7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Stát zaplatí školám ovoce. Kalouska uklidnilo, že ne i ovocné destiláty

29. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Je banán ovoce, nebo zelenina? I to vláda podle premiéra Petra Nečase řešila, když schvalovala pokračování programu Ovoce do škol, který dotuje stát a Evropská unie. Ministr financí Miroslav Kalousek po jednání vlády vtipkoval, že se s dotačním programem smířil, až když zjistil, že se do něj nezapočítávají i ovocné destiláty.
Ovocný salát

"Týká se to nejen ovoce, ale i zeleniny a banánů," řekl premiér. Řeč podle něj přišla i na to, zda by náhodou do programu nebyly počítány i bramborové chipsy, což by zcela zbouralo základní vizi, že mají mít děti možnost dostat ve škole zdravou svačinu zadarmo.
Vláda podle Nečase kývla kývla na to, aby Česko ve školním roce 2012/2013 na program Ovoce do škol vyčlenilo z rozpočtu 20 milionů korun, přičemž Evropská unie přidá dalších 53 milionů korun.
"Nejsou do toho počítány ovocné destiláty," glosoval to ministr financí Kalousek. Právě jeho úřad se zapojením do programu, v jehož rámci mohou školáci prvních až pátých tříd základních škol zdarma dostávat ovoce, nesouhlasil.
V rozverném duchu pokračovala vicepremiérka Karolína Peake z Věcí veřejných. "Prozkoumala jsem návrh z protikorupčního hlediska, zda mezi majiteli sadů nejsou významní sponzoři politických stran," řekla s nevážnou tváří Peake.
Program Ovoce do škol funguje v Česku už třetí školní rok. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Podle ministerstva financí to ale rozsah programu nemůže splnit.

Školy pokračování ovocného projektu vítají

Oslovené školy pokračování ovocného projektu vítají. "Máme s tím celkem dobré zkušenosti. Ve škole máme hodně sociálně slabších dětí z ubytoven, ty se často k některému dražšímu ovoci ani nedostanou," řekla iDNES.cz ředitelka ostravské Základní školy MUDr. Emílie Lukášové Petra Kalousková. Děti jednou měsíčně dostanou balíček ovoce, který si mohou sníst ve škole nebo odnést domů.
"Je dobře, že to bude pokračovat. Děti si na to poměrně rychle zvykly, nic nevyhazujeme. Největší zájem mají o ovocné šťávy," řekla ředitelka Základní školy Pionýrů v Uničově Marie Žitná. Děti tam dostávají ovoce a zeleninu z automatu jednou týdně.
Do projektu Ovoce do škol se letos zapojilo více než 387 tisíc školáků, 3 243 základních škol a 16 dodavatelů. Předmětem podpory jsou čerstvé ovoce a zelenina i balené ovocné a zeleninové šťávy bez přidaných cukrů, tuků, soli a sladidel. Každé balení čerstvého ovoce, zeleniny či šťávy musí být označeno nápisem "Ovoce do škol".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama