce Vettela, všem ujíždět a o jeho triumfu bylo rozhodnuto. Před cílem si dokonce mohl dovolit trochu ubrat na tempu a Red Bull projel cílem dvě vteřiny za ním. Jenson Button začal sezonu nejlepším možným způsobem a není nereálné, aby opět bojoval o titul mistra světa. McLaren má zatím před Red Bullem malý technický náskok.

Třetí příčku uhájil Lewis Hamilton. Na plánovaný útok na druhého Vettela sice nemohl ani pomyslet, ale před nečekaně rychlým Markem Webberem hájil svou pozici bez problémů. Když se dozvěděl, co se dělo kousek za ním, nemohl být se svým výsledkem příliš nespokojen...
Naděje z kvalifikace vzaly za své


V sobotní jízdě na jediné kolo se skvěle předvedly týmy Mercedes, Lotus, nebo Williams. Zejména u druhých dvou jmenovaných se jednalo o velké překvapení. V cíli se však z bodů radoval pouze jeden ze šesti pilotů techto stájí. Shodou okolností to byl Kimi Räikkönen, který naopak kvalifikaci pokazil.

Pro Mercedes začal závod výborně. Tradičně výborný start ukázal Michael Schumacher, který se dostal před chybujícího Grosjeana na třetí místo. Zezadu proletěl kolem váhajících jezdců Red Bull Nico Rosberg a závod začínal na vynikající čtvrté příčce.

Pokud někdo start vyloženě nezvládl, byl to vedle Marka Webbera v sobotu tak nadšený Romain Grosjean. Ten se propadal startovním pole jako kámen a na začátku druhého kola neustál tvrdý útok Pastora Maldonada. Francouz uvízl se zlomeným pravým předním zavěšením v únikové zóně a po nejlepším kvalifikačním výsledku kariéry závod nedokončil.

Jeho týmový kolega Bruno Senna musel se svým monopostem hned po startu k opravě do boxů, ale ani po návratu na dráhu nebyl dost rychlý a nakonec se po kolizi s Felipem Massou v závěru závodu zařadil mezi jezdce, kteří neviděli cíl.

Michael Schumacher po výborném začátku musel bránit svou pozici před Sebastianem Vettelem, který si rychle poradil s druhým jezdcem Mercedesu Rosbergem. Předjet Schumachera patří již dvacet let k nejobtížnějším dovednostem ve formuli 1 a také proti Vettelovi se německý veterán v přeci jen pomalejším Mercedesu držel. Dokonce donutil mistra světa k chybě. Vettel jednou vylétl do únikové zóny a musel dohánět ztrátu.

V 11. kole se však Vettel před svůj závodnický vzor dostal téměř zadarmo. Schumacherovi odešla převodovka, nemohl řadit některé převodové stupně a byl rád, že se mu podařilo dojet alespoň do boxů.

Nico Rosberg s druhým vozem německé stáje nevypadal na trati tak sebevědomě jako Schumacher, ale držel se a málem si pro body dojel. Před cílem držel osmou pozici, po bouračce Maldonada dokonce sedmou. Ale chtěl víc a pokusil se předjet Sergia Péreze z týmu Sauber, který vsadil na jedinou zastávku v boxech a měl hodně ojeté pneumatiky. Došlo však mezi nimi ke střetu a německý jezdec spadl s poškozeným autem na dvanáctou příčku.

Neúspěch Mercedesu a Grosjeanova smůla se asi těžko dají srovnávat s tragédií Pastora Maldonada, který jel nejlepší závod formule 1 kariéry. Dosud měl na kontě jediný bod z minulého roku, teď jich měl brát rovnou osm za šesté místo. Připravil se o ně ukázkovou jezdeckou chybou.

V posledním kole nezvládl Maldonado rychlou šikanu, dostal se koly mimo trať, ztratil kontrolu nad vozem a nebezpečným nárazem do boxové zídky zdemoloval předek svého Williamsu. Do cíle mu chyběla méně než minuta. Tradiční tým letos konečně místo slabších cosworthů získal motory renault, může opět bojovat o body, ale zkušenost v jeho kokpitech chybí. Maldonado není pomalý jako Senna, přesto mu k dokonalosti hodně chybí.

Na nehodě Venezuelana a problémech Rosberga vydělal Kimi Räikkönen. Finský pilot po startu z osmnácté příčky stoupal průběžně polem vzhůru. Možná nebyl tak rychlý, jak se očekávalo, pár kol před cílem ho dokonce předjel Japonec Kobajaši s vozem Sauberu, ale spolehlivě využil všech příležitostí, které mu Velká cena Austrálie nabídla.
Navrátilec z rallye skončil sedmý za Kobajašim, když se pár metrů před cílovou čarou prohnal kolem Sergia Péreze v druhém voze Sauberu. Mexičan po kolizi s Rosbergem uhájil alespoň osmé místo.

Z posledních příček v desítce nejlepších se radovali Daniel Ricciardo z Toro Rosso a Paul di Resta z Force India. Na bodech byli tři britští závodníci, ale také dva Australané. Poprvé v historii Velké ceny Austrálie.
Body se počítají až po závodě


Týmy Red Bull, Ferrari a Sauber po kvalifikaci naříkaly. Závod však ukázal, že kvalita se projeví až v jízdě na více kol.

U týmu Red Bull se očekávalo, že v samotné Velké ceně bude po McLarenu nejlepší. Ale boj s McLarenem? Podobně rychlé časy jako britský tým? To po kvalifikaci nemohli předpokládat ani samotní členové dominantní stáje posledních let.

Přitom po startu to pro Red Bull nijak růžově nevypadalo. Vettel sice poskočil na pátou příčku, ale pouze díky tradičnímu propadu týmového kolegy Marka Webbera, který jako by nemohl zařadit dvojku a padal startovním polem na devátou příčku. Po poměrně chaotickému závodu však úřadující šampion nakonec útočil na stupně vítězů.

Sebastian Vettel brzo předjel Nika Rosberga a po odstoupení Schumachera v jedenáctém kole byl rázem na stupních vítězů a musel si pouze kontrolovat zadní křídlo, kde se blížil Fernando Alonso. V té chvíli byl již Mark Webber šestý - využil výpadků soupeřů a předjel trápícího se Felipeho Massu.

Red Bull měl v Austrálii i štěstí. Vettel by za normálních okolností na Lewise Hamiltona neměl, ale safety car vyjel přesně ve chvíli, kdy to rakouský tým potřeboval - těsně po zastávkách v boxech jezdců McLarenu. Vettel ušetřil zastávkou po zpomalení závodu cenné vteřiny a posunul se před mistra světa sezony 2008. Mark Webber se díky safety car dostal před Fernanda Alonsa a těsně za vedoucí trojici.

Fernando Alonso sice neudržel čtvrté místo, přesto v některých fázích závodu nečekaně stačil jezdcům v čele a jeho Ferrari bylo rychlejší, než kdokoliv mohl očekávat. Konečná pátá příčka není po chmurných předpovědích pro Ferrari nijak tragická. Alonso ukázal, že se s ním musí počítat i v letošní sezoně.
Naopak počítat se opět nemusí s Felipem Massou. Brazilec nedokáže udržet auto po celý závod na hranici jeho možností jako týmový kolega, a proto na dráze nebojuje s red bully a mclareny, ale s vozy týmů Toro Rosso nebo Force India. Massa sice nedojel do cíle kvůli kolizi s krajanem Sennou, ale ani před ní nebyl na bodech. Po povedeném startu (vlétl do desítky nejlepších) jen padal startovním pole dolů. Bylo by překvapením, kdyby si pozici závodního jezdce Ferrari i letos udržel do konce sezony.

Třetím týmem, který v porovnání s kvalifikací zazářil, byl Sauber. Kamuj Kobajaši a Sergio Pérez, ten navíc s nezvyklou strategií jediné zastávky, téměř od startu aspirovali na body. Již loni oba mladíci ukázali, že jsou na svůj věk celkem spolehliví a zároveň jim nechybí rychlost. V Austrálii to potvrdili.

Japonec se stále tlačil dopředu, poradil si s Kimim Räikkönenem a navzdory poškozenému zadnímu křídlu si dojel pro osm bodů a šesté místo. Na stejné příčce byl ještě kolo před cílem jeho týmový kolega Sergio Pérez, ale ten doplatil na útok Nika Rosberga v posledním kole a na cílové rovince jen silou vůle uhájil s poškozeným autem osmou příčku.

Švýcarský tým po smolné Velké ceně Austrálie 2011, kdy byly jeho vozy kvůli spornému porušení technických předpisů diskvalifikovány, ukázal, že v Austrálii opravdu umí a do druhého podniku sezony v Malajsii jde na třetím místě v Poháru konstruktérů. Na okruhu Sepang International se jede již za týden.
Výsledky Velké ceny Austrálie F1:
Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Jenson Button McLaren 1h34:09.565
2. Sebastian Vettel Red Bull + 2.139
3. Lewis Hamilton McLaren + 4.075
4. Mark Webber Red Bull + 4.547
5. Fernando Alonso Ferrari + 21.565
6. Kamuj Kobajaši Sauber + 36.766
7. Kimi Räikkönen Lotus + 38.014
8. Sergio Pérez Sauber + 39.458
9. Daniel Ricciardo Toro Rosso + 39.556
10. Paul di Resta Force India + 39.737
11. Jean-Éric Vergne Toro Rosso + 39.848
12. Nico Rosberg Mercedes + 57.642
13. Pastor Maldonado Williams + 1 kolo
14. Timo Glock Marussia + 1 kolo
15. Charles Pic Marussia + 2 kola
16. Bruno Senna Williams + 4 kola
17. Felipe Massa Ferrari DNF - 47 kol
18. Heikki Kovalainen Caterham DNF - 42 kol
19. Vitalij Petrov Caterham DNF - 37 kol
20. Michael Schumacher Mercedes DNF - 11 kol
21. Romain Grosjean Lotus DNF - 2 kola
22. Nico Hülkenberg Force India DNS - 1 kolo

Zdroj: http://sport.idnes.cz/sezona-f1-odstartovala-v-australii-vyhrou-buttona-druhy-byl-vettel-1p4-/formule.aspx?c=A120317_151307_formule_mah
Švýcarský soud obstavil uhelné miliardy kvůli žádostivé Diag Human

18. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Zájem o miliardy korun, které Švýcaři zablokovali na kontech obžalovaných exmanažerů Mostecké uhelné společnosti, přišel z nečekané strany. Zatímco Česká republika se o peníze včas přihlásit nedokázala, udělal to někdo jiný. S největší pravděpodobností bývalý obchodník s krevní plazmou Diag Human SE.
Důl Bílina, nejhlubší povrchový důl v republice.

MF DNES získala dokument švýcarského trestního soudu, z něhož vyplývá, že peníze zmrazené už léta na kontech "uhlobaronů", celkem 12 miliard korun, byly letos v únoru obstaveny ještě jednou, tentokrát v civilním řízení.

A o jejich zablokování rozhodl podle dokumentu civilní soud na základě toho, že firma Diag Human SE má ze srpna roku 2008 rozhodnutí arbitráže, že jí má Česko za zmařený obchod s krevní plazmou zaplatit miliardy. To se však dosud nestalo, a stát je tak jejím dlužníkem.

Právník Jan Kalvoda, který Diag Human v Česku zastupuje, postup firmy neobjasnil. "Jsem vázán mlčenlivostí a nejsem zmocněn komentovat exekuční řízení mimo českou jurisdikci," sdělil MF DNES.

Pro advokáty státu je nová situace překvapením. "Slyším o tom poprvé a zní mi to jako fantasmagorie. Že by Diag Human měl dostat peníze bývalých manažerů Mostecké? To je snad absurdní," reagoval advokát Tomáš Sokol, který je poradcem státu v kauze. Diag Human nechal už loni obstavit majetek Česka v zahraničí, tohle může být další příležitost.
Dostane miliardy Diag Human?

Postoj bývalého obchodníka s krevní plazmou, za nímž stál původně podnikatel Josef Šťáva a od loňska jsou to údajně anonymní zahraniční investoři, lze vysvětlit snad jen takto: když obžalovaní exmanažeři dolů trestní soud prohrají, Česko by mohlo získat jako poškozená strana část jejich blokovaných peněz. Ty by pak díky verdiktu civilního soudu propadly rovnou Diagu.
Je to tedy zřejmě podobný model, jako když si Diag nechal loni v Rakousku, Francii a USA obstavit některý majetek českého státu.

Dopis švýcarského trestního soudu záměry Diagu ani důvody verdiktu civilního soudu nijak neobjasňuje. Jde totiž o upozornění pro banky, aby se zablokovanými penězi neprováděly žádné operace, dokud neskončí trestní řízení, protože má přednost před jednáním civilního soudu.
Stát byl pomalejší

V dopise je dále zmíněno, že spor se týká částky 163 595 783, 47 švýcarského franku. To je v přepočtu 3,3 miliardy korun, což by mohlo odpovídat výši škody, již podle švýcarské prokuratury v kauze divoké privatizace dolů utrpěla Česká republika, a kterou by tedy potenciálně mohla získat.

Paradoxem je, že Diag Human předstihl v civilním řízení české úřady. Tuzemská ministerstva si totiž žádost Švýcarů, aby se Česko jako poškozený připojilo do jejich trestního řízení, přehazovala jako horký brambor řadu let.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/svycarsky-soud-obstavil-uhelne-miliardy-kvuli-zadostive-diag-human-1g2-/domaci.aspx?c=A120317_083225_domaci_jw

V Bělorusku popravili jednoho ze strůjců atentátu v minském metru

17. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Jeden z mužů odsouzených v Bělorusku k smrti za atentát v minském metru byl popraven. Tvrdí to jeho příbuzní a odvolávají se na sdělení úřadů.

Sestra Vladislava Kovaljova prostřednictvím Facebooku oznámila, že rodinu o vykonání trestu informoval Nejvyšší soud dopisem, který je datován 16. března. Běloruské úřady tuto zprávu zatím oficiálně nekomentovaly. Druhým odsouzeným byl Dmitrij Konovalov.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tento týden odmítl omilostnit oba pětadvacetileté mladíky odsouzené loni v listopadu za atentát v minském metru. V důsledku této akce loni v dubnu přišlo o život 15 lidí a více než 300 dalších bylo zraněno.

Kromě útoku v metru byli Konovalov a Kovaljov obžalováni ze dvou dalších pumových útoků, a to ve Vitebsku v roce 2005 a v Minsku v roce 2008. Tyto akce si nevyžádaly žádné oběti na životech. Svými činy prý chtěli dosáhnout změny režimu.

Bělorusko je jediným z evropských států, kde nebyl trest smrti zrušen či alespoň jeho výkon pozastaven.


O týrání v rodině nikdo netušil, říká starosta Radvanic po smrti dítěte

16. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Krimi
Zpráva o mrtvém chlapci nalezeném za Radvanicemi vyrazila obyvatelům vesnice dech. Problémy v rodině totiž nikdo nezaznamenal. Když v sobotu dopoledne na tamním Obecním úřadu matky pyšně stvrzovaly, že se jejich nemluvňata stávají novými občánky obce, tato zvěst náladu kalila.
Policistům obviněná čtyřiadvacetiletá matka nejprve řekla, že jí dítě z kočárku

"Jen zástupkyně naší radnice si možná v tu chvíli uvědomovala, že mezi novými občánky měl být i čtyřměsíční chlapec, kterého o den dřív nalezli bez známek života pohozeného ve sněhu v nedalekém lese. A že mezi matkami chybí žena, která dítě týrala," řekl v rozhovoru pro MF DNES starosta Radvanic Vladimír Diblík, který je v současnosti na dovolené mimo obec.
Ve vaší obci zemřelo dítě, které matka týrala. Policie ji obvinila z týrání a ublížení na zdraví a soud ji v pondělí poslal do vazby. Jak vnímáte tuto událost?
Jako velkou tragédii. Ta rodina byla absolutně nenápadná. Paní jsem potkával, občas jsme se bavili, když byla s kočárkem někde na vycházce. Její první dítě jsme normálně přivítali jako všechny nové občánky, nebyly s ní žádné problémy.

Fotogalerie

V sobotu, druhý den po nálezu mrtvého dítěte, u vás také bylo vítání občánků.
Mezi nimi jsme měli slavnostně přivítat i onoho čtyřměsíčního chlapečka. O to je celá ta událost horší.
Matka mrtvého dítěte po vás nikdy nechtěla nějaké úlevy? Nepřišla třeba na radnici požádat o pomoc?
Ne. Nikdo neměl tušení, že by v té rodině mohl být problém s týráním nebo podobného charakteru. Ani sousedi. Vždy jsem si myslel, že jsme docela malá obec na to, aby nějaký takový exces prošel bez povšimnutí sousedů. Jako obecní úřad jsme prostě neměli jedinou indicii, že by v této rodině byl nějaký jiný problém než trochu finanční.
Jak to myslíte?
Ten pán má celkem pět dětí, ona byla na mateřské. Tak nemusíme ani moc domýšlet, že tam určitě někdy peníze trochu chyběly. Ale nikdy neměli problémy s úhradou poplatků. Takže to nikdy nebyla nějaká totální platební neschopnost rodiny. Proto nás to, co se stalo, velmi překvapilo.
Nemohlo mladé matce v Radvanicích něco chybět? Třeba tam postrádala nějaké služby, zázemí pro děti?
Myslím, že ne. Naše obec v tomto směru problémy nemá. Příroda je tu na dosah, je tu hezky, plno volných zelených ploch, jsou tu hřiště pro děti. Myslím, že důvod selhání ženy bude jinde. Ale to musí posoudit odborníci.
Ta žena byla rodačkou z vaší obce?
Ne. Přistěhovala se sem. A před tím jsem ji vůbec neznal.
Obyvatelé tvrdí, že se v Radvanicích nic podobného nikdy nestalo. Je to pravda?
Ano. Tohle je první podobný případ.

Reformu odnesou egyptologové i já, tvrdí student, který vyučuje komiks

15. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Michal Uhl se stejně jako jeho otec, někdejší disident, hrdě hlásí k levicovému světonázoru. Také zastupuje iniciativu Za svobodné vysoké školy, která protestuje proti reformám univerzit připravovaným ministerstvem školství. Hájí například zachování oboru antropologie komiksu, který vyučuje.

Mají o dění na vysokých školách rozhodovat akademické senáty, nebo lidé dosazení zvenčí? To je jedna ze základních otázek vysokoškolské reformy, kvůli které se studenti bouří a pochodují ulicemi.
"Je v pořádku, aby ministerstvo mělo důsledný kontrolní orgán. Ale je problém, aby někdo rozhodoval o tom, kam ta vysoká škola bude kráčet. Vzdělání není byznys a pravidla trhu pro vědu neplatí. Máme řadu oborů, které nevydělávají, a přesto jsou ve veřejném zájmu. Třeba egyptologie je po reformě kandidát na zrušení, protože nesype peníze," argumentuje Michal Uhl.

Obecně to zní logicky. Zmínění čeští egyptologové sice patří ke světové špičce, státní pokladnu ale miliardami neplní.
Přesto jejich poznání může sloužit jako varování před opakováním historických vzorců, které k blahobytu nevedly - že se tak neděje, není vinou egyptologů. Dávné říše faraonů například padaly kvůli stejným nešvarům, které trápí i soudobou civilizaci (čtěte rozhovor s egyptologem Bártou).

"Na trhu práce vám komiks nepomůže, hodnotu ale má"

Sám vysokoškolský doktorand Uhl vyučuje něco, co je od Egypta na hony vzdálené - antropologii komiksu. "To je taky takový adept zralý na zrušení. Něco, co vám na trhu práce nepomůže," uvědomuje si studentský lídr.
"Přesto si myslím, že to má nějakou hodnotu, když ti lidé umějí lépe číst, co se prostě ve společnosti pohybuje. Mají lepší rozhled," hájí předmět, za jehož výuku dle svých slov "bere méně než v McDonaldu".
Na protiargument, že mu redaktorka na místě vymyslí spoustu vysokoškolských kurzů, které "zlepší rozhled", argumentoval jen obecně. "Vysoké školství má samozřejmě nějaké sebezáchovné mechanismy, máte oborovou radu, vedoucího katedry..." začal vypočítávat.
Jak konkrétně lidem pomůže, že žánr komiksu nebudou vnímat laicky, ale studovaně?
"Přidaná hodnota je, že lépe rozumějí komiksu. Ten je dneska na vzestupu, je to nový fenomén, zpracovávají se tím relativně důležité události, deníky to mají jako ilustrace k něčemu. Pokud tomu někdo lépe rozumí, je schopný jít za běžný čtenářský přístup a naučit se na tom nějaké nové věci. Dá vám to širší rozhled," říká Uhl.

Česko přes noc „přišlo“ o 47 tisíc obyvatel. Záhadu zavinilo sčítání lidu

14. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Úterní zpráva statistiků zprvu připomínala početní hlavolam: V Česku loni ubylo přes 28 tisíc lidí, přitom podle jednotlivých statistik naopak přibylo zhruba 19 tisíc obyvatel. Rozpor má na svědomí loňské sčítání lidu. Podle něho se totiž na dalších deset let stanovil nový počáteční stav obyvatel.
(Ilustrační snímek)

Informace, že v Česku loni oproti předchozímu roku ubylo přes 28 tisíc lidí, trochu mátla. Pohled do dílčích statistik k pohybu obyvatelstva totiž ukazoval opak: zahraniční migrací přibylo téměř 17 tisíc lidí a rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých činil téměř dva tisíce.
Ukázalo se ale, že za ztracení v číslech může loňské sčítání lidu, které poskytlo aktuální data. Statistici díky němu zjistili, že k 26. březnu 2011 žilo v zemi podle předběžných výsledků 10 562 214 lidí. Pak ale čísla zpřesnili a odečetli z nich počet lidí, kteří se narodili a přistěhovali do Česka mezi Novým rokem 2011 a právě 26. březnem. A naopak přičetli počet zemřelých a vystěhovaných.
Tím spočítali, že 1. ledna 2011 v zemi žilo 10 485 489 lidí. Právě toto číslo poslouží na příštích deset let do dalšího sčítání jako nový počáteční stav obyvatel.
O den dříve, tedy 31. prosince 2010, ale podle počtů odvislých od sčítání v roce 2001 žilo v zemi o zhruba 47 tisíc lidí víc. Přesně 10 532 770 lidí. Česko tedy úderem silvestrovské půlnoci pomyslně přišlo o lidnaté okresní město typu Jablonce nebo Přerova.
"Během deseti let jsou vždy zaneseny různé nepřesnosti, které se kumulují, protože bilance navazuje na předcházející roky. Proto se provedlo vyčištění. Kdybychom si vzali delší časovou řadu obyvatelstva, tak podobný zvláštní úbytek obyvatel by byl pozorovatelný ve všech letech, kdy proběhlo sčítání," vysvětlila iDNES.cz Eva Kačerová z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Statistici ale nechtějí prozradit, z jakého čísla vycházeli při stanovení nového počátečního stavu obyvatel. Je však evidentní, že je nižší než předběžná cifra 10 562 214. "Dochází ke zpřesňování výsledků, největší část úprav se týká cizinců. Průběžné číslo nebudeme zveřejňovat, do toho bychom vnášeli chaos. V září bude zveřejněn definitivní výsledek," řekl iDNES.cz místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.
Na konci loňského roku v Česku podle statistiků žilo 10 504 203 obyvatel. Přirozeným přírůstkem v roce 2011 přibyly necelé dva tisíce lidí. Narodilo se zhruba 109 tisíc dětí. To je o 8,5 tisíce méně než v předchozím roce. Zemřelo přibližně 107 tisíc lidí, což bylo zhruba stejně jako o rok dříve.

HC Lev se stěhuje do Prahy, prohlásil prezident KHL Medveděv

13. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Sport
Hokejová KHL se bude v příští sezoně hrát v Praze. Po setkání s šéfem klubu HC Lev Poprad Janem Musilem to uvedl prezident soutěže Alexander Medveděv.
PLNÝ STADION. Na každý domácí zápas hokejistů Lva Poprad zatím bývá plno.

"Lev se narodil v Česku. V Praze je moderní a velká aréna, český svaz příchod klubu podporuje. Financování je zabezpečené minimálně na tři roky," prohlásil pro server championat.ru Medveděv, podle kterého bez KHL nezůstane ani Slovensko.
Při jednáních o vstupu do soutěže totiž uspěl Slovan Bratislava. "Brzy podá přihlášku a bude hrát ve své hale. V naší lize chce působit i Milán, ale u něj není jasné financování," dodal šéf nejkvalitnější hokejové soutěže v Evropě.
Medveděvova slova však trochu mírnil šéf českého svazu Tomáš Král. "Žádné oficiální stanovisko a požadavek od KHL či klubu na stole nemám. Nemůžu říct, že něco podporuji za situace, kdy nevím, o čem se bavím. Až něco dorazí, pak to bude téma."

Reakce O2 areny

"V tuto chvíli nemůžeme potvrdit informaci, že slovenský Lev Poprad nebo jiný klub bude hrát od příští sezony zápasy KHL v O2 areně. Samozřejmě pokud bude mít nějaký subjekt zájem o prostory na špičkové úrovni, pak je hala ve volných termínech k dispozici. Naším prioritním cílem je zajistit pro arénu atraktivní program, který přitáhne diváky. Z toho pohledu by tak kvalitní soutěž jako je KHL byla určitě přínosem."
Richard Benýšek, předseda představenstva Bestsports

Právě na vůli svazu bude ve finále záležet, bez jeho svolení totiž nemůže Lev v Česku hrát. Kvůli nesouhlasu neuspěl předloni v létě, kdy chtěl působit v Hradci Králové. "Ano, když se nám návrh nebude líbit, můžeme dát stěhování červenou," poznamenal Král pro MF DNES.
O přesunu z Popradu se každopádně živě spekuluje už několik měsíců, klub však tuto informaci dosud vytrvale popíral s tím, že našel ideální domov v Popradu. Právě tam odehrál svou první sezonu v KHL.
Teď se zdá, že se stěhování stalo skutečností, ostatně svědčila o něm řada dalších indicií: klub například nedávno rozdal drtivé většině svých zaměstnanců na Slovensku výpovědi.
"Připravujeme strategii dlouhodobého úspěšného fungování klubu v KHL, zde probíhají pouze intenzivní jednání s vedením soutěže. V rámci těchto diskusí je pro nás též zajímavá varianta působení v Praze. Pokud tomu tak bude, chceme, aby tato varianta byla přínosná nejen pro HC Lev, ale také pro český hokej," uvedl šéf klubu Musil.
V Praze by Lev měl hrát své domácí zápasy v O2 areně, kde už osm let působí i extraligová Slavia. Vedení haly v posledních týdnech nezastíralo, že by o příchod týmu z Kontinentální ligy mělo velký zájem.
KHL by další expanzí naplnila touhu a předsevzetí ovládnout evropský klubový hokej a vytvořit adekvátní konkurenci zámořské NHL. Převážně ruská soutěž má v úmyslu začlenit do ligy až 32 klubů.

V Budějovicích se srazil autobus s trolejbusem, šest zraněných

10. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Krimi
Trolejbus se ve čtvrtek odpoledne po půl páté srazil s autobusem v českobudějovické Průmyslové ulici. Na místě zasahují záchranáři. Podle prvních informací se zranilo šest osob, mezi nimi i řidič autobusu. Nehoda autobusu a trolejbusu v Českých Budějovicích
"Podle prvních informací cestovalo v autobuse dvacet lidí a v trolejbuse deset. Řidič utrpěl vážné zranění," řekla Právu mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Nehoda autobusu a trolejbusu v Českých Budějovicích


Na vině nehody byl pravděpodobně řidič linkového autobusu, který vyjížděl z Dvořákovy ulice a nedal přednost trolejbusu na hlavní Průmyslové ulici. "Z nehody podezříváme řidiče autobusu, který jel z vedlejší silnice," potvrdil Právu policejní mluvčí Jiří Matzner.
Nehoda autobusu a trolejbusu v Českých Budějovicích

Petra Kafková ze záchranné služby uvedla, že sanitky odvážely z místa havárie šest lidí. "Pět lidí utrpělo lehká zranění a jedna osoba těžké," konstatovala Kafková. Podle prvotních informací není nikdo v ohrožení života.

Zloděj elektřiny se zavrtal do podzemí. Udal ho soused a odhalila termovize

9. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Pořádně si nedávno nadrobil majitel jednoho rodinného domu na Liberecku, kterému se nechtělo platit vysoké náklady za vytápění bazénu. A tak se rozhodl, že se zavrtá pod zem. Což také učinil a nasával léta z vedení načerno elektřinu, kterou pak ještě navíc rozváděl do dalšího domku. Z bazénu se zvesela kouřilo i v tuhých mrazech. Ilustrační foto
Udal ho soused a vše odhalila termovize. Když na něho z ČEZ přišli, několikasettisícovou škodu ihned uhradil, aby se uchránil od trestního stíhání.
Tento případ není zdaleka jediný. Takových lidí, kteří neváhají sosat proud i na úkor souseda, jsou stále tisíce.

Brzdička na elektroměru

Jiný případ zaznamenali energetici ve středních Čechách, kde montér elektroměrové služby ČEZ nahlásil podezření z neoprávněného odběru.
Při kontrole domu se vyhledávacímu týmu dlouho nedařilo najít metodu, pomocí které by byla v domě neoprávněně odebírána elektřina. Pak ale náhodou jeden z kontrolorů odhalil miniaturní otvor v krytu elektroměru, kudy předtím majitel domu prostrkával tenký drátek a tím brzdil otáčení elektroměru.
Odběratel se vzápětí přiznal, že tuto činnost prováděl již od roku 1997, a to pravidelně po odečtovém cyklu. Způsobil tak škodu ve výši nejméně sto tisíc korun.
Na jeden z nejkurióznějších případů přišli kontroloři v severočeském Duchcově, kde objevili rozsáhlou pěstírnu marihuany.

Konopí přitápěli z několika lamp

Na možný neoprávněný odběr je v tomto případě upozornila policie.
Při prohlídce domu se odborníkům nejprve zdálo, že se jedná pouze o poškozené plomby a že někdo neoprávněně odtáčel číselník elektroměru.
Pak ale při pokračující a podrobnější kontrole energetici narazili na neměřený kabel za elektroměrovou deskou, který vedl až do sklepa. Aby konopí v chladném počasí rychleji rostlo, zásobovali ho tam pěstitelé světlem a teplem z několika sodíkových lamp a elektrických přímotopů.
Za několik měsíců způsobili pachatelé škodu přes tři sta tisíc korun a soud je posléze odsoudil ke čtyřletému pobytu ve vězení.

Stařenka po šesti dnech vstala z rakve a začala vařit

8. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Bulvár
Pětadevadesátiletá Číňanka Li Siufeng vyděsila své sousedy. Našli ji bez známek života a vystrojili jí pohřeb. Kvůli tradici ale zůstala rakev otevřená několik dní. Když chtěli vesničané stařenku pohřbít, našli prázdnou rakev a Li Siufeng, jak si v kuchyni chystá jídlo.

Stařenka pochází z vesnice Liulou a nemá žádné příbuzné. V posteli bez známek života ji našel soused Čchen Čching-wang, který jí každé ráno nosil snídani. Nehýbala se a nedýchala.
"Nevstala, tak jsem se pokusil ji vzbudit. Přestože jsem s ní zatřásl, křičel na ni jménem, nereagovala. Cítil jsem, že je něco špatně, nedýchala, ale její tělo nebylo chladné," cituje šedesátiletého muže list Mirror.
Soused si myslel, že stařenka zemřela ve spánku a protože neměla příbuzné, společně se synem se rozhodli, že jí vystrojí pohřeb. Podle tradice musela rakev zůstat v domě několik dní, aby se se zesnulou mohli rozloučit její blízcí.
"Mrtvou" ženu uložili do rakve dva dny po nálezu 19. února a Čchen Čching-wang se rozhodl, že víko přibije hřebíky až v den pohřbu 24. února. Když ale dorazili do domu, tělo v rakvi nebylo. "Byli jsme vyděšení a okamžitě jsme zavolali sousedy na pomoc," prohlásil.
Vesničané pak našli stařenku sedět na židli v jejíkuchyni, jak si připravuje jídlo. "Spala jsem dlouhou dobu. Po probuzení jsem měla obrovský hlad a chtěla jsem si něco uvařit. Dlouho jsem ale musela tlačit na víko, abych se dostala ven," řekla údajně "oživlá" stařenka.
Podle lékařů se v tomto případě patrně jednalo o zdánlivou smrt, kdy osoba nedýchá, ale tělo zůstává teplé.

Druhému Ghost Riderovi nepomohl ani Mrakomor s Highlanderem

7. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Kultura
Doktor Faust na harleyi se vrací. Nicolas Cage odhodil poslední zbytky důstojnosti a podruhé zaprodal duši filmu o hořícím jezdci, který nemůže dojít pokoje.
Když Cage poprvé přijal nabídku na roli kaskadéra, který brázdí svět v maškaře plápolajícího smrťáka a vysává zlým lidem duše, kritika omdlévala. Jenže tržby ve výši 228 milionů dolarů dokázaly, že tahle slátanina podle stejnojmenného komiksu lidi nějakým zvláštním způsobem okouzluje. Peníze nerostou na stromech, a tak herec s impozantně ustupujícím čelem kývl ďáblovi znovu.
Další díl s podtitulem Spirit of Vengeance (duch pomsty) natočilo režisérské duo Mark Neveldine a Brian Taylor trojrozměrně. Proč, to je ve hvězdách. Vyjma scény s hořícím rypadlem a knězem padajícím do rokle si 3D ani nevšimnete. Plytkost zápletky se tady nestydatě kamufluje také útokem na divákovo sluchové ústrojí. Každý výstřel, výbuch či túrování motorky vás bude zatraceně bolet.
Idris Elba ve filmu Ghosr Rider 2: Spirit of Vengeance
Idris Elba ve filmu Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance
Špunty do uší přijdou vhod hned při ostrém začátku. Východoevropskými serpentinami (jsme v "Eastern Europe," praví pro snadnou orientaci titulek) projíždí fichtl. Když z něj řidič sesedne na dvorku jakéhosi zámku, aby informoval představeného jakéhosi řádu o tom, že jakýsi "chlapec" není v bezpečí, začnou vzduchem svištět kulky. O jinocha má zájem také gang najatých žoldáků. Řidiči i padouchům s nezbytně sarkastickým vůdcem jménem Carrigan (Johny Witworth), ale kořist vyfoukne krásná cikánka Nadya.
Z prvního filmu Ghost Rider
Z prvního filmu Ghost Rider
Zatímco si zmatený divák kontroluje tep, přichází komiksová nalévárna životopisu Johnnyho Blaze, nešťastníka, který vinou špatného úsudku uzavřel smlouvu s ďáblem. Za příslib uzdravení tatínka musí strpět občasnou přeměnu v kostlivce s lebkou v plamenech.
Jak se ukáže, je klíčem k vysvobození tajemný řidič fichtlu, napůl kněz, napůl alkoholik Moreau (Idris Elba). Zvláštní dvojice spojí síly a bere nás na absurdní jízdu po béčkovém hororu. Můžete se těšit na zběsilé honičky, létající šrot a Cage, který v roli pekelného posla dští na své protivníky lávu a rubá je rozžhaveným řetězem.
Ti ho na oplátku zasypávají granáty a střelami z panzerfaustu, což je, jak víme, běžný způsob, jakým my, obyvatelé východní Evropy, řešíme své problémy. Když je i smrťák v koncích, neváhá si osedlat obrovské úhelné rypadlo a zatlouká své nepřátelé do země jako by to byli mravenci.

Ghost Rider, tak šel čas

Když jiskry vyhasnou, rodí se na troskách bojiště nový smrtonoš. To sám ďábel deleguje na kápa rozprášené skupiny schopnost rozkládat na prach všechno, čeho se jen dotkne. Zombie, která jako by vypadla z oka postavě Mrakomora z pohádky Princ a Večernice, je ještě strašnější hrozbou než zapálený motorkář.
Po této scéně už nezbývá než se vzdát a nechat se unášet vyprávěním o boji pekla a církve, která sídlí v tureckých pískovcových horách a vede ji úplně potetovaný Highlander alias Christopher Lambert. Z otupělé odevzdanosti občas probere vtip v podobě Blaze, který čurá plameny, nebo motýla usedajícího na žampion, rašící z rozkládající se mrtvoly.
Častěji ale smích přichází v místech, kde bylo v plánu, aby se divák bál. Třeba při šílené jízdě na motorce, kdy Cage bojuje s metamorfózou v démona, otřásá se šíleným smíchem a černají mu oči. Trochu strachu vám dopřeje snad jedině Ciarán Hinds, který v roli knížete pekel budí opravdu respekt. Ten si ale Ghost Rider 2 nezaslouží ani v nejmenším. Modleme se, aby potřetí už nepřijel.

Američanka, která vyřízla těhotné ženě z břicha dítě, dostala doživotí

6. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Soud v americkém státě Kentucky poslal do vězení na doživotí bez možnosti předčasného propuštění čtyřiatřicetiletou ženu, která zavraždila svou známou a z těla jí vyřízla nenarozené dítě. To přežilo. Odsouzená Kathy Coy přiznala vinu, aby se vyhnula trestu smrti, uvedla agentura AP.
Kathy Coy na snímku z 19. dubna 2011

Kathy Coy se se svou obětí seznámila na Facebooku. Loni v dubnu se s těhotnou ženou setkala pod záminkou, že spolu půjdou nakupovat vybavení pro dítě. Poté ale ženu ochromila elektrickým paralyzérem, podřízla jí žíly v zápěstí a z těla vyřízla dítě.
Vražedkyně dítě dopravila do nemocnice a lékaři na případ upozornili policii. Žena nejprve tvrdila, že chlapce porodila doma, později řekla, že ho koupila za 550 dolarů (asi 10 tisíckorun). Nakonec se ale přiznala k vraždě.
Chlapec útok přežil a nyní žije se svým otcem. Ve Spojených státech to nebyl první podobný případ.
V roce 2008 zavraždila ve státě Pensylvánie osmatřicetiletá žena o dvacet let mladší ženu a z těla jí vyřízla dítě. O rok dříve byla ve státě Missouri kvůli nenarozenému dítěti zabita další žena ve vysokém stupni těhotenství, její vražedkyně byla odsouzena k smrti.
Kentucky, USA

Dopravní podnik musí kvůli brzdám odstavit 17 nových tramvají ForCity

5. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Pražský Dopravní podnik musí vyřadit z provozu sedmnáct tramvají ForCity. Důvodem je podle Drážního úřadu enormní opotřebení brzdových destiček. Tramvaje nahradí starší typy, cestujících se tak problém nedotkne.
Výuka před Rudolfinem

Pražskými ulicemi přestanou nejnovější tramvaje jezdit od 2. března. "Drážní úřad nařídil okamžité stažení problémových souprav z provozu. Všechny budou v rámci pražské hromadné dopravy adekvátně nahrazeny rovněž nízkopodlažními tramvajemi," řekla iDNES.cz mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková.
Podle jejích slov zahájil dopravce také okamžitě jednání s dodavatelem strojů, společností Škoda Transportation. Její zástupci uvedli, že začnou odstranění závady řešit na vlastní náklady.
"Opravu tramvají bude hradit naše firma. Problémem jsou pravděpodobně vadné brzdové destičky od jednoho dodavatele," řekla MF DNES mluvčí společnosti Škoda Transporatation Lubomíra Černá.
Podle ní byly problémové destičky objeveny u posledních šesti dodaných tramvají. "Zřejmě se jedná o brzdové destičky od dodavatele Fedoro, u kterých se ukázala nižší životnost," upřesnila Černá. Škoda Transportation doporučila ale odstavit celkem 17 vozů, aby byl prověřen stav brzd i u dalších souprav z poslední dodávky.
Vadné destičky budou podle mluvčí společnosti vyměněny za nové. "Předpokládáme, že opravené tramvaje se vrátí zpátky do pražského provozu příští týden," dodala.

Dopravce musí odebrat všechny nasmlouvané tramvaje

Dopravní podnik má v současné době k dispozici celkem 48 tramvají ForCity. Po odstavení 17 souprav, jich tak zůstane v provozu 31. Jedna tramvaj typu 15T přišla dopravce na zhruba 57 milionůkorun.
Už loni v září musel přitom Dopravní podnik odstavit 22 souprav ForCity. Tehdy se u jedenácti z nich objevila technologická závada na gumové součásti kol, dalších jedenáct bylo odstaveno preventivně (o závadě na nových tramvajích čtěte zde).
"Bohužel musím smutně konstatovat, že došlo na moje slova, když jsme ještě v opozici upozorňovali na potenciální problémy těchto tramvají. Vyřešení této situace a sjednání nápravy u výrobce bude prvním reálným úkolem pro nového ředitele Dopravního podniku, který tak může ukázat, zda je člověkem na svém místě," řekl první náměstek primátora Tomáš Hudeček z TOP 09.
Dopravce navíc bude muset od dodavatele odebrat všech objednaných 250 tramvají ForCity za 18 miliard korun, přestože jsou poruchové. Smlouvy mezi Dopravním podnikem a společností Škoda Transportation, ve kterých je nákup tohoto počtu souprav stanoven, není totiž prakticky možné vypovědět (podrobnosti najdete zde).

Japonka ze slavné fotky po loňském tsunami se usmívá, syna našla

4. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Na obou fotografiích je stejná žena, i to místo je stejné. Ale ta první zachycuje okamžik, který mladé Japonce změnil život. Městem Išinomaki se přehnalo tsunami a Juko Sugimotová zachumlaná do deky se dívá směrem, kde bývala školka, kam chodil její malý syn.
Juko Sugimotová dva dny po úderu tsunami a na stejném místě rok poté.

Tahle fotografie japonského fotografa Tadašiho Okuby obletěla svět a stala se jedním ze symbolů hrůz, jež 11. března loňského roku na japonském severovýchodním pobřeží napáchala ničivá vlna vyvolaná zemětřesením.
Ta žena se jmenuje Juko Sugimotová a je jí devětadvacet. Když si jí tenkrát v sedm ráno 13. března, tedy necelé dva dny po katastrofě, Tadaši Okuba všiml a zmáčkl spoušť, zažívala děsivé chvíle. Na snímku se kouká směrem k mateřské škole, do níž docházel syn Raito. Stavba byla částečně ponořená do vodx a z velké části připomínala jednu obrovskou kupu suti. Pak se Juko malého vydala hledat.
"V té chvíli mi blesklo hlavou, že mám zhruba padesátiprocentní šanci, že zůstal naživu," svěřila se nedávno agentuře Reuters. "Někteří lidé, kteří chaoticky pobíhali kolem, mi říkali, že děti ze školky snad už byly zachráněny. Jiní tvrdili, že kdosi spatřil, jak je odnesla velká voda."
Teď Juko s jejími nadějemi na chvilku opusťme. Je potřeba si znovu uvědomit, jaké strašné neštěstí se na Japonsko před rokem přivalilo. Je známo, že tsunami vyvolalo i havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě, jež nějaký čas hrozila, že bude novým Černobylem.
Co všechno se tenkrát mohlo stát, jak obrovský byl rozsah zkázy, to lze lépe pochopit, když si uvědomíme, že japonská vláda tenkrát zvažovala i evakuaci Tokia. Více než třicetimilionového megaměsta! S touto informací přišel tento týden deník International Herald Tribune (více o tom čtěte zde).

Naděje umírá poslední

Juko Sugimotová prožila celý dosavadní život ve 150tisícovém Išinomaki, městě proslaveném rybářským průmyslem. Gigantická vodní stěna jen tam zahubila 3 800 lidí.
Juko se snažila dostat ke školce, v níž byl její syn, hned po zemětřesení, musela však prchnout před tsunami a noc strávila v autě. Druhý den našla manžela a společně začali pátrat po synkovi. Našli loďku a mohli tak dorazit ke zřícenině mateřské školy - nikdo tam však už nebyl.
Až za dva nekonečné další dny přišlo šťastné rozuzlení - rodiče se dozvěděli, že vojáci evakuovali děti doslova pár desítek minut před příchodem tsunami. "Když jsem spatřila Raita v rohu pokoje, bylo to to nejsilnější, co jsem kdy prožila," uvedla Juko Sugimotová. Pak se dlouho k sobě tiskli, matka něžně zkontrolovala každý kousek jeho těla, zda není poraněn. "Díky bohu, díky bohu," šeptala prý stále dokola.
Nyní střih. Téměř rok poté Juko stanula na stejném místě znovu. Tentokrát se usmívala. Silnice kolem svítila novotou, všude bylo vymeteno, auta stála na semaforu.
Jako by k těm hrůzám snad ani nikdy nedošlo. Jistě, Juko Sugimotová, tak jako miliony dalších Japonců, na ně nikdy nezapomene.
Teď se sice usmívá, ale neznamená to, že jí a její rodině skončily starosti. Ještě nestihli opravit silně poničený dům, za nějž dosud nesplatili hypotéku. A tak dále a tak dále.
Jedno jí tsunami pomohlo pochopit: "Každičký den je teď pro mě vzácný. Došlo mi, že čas strávený s rodinou je tím nejdůležitějším vůbec."


Auto zapadlo do sklepního sjezdu, rozbité zábradlí obsypali sběrači kovů

3. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Velmi neobvyklým případem se zabývají moravskoslezští policisté. Řidič spadl s autem do úzkého sklepního sjezdu a utekl. Hledal ho dokonce psovod, ale nakonec přišel sám, i když notně opilý. Prohlásil však, že se alkoholu napil až po nehodě.
Automobil skončil ve sklepním sjezdu, jenže řidič nějaký čas nebyl k nalezení.

Když hasiči ve středu zhruba o půl jedenácté přijeli na ulici U Nové školy v Ostravě-Hrabůvce, zřejmě se hodně divili. Ve velmi úzkém sklepním sjezdu ležela na pravém boku prázdná Škoda Felicia, vpasovaná mezi domovní zeď a betonovou stěnu. Velmi to připomínalo nehodu z loňského září, kdy podobně skončila škodovka v podchodu (o kuriózní nehodě čtěte zde).
Nikdo nechápal, jak se vůz ke sklepu dostal. Přeražené zábradlí pak chtěli
Nikdo nechápal, jak se vůz ke sklepu dostal. Přeražené zábradlí pak chtěli odnést tzv. šroťáci do sběru.
"Zasahovaly dvě hasičské jednotky ze stanic v Ostravě-Hrabůvce a v Ostravě-Zábřehu, odkud přijel i speciální vyprošťovací vůz Mercedes Bizon. Ten auto vyzvedl pomocí hydraulického ramene," popsal mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
Po chvíli se začali scházet lidé, kteří si chtěli odnést poničené zábradlí. A odehnat se jen tak nenechali. "Jenže hasičům se zábradlí před takzvanými sběrači kovu podařilo uchránit," uvedl mluvčí hasičů.
Ale po posádce vozu se jakoby slehla země. Do věci se proto vložili policisté. "Nebylo jisté, jestli někde poblíž nejsou například zranění, proto byl do akce nasazen psovod ze služebním psem," uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Pochybnosti rozsoudí až znalec

Za chvíli se ale řidič objevil sám. Na první pohled prý bylo znatelné, že se napil něčeho ostřejšího, což potvrdila i dechová zkouška vykazující přes jedno promile.
Jenže šestadvacetiletý řidič tvrdil, že před jízdou i při ní se alkoholu ani nedotkl, napil se až po nehodě. Případem se proto bude zabývat znalec, který by měl posoudit, jestli řidič mluví pravdu, nebo se jen vymlouvá.

Námořní právo dosud platí: z odtažení lodi se musí společnost vyplatit

2. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Odtažení bezmocné výletní lodi Costa Allegra k seychelským břehům vzbudilo dotazy, zda se stále ještě v mezinárodních vodách uplatňují staré námořní zvyky. Podle nich by totiž majitel lodi, která se nechá dobrovolně odtáhnout, měl zachránci poškozené plavidlo přenechat, či se alespoň ze záchrany vyplatit.
Výletní loď Costa Allegra se blíží do seychelského přístavu tažena malou

Costa Allegra zůstala v pondělí po požáru ve strojovně bez proudu a bez možnosti vlastního pohonu. Kapitán tak musel přistoupit k možnosti nechat se ze širého moře k nejbližší pevnině odtáhnout.
Jak podotýká agentura AP, záchrana nepojízdné Allegry trvala tak dlouho i proto, že byla tažena pomalou rybářskou lodí Trevignon. Tu sice mohly vystřídat dva o dost výkonnější vlečné čluny, ale to společnost Costa Cruises odmítla. Byla v tu dobu zřejmě již domluvena na podmínkách záchrany od Trevignonu.
Námořní kapitán Ctirad Pacák potvrzuje, že pravidlo odměny za uskutečněný odtah je stále platné: "Podle mezinárodního obchodního práva může odměna za odtažení dosáhnout až limitu hodnoty zachráněné lodě."

Námořní odtahová služba

Obvykle se mezi sebou dohadují právníci pojišťoven rejdařských společností. Musí se shodnout na maximální částce, kterou je majitel ochoten zaplatit za odvlečení do nejbližšího přístavu, kde je možné loď opravit. Většinou výši odměny rovnou sjednají.

"To, že je loď nepojízdná, ale nemusí znamenat, že je na odpis. Dá se to přirovnat k tomu, když se vám rozbije auto a přijede pro vás odtahovka," vysvětluje Pacák.
"Společnost, která Costu Allegru odvlekla, si určitě bude nárokovat nějakou částku. Plná cena lodi to ale nebude, na to by majitelé Costa Cruises asi těžko přistoupili. Jakou částku si ale společnosti vyjednaly, je záležitost pojišťoven," uvažuje Pacák.

Evakuovat takové množství lidí na moři je podle slov českého kapitána docela složité. Pokud není k dispozici dostatečně kapacitní plavidlo a vlečení nebrání špatné počasí, je prý bezpečnější odtáhnout poškozenou loď i s pasažéry.
"Takové námořní vleky se organizují běžně. Na moři pluje denně 50 tisíc velkých obchodních lodí, takže k podobným nehodám dochází celkem často. Pokud to však není mediálně zajímavé, veřejnost se o tom nedozví," uzavírá kapitán.

Opilý milenec vyklonil družku z 8. patra a žádal přiznání k satanismu

1. března 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Loni 25. dubna se po desáté večer v jednom pardubickém paneláku odehrávalo drama. Tehdy devětačtyřicetiletý Jaroslav Čuma chtěl vědět, jaké rituály provozovala jeho milenka s přítelem. Naznačila prý, že vztah stvrdili obětí. Podle obžaloby ji proto Čuma vystrčil v osmém patře nejméně polovinou těla z otevřeného okna.
Ilustrační foto

Chtěl si tak vymoci popis satanistického rituálu, ale podle obžaloby se dopustil vydírání. Následně také zdemoloval ženě vybavení bytu. Hana S. si z toho večera odnesla těžkou posttraumatickou stresovou poruchu a dodnes není schopná chodit do práce.
Čuma se nejdříve zdráhal mluvit o intimních věcech a spolu se svým obhájcem požadoval, aby novináři opustili soudní síň královéhradeckého krajského soudu. Senát jeho žádost zamítl, a tak se muž nakonec s neskrývanou nelibostí pustil do líčení.
"Řekla mi, že se mnou nemůže být, pořád mluvila o svém příteli," vypovídal obžalovaný. Už při prvním výslechu na policii uvedl, že mu milenka tvrdila, že její přítel je satan a ona je nevěsta satanova.
"Říkala, že spolu dělali něco strašného, že mi to nemůže ani říct. Že jejich vztah stvrdili nějakou obětí," uvedl Čuma a několikrát se ohlédl na přítomnou veřejnost.

Obětovali jsme kočku, přiznala prý žena hlavou dolů

Protože mu Hana S. nechtěla říct, jakou oběť vykonali, donutil ji k tomu násilím. Až když visela z okna hlavou dolů a pod sebou měla propast osmi poschodí, vystrašeně křičela, že obětovali kočku.
Vtáhl ji zpět do bytu, ale svou zlost si ještě vybil na vybavení domácnosti, zdemoloval dva televizory, počítač, rychlovarnou konvici, nádobí a další věci.
U soudu ale vysvětlil, že si své počínání vybavuje jen matně, že to byl všechno sen. "Pili jsme slivovici a piva, pak jsem usnul. Nevím, jak se to všechno mohlo stát, o něco jsem se v kuchyni uhodil a probral jsem se z hrozného snu. Ona ležela na posteli a vzlykala, měla v ruce mobil a volala policii. Já vůbec nechápal, co se vlastně stalo, a snažil si to vybavit," obhajoval své chování obžalovaný.

Opustil partnerku, která hrozila sebevraždou

Do Pardubic se za Hanou S. vypravil poté, co oznámil své družce rozchod po 15 letech soužití. "Neustále mi to vyčítala a vyhrožovala, že spáchá sebevraždu. Udělala mi scénu, bylo mi zle a měl jsem obavy, aby svoje výhrůžky nesplnila," popisoval začátek před soudem propíraného dne Čuma.
Doufal prý, že se družka nezabije, protože u sebe měla dceru s vnučkou. Nehodlal se k ní už vrátit a chtěl si najít jinou práci. S Hanou S. se seznámil dva roky předtím na nudapláži, a když si pak ona našla jiného přítele, chtěl ji získat zpět.

"Naplácal jsem jí na zadek, říkala, že je zlobivá holka"

Vídali se několikrát do měsíce, v osudné odpoledne spolu popíjeli, tancovali a před tím, než ji málem vyhodil z osmého patra, vyzkoušeli i sado maso techniku.
"Naplácal jsem jí na zadek. Už předtím chtěla naplácat a líbilo se jí to, říkala, že je zlobivá holka," vypověděl obžalovaný a dodal: "S vážnou tváří mi několikrát říkala, abych ji zabil, že je stará duše."
Když visela hlavou z okna ven, tak jí údajně vyhrožoval, že jí splní její přání. Žena měla pohmožděniny na hýždích, pravé paži a levém kotníku. Z šoku se podle odborníků asi nikdy úplně nedostane a těžká porucha jí zanechá celoživotní následky.
Zmocněnec Hany S. požaduje náhradu škody ve výši 418 tisíc korun. Za zvlášť závažný zločin vydírání a poškozování cizí věci hrozí obžalovanému pět až 12 let vězení.

Nejmenší muž světa je z Nepálu a nikdy neslyšel o Mount Everestu

1. března 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Bulvár
Novým nejmenším mužem světa je dvaasedmdesátiletý Nepálec Čandra Bahádur Dangi. Měří 54,6 centimetru a váží 12 kilo. Osmnáctiletý Filipínec, který byl držitelem Guinessova rekordu necelý rok, měřil o 5,3 centimetru víc.
Čandra Bahádur Dangi je nejmenší člověk na světě (26. února 2012).

Nový rekordman Čandra Bahádur Dangi žije v odlehlém údolí na jihozápadě Nepálu a je ve své krajině svým způsobem celebritou. Pravidelně se objevuje na místních akcích a zahajuje náboženské slavnosti.
Čandra Bahádur Dangi je nejmenší člověk na světě (26. února 2012).

V Nepálu je nejvyšší hora světa, 8 850 metrů vysoký Mount Everest, ale Čandra Bahádur Dangi prý o ní nikdy neslyšel. Droboučký stařík se podle členů své rodiny těší dobrému zdraví.

Fotogalerie

"Jsem v pohodě. Cítím se šťastný. Chci cestovat po celém světě a šíří jméno mé země," prohlásil Dangi.
Nepálec žije se svým bratrem, který je stejně jako dalších šest sourozenců normální velikosti. Rodina neví, kdy rekordman přestal růst a prý nikdy nebyl u lékaře.
Nový nejmenší muž světa je také nejstarším držitelem tohoto titulu. Doposud oficiálně nejmenším člověkem planety byl Filipínec Junrey Balawing, který na titul čekal do svých osmnácti let (více zde).
Autoři: ČTK, iDNES.cz