7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Pomozte, žádá z Thajska okradený Čech. Doma je na něj zatykač

4. února 2012 v 19:09 | ČT Aktuality |  Svět
Redakci iDNES.cz se ozval Čech Bohuš Tancoš, který uvázl v Thajsku. Tvrdí, že ho okradli o téměř všechny peníze, nemá na letenku domů a hrozí mu vězení. Zastupitelský úřad mu umožnil telefonát matce, ta mu ale peníze nepošle a krátí se mu čas. Tancoše navíc hledá česká policie.
Bohuš Tancoš
Bohuš Tancoš se redakci iDNES.cz ozval 1. února. Vypověděl, že je v Thajsku na dovolené, ale někdo mu 13. ledna v lehátkovém voze odcizil peníze, telefon, zpáteční letenku a kreditní karty. Zůstala mu jen peněženka s pár sty bahty (sto bahtů je asi 62 korun) a pas.
Vydal se tedy na český zastupitelský úřad v Bangkoku. "Bohužel jsem se dozvěděl, že mi nemohou pomoci, respektive nemají zájem podat mi pomocnou ruku a zajistit cestu zpět domů. Hledám pomoc, ale každý je hluchý, odbyli mě i na ministerstvu," řekl Tancoš. Podle jeho slov mu navíc v Thajsku hrozí vězení, protože už má propadlé vízum.

Tancoš uvedl, že se ho ujali Thajci, kteří šli ráno cvičit do parku, kde přespával, a nabídli mu nocleh.
Přišel, ale váhal, říká ambasáda
Že se okradený Čech objevil na zastupitelském úřadu v Bangkoku, potvrdil i konzul českého velvyslanectví v thajském hlavním městě Jiří Beneš.
"Vyzvali jsme ho, ať jde na policii nahlásit krádež, ke které došlo před deseti dny (Tancoš na ambasádu přišel 24. ledna, pozn. red.). Aby mohl případně doložit, že pokud by v zemi zůstal přes povolenou dobu, není to jeho vinou," sdělil Beneš iDNES.cz. Peníze na letenku totiž ambasáda nedává, umožní ale kontakt s rodinou.
Konzul také upozornil na detaily, které Tancoš předtím nesdělil. Tvrdil prý, že má zpáteční letenku na únor ze Singapuru do Londýna, ale že nezná ani leteckou společnost či cestovní kancelář, kde ji v Británii koupil. Předtím totiž několik let žil právě v Británii, kam se odstěhoval z Liberce.
Konzul navíc zjistil, že Tancoš měl zpáteční let koupený u společnosti Etihad Airways, se kterou do Thajska přiletěl. Jenže na datum 15. 12. 2011 z Bangkoku, tedy téměř měsíc před tím, než ho podle jeho výpovědi okradli. Letenka propadla.
Bojí se zatčení v Thajsku
Tancoš navíc není neznámý české policii. Loni v březnu po něm vyhlásila pátrání (více na webu policie), podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké pro neplnění vyživovací povinnosti. Kdyby se Tancoš objevil v Česku, na základě předběžného souhlasu libereckého okresního státního zastupitelství by mohl být zatčen.
Když redakce konfrontovala Tancoše s novými zjištěními, připustil, že do jihovýchodní Asie na úplně běžnou dovolenou neletěl.
"Jel jsem se všemi penězi s tím, že až se vrátím do Evropy, začnu někde jinde, protože v Británii začalo být docela těžko. Hodně práce, víc než 250 odpracovaných hodin měsíčně pouze za minimální mzdu. Chtěl jsem zkusit štěstí v jiném státě na kontinentu, kde bych mohl použít angličtinu," sdělil iDNES.cz.
Prodlevu mezi okradením a návštěvou ambasády, kam by obecně Češi v problémech v zahraničí měli zajít co nejdříve, vysvětlil tím, že si potřeboval vyměnit nějaké peníze. Na to, s kterou leteckou společností měl cestovat zpět, prý neměl paměť a informace měl na papíru. "Je to jako s telefonními čísly," napsal.
To, že ho hledá policie, vysvětlil možností, že mu chtějí předat doporučený dopis. "Už mě takhle naháněli před pár lety, ačkoliv věděli mou adresu v Británii. Tehdy mě hledal Interpol," popsal Tancoš, který se nadále snaží dostat z jihovýchodní Asie a přiznal, že si data na letence měl pořádně zkontrolovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama