7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Přímá volba prezidenta prošla. Sami lidé vyberou už Klausova nástupce

11. února 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Nástupce prezidenta Václava Klause na Pražském hradě budou místo politiků volit všichni občané. Senát totiž kývl na změnu ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta.Tu si dlouhodobě přeje většina veřejnosti. Návrh získal potřebnou třípětinovou většinu od přítomných senátorů.
Senátoři při jednání o návrhu prezidenta Václava Klause na jmenování Jana

"Škoda že se premiér Nečas se mnou nevsadil o lahev vína, jak jsem mu nabídl," řekl iDNES.cz ještě před hlasováním sebevědomě šéf senátorů sociální demokracie Petr Vícha.
Byl si předem jist, že drtivá většina klubu změnu ústavy a přímou volbu prezidenta podpoří. Podporu slíbila i část klubu ODS a někteří senátoři z menších stran, což už před jednáním naznačovalo, že by se měl najít potřebný počet hlasů.
Schválení návrhu změny ústavy bez jakýchkoli úprav navrhl místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. "Věřím lidem v České republice, věřím voličům, že bude-li přímá volba, tak budou vybírat prezidenta velmi zodpovědně," řekl Dienstbier. Není třeba se podle něj bát, že lidé vyberou nějakého, jak doslova řekl, "kašpara".
"Kdybych tomu nevěřil, nebo kdybychom tomu nevěřili my, tak bychom mohli říct, že přece zřejmě do Senátu lidé taky volí samé kašpary, protože ten způsob volby je úplně stejný," argumentoval Dienstbier.
Soňa PAUKRTOVÁ, 59 let, Starostové a nezávislí
Naopak zamítnutí návrhu navrhovala šéfka senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová. "Já opravdu nejsem zastáncem přímé volby prezidenta, jako jsem zastáncem přímé volby starostů, a to z toho prostého důvodu, že ústavní systém rozkolísáme," prohlásila Paukrtová.

Proč volit přímo prezidenta se slabými pravomocemi, divil se Kubera

Někteří senátoři se při jednání divili, proč se řeší způsob volby prezidenta, a ne jeho celkové postavení. "Vůbec není jasné, co má přímá volba prezidenta přinést, k čemu pozitivnímu povede. Má být zvolen prezident se silným mandátem a se slabými pravomocemi," kritizoval vládní návrh Jaroslav Kubera z ODS. Litoval, že se nemůže hlasovat tajně, aby se ukázalo, co si senátoři skutečně o přímé volbě prezidenta myslí.
Jiří Pospíšil
Spolu s přímou volbou totiž před tím Sněmovnou prošlo i určité omezení hlavy státu. K zastavení zatím nevyřízené trestní kauzy by potřeboval kontrasignaci od premiéra nebo jím pověřeného člena vlády. "Má to asi logiku, i když to bude změna spíše symbolická," řekl senátorům ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.
Ve Sněmovně se ČSSD nepodařilo prosadit omezení práva prezidenta při jmenování členů bankovní rady ČNB. V Senátu se největší propagátorkou této myšlenky stala senátorka Jiřina Rippelová.
"Ve dvanácti zemích Evropská unie, které jsou republikou, probíhá přímá volba, nepřímá je jen v osmi zemích," argumentoval pro zavedení přímé volby ministr Pospíšil. Vládní koalice si totiž změnu způsobu volby hlavy státu dala do koaliční smlouvy a dostala se i do programového prohlášení vlády Petra Nečase. Zakotvení tohoto závazku do programu vlády si vynutily TOP 09 a Věci veřejné.

Schwarzenberg, Sobotka, Němcová, Fischer, Zeman, Švejnar...

Svého kandidáta pro volbu prezidenta má z parlamentních stran zatím TOP 09. Je jím předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. ODS bude vybírat mezi šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou a prvním místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.
Lidovci by rádi do přímé volby nasadili europoslankyni Zuzanu Roithovou. Ostatní strany zatím jasno nemají. Přímé volby prezidenta se chtějí zúčastnit i bývalí premiéři Miloš Zeman a Jan Fischer, navržen by mohl být i ekonom Jan Švejnar, který by se jako kandidát zamlouval šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi i šéfovi poslaneckého klubu VV Vítu Bártovi.
Václav Klaus a Jan Švejnar se zdraví v senátním klubu ČSSD - Oba kandidáti na
Švejnar se proti Klausovi účastnil i poslední parlamentní volby v roce 2008, kterou provázely skandály. Než parlament podruhé prezidentem zvolil Václava Klause, musela policie řešit i výhrůžky a kulky v obálkách, které dostali někteří zákonodárci.
A poslanec ČSSD Evžen Snítilý se zhroutil, když musel čelit informaci, která se objevila, že před rokem 1989 spolupracoval s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou. Nakonec se od své strany "trhnul" a hlasoval pro Klause.
Negativní momenty předchozí prezidentské volby připomněl lidovec Petr Pithart. Zmínil pronásledování poslanců i senátorů na chodbách a dokonce i na toaletě. Přesto se netajil výhradami k přímé voblě. "Lidé si přejí zvolit prezidenta sami, aby to tady dal trochu do pořádku. To se jim ale nemůže splnit," řekl Pithart.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama