7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Lidé z Kvildy se těší na oteplení. Eskymácká osada nejsme, dodávají

13. února 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Domov
V noci z pátku na sobotu očekávané pokoření teplotního rekordu nenastalo. Naopak: příští týden by mrazy měly skončit a meteorologové slibují teploty kolem nuly. Na oteplení se těší i lidé a hoteliéři z šumavské Kvildy. Lidé sem kvůli třeskuté zimě nechtěli jezdit.
Antonín Vojvodík u meteorologické měřící stanice v Kvildě na Śumavě
Šumavské Kvildě chvíli lichotila pověst nejstudenější obce v Česku. Po dlouhém období extrémních mrazů, které k ní přitáhlo velkou pozornost, už to však místní lidi přestalo bavit. A vzkazují: Nejsme žádná zamrzlá eskymácká osada, kam se odváží jen nejotrlejší lovci teplotních rekordů.
Někteří turisté totiž dostali z této oblasti Šumavy strach a pobyty zde zrušili. Podle místních jsou obavy zbytečné, obec má i teď čilý splečenský život. "Zima je sice větší než jindy, ale většinou je i krásně slunečno a přes den je příjemně. Nikdo se nemusí bát. Teď na svahu probíhají dětské závody ve slalomu a je tam úplně plno," vysvětluje Richard Janouš z lyžařského areálu Kvilda.
Meteorologové očekávali, že tento víkend by mohl v okolí Kvildy nebo Jizerky padnout český teplotní rekord minus
42,2 stupně z roku 1929. Teploty z pátku na sobotu se ale rekordu nepřiblížily ani zdaleka.
"Kolem půlnoci teplota začala opět mírně vzrůstat a nepokračovala v dobře našlápnutém klesajícím trendu, který nastal v pátek odpoledne a večer," uvedl v sobotu ráno Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle dlouhodobé předpovědi se má naopak oteplit. Už příští týden se budou denní teploty pohybovat kolem nuly a na konci února by měly teploměry ukazovat až sedm stupňů nad nulou. Po zbytek února by však mělo vydatně sněžit.

Žijeme normálním životem, zní z Kvildy

Na to, až povolí velké mrazy, se obyvatelé Kvildy těší. Ne však proto, že by jim zima vadila a že by tu letošní považovali za extrémní. Jen už nestojí o další negativní mrazivou reklamu ."Moc přeju panu Vojvodíkovi, který se stará o meteostanici Kvilda-Perla, aby o víkendu padl rekord. Také ale doufám, že pak už noční extrémy odezní i kvůli běžnému životu v Kvildě," těší se starosta Václav Vostradovský.
Meteostanice Perla je jako nejchladnější místo Česka s průměrnou teplotou dva stupně dokonce uvedena v české knize rekordů. Blízká obec Kvilda však podle starosty žádné extrémy neprožívá.
"Kvilda žije úplně normálním standardním životem jako každou zimu. To, že teď bylo dva tři dny ke čtyřicítce, ještě neznamená, že by se tady zastavil život. Vše funguje úplně normálně, v pátek byla třeba svatba na sjezdovce. Teploty jsou běžné, venku postávají lidé bez rukavic a čepice, je jasno, nic výjimečného,"
říká Vostradovský.
Velké mrazy jsou zde jen v ranních hodinách kolem sedmé, když vychází slunce. Přes den pak bývá kolem minus deseti. Na noční oteplení se těší i místní hoteliéři, kterým v posledních dnech ubyly zakázky.
"Na Čechy hodně působí televize, lidé dostali strach a trochu je to odradilo. Volají a bojí se, jestli se sem vůbec dostanou, a jsou z toho vyjukaní. Přitom jsou ideální podmínky," vypráví majitel místního penzionu Pavel Šulek.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama