7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Armáda USA hlásí více znásilnění, na vině mohou být nová kasárna

21. ledna 2012 v 10:00 | ČT Aktuality |  Svět
Američtí vojáci se loni dopouštěli více násilných sexuálních trestných činů. Meziročně jich přibylo téměř o 30 procent. Často jejich oběťmi byly mladé příslušnice armády Spojených států.
Vojáci na základně Fort Bragg naslouchají Obamově projevu (14. prosince 2011)

USA zaznamenaly i rekordní počet sebevražd vojáků v aktivní službě. Bylo jich 164 oproti 159 o rok dříve, jak informoval list The New York Times.
Nárůst počtu sebevražd v americké armádě se dlouhodobě přičítá hlavně stresu z opakovaných nasazení ve válkách v Iráku a Afghánistánu. Podle armádních činitelů ale na nepříznivou statistiku mají vliv i další faktory, například alkohol či snížení náročnosti kritérií pro vstup do ozbrojených sil v posledních letech.

Do americké armády se tak dostávají více rizikoví lidé. Zhruba 60 procent sebevražd se tak stane během první služby vojáka v armádě.
Sebevražednost v armádě je vyšší než v běžné populaci. V roce 2011 činila kolem 24 úmrtí vlastní rukou na 100 000 lidí proti 18 na 100 000 obyvatel Spojených států.

Nová kasárna a více soukromí

Za přibývajícím počtem násilných sexuálních trestných činůvidí armádní činitelé rovněž alkohol a také nová kasárna, ve kterých mají vojáci větší soukromí.
Ve více než polovině případů se oběťmi takových útoků staly mladé vojačky ve věku 18 až 21 let.
"Je to nepřijatelné. Pro něco takového máme nulovou toleranci," uvedl generál Peter Chiarelli ze štábu americké armády.
V případě sebevražd uvedl, že i přes nárůst se jejich počet v posledních letech více méně ustálil. Podle něj jde o důsledek zvýšeného armádního úsilí, jak podobným událostem zabránit. "Musíte si položit otázku, jak vysoké by toto číslo bylo, kdybychom tomuto problému nevěnovali takovou pozornost, jakou jsme mu věnovali," řekl.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám naše stránky?

Ano 44.3% (216)
Trochu 26.8% (131)
Ne 28.9% (141)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama