7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Stát přitvrdil, od ledna šetří na vdovských a vdoveckých důchodech

27. února 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
V Česku se nově zpřísňují pravidla pro nárok na pozůstalostní penzi. Pokud se vdovec či vdova letos znovu ožení, přijde nejen o pozůstalostní důchod, ale i jednorázové odbytné. To se až dosud při uzavření nového manželství vyplácelo. Z pěti na dva roky se nově zkracuje i doba potřebná pro obnovu nároku na pozůstalostní penzi.
Ilustrační snímek

Oproti loňsku tak při novém sňatku přijde vdovec či vdova na odbytném až o několik desítek tisíc korun a svůj rozpočet tak nová rodina nijak nevylepší. Odbytné totiž představovalo jednorázovou výplatu 12 měsíčních splátek důchodu.
Například vdovec, který pečuje o nezaopatřené dítě a vdovecký důchod pobírá od března 2010. Pokud se letos v lednu znovu ožení, nárok na vdovecký důchod mu zanikne a nenáleží mu ani odbytné. Pokud by se však tento vdovec znovu oženil v prosinci 2011, odbytné by inkasoval.

Modelový příklad

Zemřel muž, který ke dni úmrtí splnil podmínky nároku na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Zanechal po sobě manželku a jedno nezaopatřené dítě. Invalidní důchod zemřelého muže přiznaný v roce 2012 by činil cca 10 500 Kč (tato částka je podle statistik ČSSZ průměrná výše invalidního důchodu muže pro invaliditu třetího stupně).
Výše procentní výměry vdovského důchodu bude činit 50 % procentní výměry invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně zemřelého.
10 500 - 2 270 = 8 230, z toho 50 % = 4 115 Kč
4 115 + 2 270 (základní výměra vdovského důchodu) = 6 385 Kč
V tomto případě bude vdovský důchod přiznán ve výši 6 385 Kč.
Pokud se vdova znovu provdá, o vdovskou penzi přijde a nezíská ani odbytné (6 385 krát 12 = 76 620 Kč), které by jí dříve náleželo.

Letos začala platit nová podmínka

Pokud ovdovíte, je dobré vědět, že nárok na vdovský nebo vdovecký důchod vám vznikne automaticky tehdy, když manžel nebo manželka zahyne při pracovním úrazu. Napevno můžete s pozůstalostním důchodem počítat i v případě, kdy byl zemřelý v invalidním či starobním důchodu.
Při tragických úmrtích, kdy nejde o pracovní úraz, rozhoduje o přiznání pozůstalostní penze to, zda by zemřelému ke dni jeho smrti vznikl nárok na invalidní důchod. Letos nově vzniká nárok i tehdy, jestliže v době smrti splní zemřelý podmínky nároku na předčasnou penzi.
Kdy mají vdova nebo vdovec a děti nárok na pozůstalostní důchod
Jestliže zemřelý (zemřelá):
 • Zemřel(a) na následky pracovního úrazu
 • Pobíral(a) starobní důchod
 • Pobíral(a) invalidní důchod
 • Ke dni smrti splnil(a) podmínky nároku na starobní důchod
 • Ke dni smrti splnil(a) podmínky nároku na předčasný starobní důchod (nově od 1. ledna 2012)
 • Ke dni smrti splnila(a) podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod
Kdy běží vdovský/vdovecký důchod dál nebo na něj znovu vznikne nárok
Jestliže vdovec nebo vdova splní jednu z doplňujících podmínek:
 • Pečuje o nezaopatřené dítě.
 • Pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost).
 • Pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost).
 • Je invalidní ve třetím stupni.
 • Dosáhl(a) alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhl(a) svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší.
Zdroj: ČSSZ

Pozůstalostní penze běží jeden rok i mnohem déle

Vdova či vdovec, kteří pozůstalostní penzi získají, mají i nadále nárok na její výplatu po dobu jednoho roku od data úmrtí manžela či manželky. Kdo splní některou z dalších podmínek, například pečuje o nezaopatřené děti, je invalidní ve třetím stupni nebo dosáhne zákonem předepsaný věk, dostává pozůstalostní důchod i po uplynutí jednoho roku.

Modelový příklad

Muž, 38 let, ovdoví. Po manželce má nárok na vdovecký důchod, jelikož ke dni úmrtí splnila podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod. Protože muž pečuje o nezaopatřené dítě, vdovecký důchod mu náleží i po uplynutí doby jednoho roku. Výplata důchodu se zastaví v okamžiku, kdy již dítě nelze podle zákona považovat za nezaopatřené, tj. nejčastěji při ukončení soustavné přípravy studiem na budoucí povolání, nejdéle však do věku 26 let.

Lhůta pro obnovu se zkracuje z pěti na dva roky

I letos nadále platí, že nárok na vdovský či vdovecký důchod zanikne a výplata této penze se zastaví, když přestanete splňovat předepsané podmínky. Tedy když například děti dospějí a ukončí studia.
Nárok se však může opět obnovit, jestliže do určité lhůty splníte některou z doplňujících podmínek, například dosáhnete potřebného zákonem předepsaného věku.
Od letošního ledna se ale lhůta pro obnovu nároku razantně zkracuje, a to z předchozích pěti let na nynější dva roky. Stát tím na výplatách pozůstalostních penzí ušetří. Citelně to pocítí všichni, kterým se kvůli tvrdosti zákona již výplata pozůstalostní penze po zemřelém manželovi či manželce neobnoví.

Dopad tvrdosti zákona může být citelný

Například žena narozená dne 1. 3. 1957, která vychovala jedno dítě, ovdoví dne 10. 9. 2013. Nárok na vdovský důchod bude mít od 10. 9. 2013 do 9. 9. 2014, kdy jí nárok na pozůstalostní důchod po manželovi zanikne, neboť nesplňuje žádnou z doplňujících podmínek.
Pro obnovu nároku musí vdova dosáhnout alespoň věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo svého důchodového věku, je-li nižší. Důchodový věk muže stejného data narození je 63 a osm měsíců, vdova tedy musí dosáhnout pro obnovení nároku alespoň věku 59 let a osm měsíců. Její vlastní důchodový věk je 62 let a 2 měsíce, což je více.
Potřebného věku dosáhne vdova dne 1. 11. 2016. Nesplní tak zákonem nově požadovanou dvouletou lhůtu pro obnovu nároku na vdovský důchod a bude tak odkázána jen na své příjmy a úspory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama