7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Řecká vláda se hroutí, nacionalisté opouštějí koalici

13. února 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Vládu zadluženého Řecka v pátek opustili čtyři členové nejmenšího koaličního partnera, nacionalistické pravicové strany Lidové ortodoxní výzvy (LAOS). Kabinet premiéra Lukase Papadimose bude pravděpodobně ještě během pátku přebudován. Protesty před sídlem řecké centrální banky v Aténách
Demisi podali čtyři zástupci krajně pravicové Lidové ortodoxní výzvy (LAOS), jejíž předseda oznámil, že nepodpoří novou sérii úsporných opatření požadovaných Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem výměnou za další balík půjček ve výši 130 miliard eur (asi 3,2 biliónu korun).
Šéf krajně pravicové Jorgos Karatzaferis ale prohlásil, že reformní program nepodpoří, a dokonce řekl, že šéf mise MMF v Řecku Poul Thomsen by měl být prohlášen za nežádoucí osobu.
Strana má v třísetčlenném parlamentu 15 poslanců.
I tak ale je velká šance, že škrty v nedělním hlasování v parlamentu projdou, reformy podporuje na 250 poslanců. V rámci škrtů se má propustit 15 000 státních zaměstnanců, změnit zákoník práce, snížit o dvacet procent minimální mzda na 600 eur a jednat o odpisu dluhu u bank.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama