7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Po víkendových mrazech se oteplí, do konce února až na sedm nad nulou

14. února 2012 v 14:25 | ČT Aktuality |  Domov
Po mrazivém ale slunečném víkendu čeká Česko týden plný sněhu. Meteorologové ve svém měsíčním výhledu počasí předpovídají sněžení až do března. Teploty postupně porostou, na konci února mohou teploměry ukázat až 7 stupňů Celsia.
Zima, mráz, sníh. (ilustrační foto)

O víkendu se ale ještě v noci a ráno musíme připravit na velmi silný mráz. "Kolem tlakové výše nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu," vysvětlil František Šopko z ČHMÚ.
Víkend bude jasný až polojasný, kvůli tomu teploty klesnou hluboko pod bod mrazu. V noci až k -20 stupňům, ojediněle i pod -25 °C.
"S napětím čekáme, zda bude pokořen absolutní teplotní rekord v některé z našich exponovaných mrazových lokalit, jako je Kvilda nebo Jizerka," řekl už dříve mluvčí meteorologů Petr Dvořák. Absolutní rekord je nyní -42,2 stupně z 11. února 1929. Přes den už taková zima nebude, nejvyšší teploty by se měly pohybovat mezi -9 a -5 stupni.
V pondělí už se začne zatahovat a občas i zasněží. Teploměry v noci ukážou mezi -14 a -18 stupni, přes den -6 až -2 °C.
Noc na úterý už bude o poznání teplejší, s teplotami okolo -7 stupňů. Jen při malé oblačnosti mohou klesnout k třinácti pod nulou. Přes den meteorologové čekají -4 až 0 stupňů. Většinu území současně pokryje sníh.
Sníh by měl padat až do neděle 19. února. Na období od středy do konce víkendu kromě toho meteorologové předpovídají zataženou oblohu, nejnižší noční teploty -4 až -9 stupňů a nejvyšší denní teploty -4 až +1.
Poslední únorová dekáda by měla být převážně oblačná, na většině území s občasným sněžením. "V nižších polohách se objeví postupně i déšť se sněhem nebo déšť," dodal Šopko. Ke konci období už by i teplota v noci mohla přesáhnout nulu, přes den by se měla držet mezi -2 a +4 stupni, postupně ale místy budeme moci naměřit až sedm nad nulou.
Výhled na první březnové dny počítá s oblačným až polojasným počasím, místy se sněžením a v nižších polohách s deštěm. "Noční teploty čekáme mezi -1 a -7 stupni, denní mezi 0 a 6," uzavřel Šopko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama