7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Budovu Rudého práva na Florenci nahradí kancelářská budova za 5 miliard

1. února 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Společnost Penta se rozhodla zbourat budovu bývalého Rudého Práva v ulici Na Florenci. Na jeho místě plánuje vystavět kancelářský a obchodní komplex za 5 miliard korun s názvem Florentium. V prosinci 2011 firma získala územní rozhodnutí, které stavbu povolilo. Ta má být dokončena v roce 2013.
Takto bude vypadat obchodní centrum Florentium, které nahradí budovu bývalého

Administrativní palác s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou postaví firma na místě bývalé budovy České typografie a Rudého Práva mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí. Starou budovu "Ruďase" firma již demoluje. Stavět nový komplex chce začít na jaře letošního roku.

"Naším cílem je zlepšit vzhled této lokality. Již ve 14. století bylo toto území centrem obchodu a tuto pověst mu chceme navrátit. Jsem přesvědčen, že tato část Prahy 1 v sobě skrývá nevyužitý potenciál a že se do ní díky Florentinu vrátí obchodní a společenský život, který k centru hlavního města patří," řekl ředitel české pobočky Penty Petr Palička.
V devítipatrovém komplexu nových budov bude 49 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch. K tomu tady bude ještě na 7,5 tisíce metrech čtverečních sídlit řada obchodů a restaurací. Bude tu například drogerie, supermarket nebo lékárna. Ty budou sídlit zejména v obchodní pasáži mezi ulicemi Na Florenci a Na Poříčí.

V komplexu budov vznikne "náměstí" s restauracemi a kavárnami a společnost zároveň zamýšlí, že obnoví historickou takzvanou Desfourskou zahradu.
Investor rovněž plánuje, že provoz budovy bude úsporný a ekologický. "Projekt již v září 2011 získal předcertifikaci LEED Gold za úsporné technologie a vysokou kvalitu použitých materiálů," řekla mluvčí Penty Martina Válová.
Na místě, kde vznikne nové centrum, stál novorenesanční dům s byty a obrazárnou. S myšlenkou zbořit jej a nahradit novostavbou přišli komunističtí funkcionáři na konci 70. let 20. století. Novorenesanční dům padl v roce 1983. Samotné Rudé právo sídlilo v ulici Na Florenci již od čtyřicátých let.
Podle původních plánů měly "lehnout" i další domy v ulici. Nakonec vznikla pouze centrální budova, která nyní ustupuje novému centru. Paradoxem potom je, že první vydání Rudého práva vyjelo z nové tiskárny, která v komplexu fungovala také, 19. června 1989, tedy krátce před sametovou revolucí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama