7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Když Bártu osvobodí, peníze mu vrátíme, říkají Kočí a Škárka

22. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Půjčka, nebo úplatek? Státní zastupitelství zřejmě příští týden rozhodne o obžalobě lídra Věcí veřejných Víta Bárty kvůli penězům, které předal Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Oba dva Bártovi bývalí spolustraníci ho viní z korupce. Pokud nám soud nedá za pravdu, peníze vrátíme, říkají.
Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny

Pražské státní zastupitelství, které Bártův případ řeší, má před sebou dvě možnosti. Tou první je, že návrh na podání obžaloby zamítne. Pak by spis, jehož součástí jsou i obálky s téměř 670 tisíci údajného úplatku, vrátilo policii. A druhou možností je Bártu obžalovat. Pak by rozhodoval soud.

"Pokud by se stalo, že by státní zastupitelství návrh na podání obžaloby zamítlo, případně pokud by soud zprostil pana Bártu viny, vydaly by se peníze tomu, kdo je jako důkaz předal policii. Tedy Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi," vyložil pro iDNES.cz svůj právní názor pražský advokát Jan Černý.
Pokud by soud uznal šéfa poslanců VV Víta Bártu vinným, peníze jakožto předmět trestné činnosti by podle Černého propadly státu.
Vít Bárta se už vrácení peněz domáhal. "Můj advokát již v prvé polovině loňského roku, poté, co mne Kočí a Škárka obvinili, požádal o navrácení půjčky. Ani jeden půjčku nevrátil s argumentací, že peníze má policie. Další právní kroky vážu na soud," sdělil iDNES.cz Bárta.
Rozhodnutí o korupci je ale jedna věc, zatímco prokázání, že šlo o půjčku, druhá. Bárta tvrdí, že oběma tehdejším kolegům půjčil na čestné slovo a beze smlouvy. Vrácení peněz by se mohl domáhat například trestním oznámením na křivé svědectví či žalobou na ochranu osobnosti (v té by ovšem nešlo o vrácení půjčky, ale o odškodnění například za zásah do osobní cti či dobrého jména).

Bártova nevina? Ani v nejčernějším snu, říká Kočí

Zdá se ovšem, že statisíce, které otřásly Věcmi veřejnými, se Bártovi v případě zastavení řízení či osvobozujícího rozsudku mohou vrátit hladce. "Peníze jsme předaly do advokátní úschovy, jsou to neustále peníze pana Bárty a v případě, že bychom je dostaly zpět, mu budou vráceny," říká manažerka Kristýny Kočí Alena Maršálková, která v případu vystupuje jako svědkyně.
Stejně hovoří i Jaroslav Škárka. "Samozřejmě bude záležet na rozhodnutí soudu, ty peníze si ale v žádném případě nenechám, právně pořád patří Vítu Bártovi," řekl iDNES.cz.
Že by ale Bárta mohl uspět, je pro Kočí nepředstavitelné. "Kategoricky odmítám hypotetické úvahy nad tím, co se stane s penězi, kdyby soud Bártu neodsoudil za podplácení mé osoby. Takovouto variantu si v nejčernějších snech nedokáži představit. Stále věřím v nezávislost justice a tedy že Vít Bárta bude po právu potrestán," napsala Kočí iDNES.cz v textové zprávě.

Po obálkách spadly VV na dno

Obálky s penězi předal Vít Bárta tehdejším stranickým kolegům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi 29. března 2011. Preference strany, které se do té doby podle agentury STEM pohybovaly kolem 6 %, se pak začaly potácet mezi dvěma a třemi procenty, hluboko pod hranicí vstupu do Sněmovny (o vypuknutí obálkové aféry ve VV čtěte zde)
O Věcech veřejných se proto začalo mluvit jako o straně na odpis. Poslední průzkum STEM dal ale VV naději, když jim přisoudil 3,5 % hlasů. Při odhlédnutí od možné statistické chyby je to nejvíce od loňského dubna (více o zastavení pádu preferencí čtěte zde).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama