7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Kdo bude chtít odvolat vládu, musí ukázat nového premiéra, předpokládá návrh

30. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Vláda otevřela diskuzi nad novým ústavním zákonem, který má opozici ztížit vyslovení nedůvěry vládě. Podle návrhu z dílny legislativní rady vlády by měla v budoucnu opozice předložit s návrhem na hlasování o nedůvěře také jméno budoucího premiéra. Zákon o tzv. konstruktivním vyslovení nedůvěry vládě by měl být v platnosti až v příštím volebním období. Premiér Petr Nečas (ODS) s šéfkou legislativní rady vlády Karolínou Peake (VV)
"Neděláme to pro sebe, ale pro jakoukoli příští vládu. Je třeba říci, že nyní sice máme dostatečnou většinu, ale už od roku 1996 vládly vlády se stovkou a plus minus dvěma poslanci. To nutká opozici, aby zkoušela věrnost jednoho dvou poslanců, proto vytváří permanentní vládní krize a nestabilitu," řekl premiér Petr Nečas (ODS).
"Hlasování o nedůvěře vládě nesmí být jen tak ze sportu, jde o politickou stabilitu a posílení odpovědnosti opozice," přitakala šéfka legislativní rady vlády Karolína Peake (VV). Podle ní byla ale jednání na měsíc přerušena, aby vznikl dostatečný prostor pro jednání s opozicí. Vláda chce také oslovit senátorské kluby, aby se ústavní zákon obešel bez procesních chyb.

Poněkud překvapivý pád vlády Mirka Topolánka

Na ústavním zákonu musí najít shodu koalice s opozicí, zvednout pro něj ruku musí alespoň pětina všech poslanců a senátorů.
Vládu ke změně Ústavy inspiroval pád vlády Mirka Topolánka v roce 2009. Koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se původně opírala o svých sto hlasů a dva hlasy přeběhlíků z ČSSD. Časem se ale na stranu opozice přidali odpadlíci z ODS a SZ, což koalice občas kompenzovala dalšími přeběhlíky z řad opozice. Během své dvouleté existence čelila vláda celkem pěti hlasováním o nedůvěře.

Opozice formovaná Jiřím Paroubkem (tehdy ČSSD), která nakonec získala na svou stranu překvapivý počet přeběhlíků, Topolánkův kabinet položila. Stalo se tak uprostřed českého předsednictví Radě EU a v době nastupující světové hospodářské krize. Výsledek hlasování vyvolal rozpaky nejen v zahraničí, ale i u členů opozice včetně jejího tehdejšího předsedy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Aktuální články

Reklama