7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Slováci potřetí vyšli do ulic kvůli Gorile, Anonymous napadli Pentu

14. února 2012 v 14:30 | ČT Aktuality |  Svět
V centru Bratislavy se potřetí sešly stovky Slováků. Lidé přišli protestovat proti korupci ve slovenské politice a nepřehlednému volebnímu systému. Na demonstraci dorazilo mnohem méně lidí než před týdnem. Skupina Anonymous zablokovala stránky společnosti Penta a ministerstva spravedlnosti.
Demonstrace proti korupci v Bratislavě (10. února 2012)
Podle slovenského serveru SME.skbyly na bratislavském Náměstí SNP po 17. hodině asi tři tisícovky demonstrantů, tedy daleko méně než minulý pátek. Mluvčí bratislavského Dopravního podniku uvedla, že protest dopravu v metropoli nijak nenarušil.

Úderem čtvrté hodiny odpolední, kdy demonstrace oficiálně začala, přestaly fungovat internetové stránky společnosti Penta a ministerstva spravedlnosti. Na protest proti ovlivňování justice finančními skupinami je zablokovala skupina Anonymous.
Demonstraci poznamenala krutá zima a asi po hodině a půl se začali demonstranti rozcházet. Krátce před šestou hodinou v podvečer organizátoři akci ukončili. Několik desítek demonstrantů se pak přesunulo k prezidentskému paláci, kde skandovali "Na co máme prezidenta" a na nádvoří paláce hodili několik dělobuchů.
Proti dvacítce nejradikálnějších demonstrantů zasáhli policejní těžkooděnci. Před týdnem policie použila proti rozvášněným demonstrantům vodní dělo, (více čtěte Dost bylo Goril, křičeli Slováci. Policisté odpověděli vodním dělem).

Organizátoři chtějí změnu volebního systému

Další demonstraci chtějí organizátoři svolat opět za týden a v protestech hodlají vytrvat až do předčasných voleb v březnu.
Mluvčí protestu Alena Krempanská novinářům osvětlila čtyři základní požadavky protestujících: změnu volebního systému na Slovensku, zrušení imunity poslanců, zlepšení funkce demokracie (referend) a důsledné vyšetření všech podezřelých v kauze Gorila.
Organizátoři protestu požadují také odstoupení předsedy Nejvyššího soudu Štefana Harabina, protože nedokázal vysvětlit své údajné napojení na albánskou drogovou mafii.
Gorila, údajný spis tajné služby, který od konce minulého roku koluje po internetu, ukazuje na politickou korupci bezpříkladných rozměrů.
Někteří politici a policisté potvrdili, že přinejmenším část informací ze spisu s přepisy odposlechů o ovlivňování privatizace finanční skupinou Penta za druhé vlády Mikuláše Dzurindy je pravdivá. Ministr vnitra Daniel Lipšic uvedl, že tajná služba akci Gorila skutečně provedla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama