7 týdenník

Ptejte se/ Email: ct-aktuality@seznam.cz

Leden 2012

Dcera Jima Carreyho chce být americkou superstar

31. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Bulvár
Dcera slavného herce Jima Carreyho Jane překvapila diváky pěvecké soutěže American Idol, když přišla na casting jako soutěžící. Jane, která v současné době pracuje jako servírka a stará se o malého syna, chce vystoupit ze stínu svého otce a ukázat, že také má talent.
Dcera Jima Carreyho Jane v soutěži American Idol

"Je náročné vyrůstat ve stínu a snažit se najít vlastní cestu. Cítím tlak, abych byla lepší, protože když se někam dostanu, lidé si říkají, že jsem tam jen díky slavnému příjmení. Jsem tu, abych našla své místo na světě," řekla čtyřiadvacetiletá Jane porotě, v níž zasedli Jennifer Lopezová, Randy Jackson a Steven Tyler.
Jane na ně udělala dojem a poslali ji do dalšího kola. "Líbíte se mi, líbí se mi váš hlas, líbí se mi váš potenciál," řekl Randy Jackson.
V medailonku popisovala Jane Carreyová, jak je náročné mít slavného otce.
V medailonku popisovala Jane Carreyová, jak je náročné mít slavného otce.
Z jejího postupu měl Jim Carrey obrovskou radost. "Je skvělá, je úžasná. Nemohu se dočkat, až celý svět pozná, co v ní je. Tohle bude vzrušující rok," řekl.
Pro jeho dceru snad bude příjemnější než ten minulý. V říjnu se totiž rozešla se svým manželem a otcem svého syna Alexem Santanou. Jejich manželství vydrželo necelé dva roky.

Kdo bude chtít odvolat vládu, musí ukázat nového premiéra, předpokládá návrh

30. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Vláda otevřela diskuzi nad novým ústavním zákonem, který má opozici ztížit vyslovení nedůvěry vládě. Podle návrhu z dílny legislativní rady vlády by měla v budoucnu opozice předložit s návrhem na hlasování o nedůvěře také jméno budoucího premiéra. Zákon o tzv. konstruktivním vyslovení nedůvěry vládě by měl být v platnosti až v příštím volebním období. Premiér Petr Nečas (ODS) s šéfkou legislativní rady vlády Karolínou Peake (VV)
"Neděláme to pro sebe, ale pro jakoukoli příští vládu. Je třeba říci, že nyní sice máme dostatečnou většinu, ale už od roku 1996 vládly vlády se stovkou a plus minus dvěma poslanci. To nutká opozici, aby zkoušela věrnost jednoho dvou poslanců, proto vytváří permanentní vládní krize a nestabilitu," řekl premiér Petr Nečas (ODS).
"Hlasování o nedůvěře vládě nesmí být jen tak ze sportu, jde o politickou stabilitu a posílení odpovědnosti opozice," přitakala šéfka legislativní rady vlády Karolína Peake (VV). Podle ní byla ale jednání na měsíc přerušena, aby vznikl dostatečný prostor pro jednání s opozicí. Vláda chce také oslovit senátorské kluby, aby se ústavní zákon obešel bez procesních chyb.

Poněkud překvapivý pád vlády Mirka Topolánka

Na ústavním zákonu musí najít shodu koalice s opozicí, zvednout pro něj ruku musí alespoň pětina všech poslanců a senátorů.
Vládu ke změně Ústavy inspiroval pád vlády Mirka Topolánka v roce 2009. Koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se původně opírala o svých sto hlasů a dva hlasy přeběhlíků z ČSSD. Časem se ale na stranu opozice přidali odpadlíci z ODS a SZ, což koalice občas kompenzovala dalšími přeběhlíky z řad opozice. Během své dvouleté existence čelila vláda celkem pěti hlasováním o nedůvěře.

Opozice formovaná Jiřím Paroubkem (tehdy ČSSD), která nakonec získala na svou stranu překvapivý počet přeběhlíků, Topolánkův kabinet položila. Stalo se tak uprostřed českého předsednictví Radě EU a v době nastupující světové hospodářské krize. Výsledek hlasování vyvolal rozpaky nejen v zahraničí, ale i u členů opozice včetně jejího tehdejšího předsedy.

Podívejte se, jak z výšky 85 metrů vypadá Brno

30. ledna 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Regiony
Nejvyšší vyhlídka z Brna je nyní na střeše mrakodrapu Tower B. V něm už za dva měsíce začne kolaudace. Budovu vysokou 85 metrů postavili v areálu Spielberk Office Centra. Už nyní nabízí výhled téměř na celé Brno. V sousedství však vyroste přes sto metrů vysoký AZ Tower.
Na jaře roku 2012 by měla nejvyšší budova v Brně - s výškou 85 metrů je to
Na vrchol nejvyšší budovy nyní vede cesta jediným výtahem. Ty ostatní se teprve budují. "Už jsme odstranili nákladní výtah, který byl z vnější strany budovy," popsala postup prací Jana Dusíková ze společnosti CTP Invest.
Nejvyšší patro nese na tlačítku výtahu číslici 20. Velká terasa je ohraničena skleněnou výplní.
Dělníkům na střeše výšky nevadí. "Na podobných stavbách se pohybuji přes dvacet let. Budovali jsme například hotel Forum v Praze, takže s tím nemám problém. Šlo jen o to zvyknout si," vysvětlil Radek Mistrík ze společnosti PS Brno. Jeho firma nyní připravuje konstrukci pro obložení budovy.

Mrakodrap už za několik dní získá také vzduchotechniku. "Půjde o složitý manévr, ke kterému použijeme obří jeřáb," prozradila Dusíková.
Za dva měsíce přitom stavaři plánují její kolaudaci. "Pokud vše dobře půjde, ještě na jaře bychom mohli zahájit běžný provoz," doufá Dusíková.

Za rok a půl už bude nejvyšší Az Tower


Nová stavba bude nějaký čas dominovat celému Spielberk Office Centru. Už brzy ji však překoná nedaleká AZ Tower.

Mrakodrap s plánovanou výškou 111 metrů bude nejvyšší stavbou v České republice.
"V současné době má naše budova jedenáct nadzemních pater z celkového počtu třiceti. K tomu je potřeba přičíst dvě podzemní podlaží," říká Tomáš Drozd ze společnosti AZ Tower.
Více než stometrový velikán má být hotov za rok a půl.

Policie prověřuje 60 lidí kvůli pirátskému šíření filmu Kajínek

29. ledna 2012 v 18:09 | ČT Aktuality |  Krimi
Policie prověřuje přibližně 60 lidí z Česka a Slovenska, kteří jsou podezřelí z neoprávněného šíření filmu Kajínek. Informovala o tom v pátek mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Kriminalisté je podezírají z trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Petr Jákl (vpravo) a Václav Noid Bárta u plakátu k filmu Kajínek
"Měli jsme skupinu odborníků, kteří od prvního nezákonného uložení nebo sdílení filmu všechny monitorovali, a tyto podklady jsme pak předali policii," sdělil Petr Jákl ze společnosti J. B. J. Film, která snímek produkovala. Firma odhadla škodu na 15 miliónů korun, policie ji zatím nevyčíslila. Pokud se prokáže vina podezřelých, bude po nich společnost požadovat náhradu škody.
Policisté zatím v této souvislosti podle Rösslerové nikoho neobvinili. Upozornili však, že kvůli většímu počtu podezřelých, kteří jsou z celé České republiky, se trestní řízení povedou jednotlivě. V Praze zůstává pouze jediný případ, ostatní budou zpracovávat mimopražští policisté.
Film vychází z příběhu Jiřího Kajínka, jemuž se podařilo utéct z přísně střežené věznice v pevnosti Mírov. Pět týdnů, po které unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.
Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Svou vinu za tyto činy nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Stát zaplatí školám ovoce. Kalouska uklidnilo, že ne i ovocné destiláty

29. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Je banán ovoce, nebo zelenina? I to vláda podle premiéra Petra Nečase řešila, když schvalovala pokračování programu Ovoce do škol, který dotuje stát a Evropská unie. Ministr financí Miroslav Kalousek po jednání vlády vtipkoval, že se s dotačním programem smířil, až když zjistil, že se do něj nezapočítávají i ovocné destiláty.
Ovocný salát

"Týká se to nejen ovoce, ale i zeleniny a banánů," řekl premiér. Řeč podle něj přišla i na to, zda by náhodou do programu nebyly počítány i bramborové chipsy, což by zcela zbouralo základní vizi, že mají mít děti možnost dostat ve škole zdravou svačinu zadarmo.
Vláda podle Nečase kývla kývla na to, aby Česko ve školním roce 2012/2013 na program Ovoce do škol vyčlenilo z rozpočtu 20 milionů korun, přičemž Evropská unie přidá dalších 53 milionů korun.
"Nejsou do toho počítány ovocné destiláty," glosoval to ministr financí Kalousek. Právě jeho úřad se zapojením do programu, v jehož rámci mohou školáci prvních až pátých tříd základních škol zdarma dostávat ovoce, nesouhlasil.
V rozverném duchu pokračovala vicepremiérka Karolína Peake z Věcí veřejných. "Prozkoumala jsem návrh z protikorupčního hlediska, zda mezi majiteli sadů nejsou významní sponzoři politických stran," řekla s nevážnou tváří Peake.
Program Ovoce do škol funguje v Česku už třetí školní rok. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Podle ministerstva financí to ale rozsah programu nemůže splnit.

Školy pokračování ovocného projektu vítají

Oslovené školy pokračování ovocného projektu vítají. "Máme s tím celkem dobré zkušenosti. Ve škole máme hodně sociálně slabších dětí z ubytoven, ty se často k některému dražšímu ovoci ani nedostanou," řekla iDNES.cz ředitelka ostravské Základní školy MUDr. Emílie Lukášové Petra Kalousková. Děti jednou měsíčně dostanou balíček ovoce, který si mohou sníst ve škole nebo odnést domů.
"Je dobře, že to bude pokračovat. Děti si na to poměrně rychle zvykly, nic nevyhazujeme. Největší zájem mají o ovocné šťávy," řekla ředitelka Základní školy Pionýrů v Uničově Marie Žitná. Děti tam dostávají ovoce a zeleninu z automatu jednou týdně.
Do projektu Ovoce do škol se letos zapojilo více než 387 tisíc školáků, 3 243 základních škol a 16 dodavatelů. Předmětem podpory jsou čerstvé ovoce a zelenina i balené ovocné a zeleninové šťávy bez přidaných cukrů, tuků, soli a sladidel. Každé balení čerstvého ovoce, zeleniny či šťávy musí být označeno nápisem "Ovoce do škol".

Chci být filmový Obama, sní Drake

29. ledna 2012 v 16:09 | ČT Aktuality |  Kultura
Amerického prezidenta Baracka Obamu chce hrát ve filmu rapper Drake. S filmem má mladý muzikant zkušenosti, jenže takovou roli mu zatím nikdo nenabízí. Drake
"Doufám, že už někdo brzy udělá film o Obamově životě, protože bych ho mohl hrát," svěřil se VH1 News na filmovém festivale Sundance. "Když ho uvidím v televizi, nikdy nepřepnu. Naprosto se soustředím na hlas, na jeho tón. Když se zeptáte kohokoliv, kdo mě zná, řekne vám, že jsem dobrý v napodobování," pochválil se Drake.
Před lety se proslavil v kanadském seriálu pro mládež Degrassi: The Next Generation a od té doby mu hodně nabízejí role různých basketbalistů a rapperů, ale on stojí o něco jiného.
"Četl jsem nějakou dobu scénáře a chci udělat něco velkého, něco pro naši kulturu," plánuje Drake, který prý právě píše vlastní scénář.
Loni vydal komerčně úspěšné album Take Care, na němž mu dokonce hostoval jeho vzor Stevie Wonder. "Že se mnou mluvil, je jedna z nejfantasknějších věcí na světě...a že chtěl dělat muziku se mnou, je hodně, hodně lichotivé, zkrátka neskutečné," dodal.

Lendlův svěřenec Murray padl v dramatické bitvě. Ve finále je Djokovič

29. ledna 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Sport
Po téměř pěti hodinách skončilo dramatické semifinále prvního grandslamu sezony. Sbrský tenista Novak Djokovič udolal Brita Andyho Murrayho, svěřence Ivana Lendla, až 7:5 v rozhodujícím pátém setu. Světová jednička se o titul z Australian Open utká v nedělním finále s Rafaelem Nadalem ze Španělska.
VÍTĚZ. Novak Djokovič slaví vítězství nad Andym Murraym v dramatické téměř

Stejně staří čtyřidvacetiletí tenisté se spolu utkali pojedenácté v kariéře. Loni hráli oba v Rod Laver Aréně ve finále. Djokovič vítězstvím nastartoval fenomenální sezonu 2011, Murray naopak prodloužil čekání na grandslamový titul.

Jenže ještě nikdy nesehráli tak napínavý a fyzicky i psychicky nesmírně náročný zápas plný zvratů a emotivních chvil. Na centrálním kurtu v Melbourne byli ještě přes půlnoc tamního času. Divákům brali neskutečnými výměnami dech.
Murray byl blízko k tomu, aby Djokovičovi oplatil loňskou porážku. Vedl 2:1 na sety, v rozhodující sadě se dostal ze stavu 2:5 a pak měl při podání soupeře brejkboly na 6:5. Ovšem Djokovič podání udržel a naopak sám servis Murraymu sebral.
Po čtyřech hodinách a padesáti minutách těžké práce padl Srb na kurt a užíval si postupu do finále australského grandslamu. Obhájce titulu se utká v neděli ráno středoevropského času s Nadalem, kterého loni v šesti finále včetně Wimbledonu a US Open porazil.

Byl to souboj dvou kamarádů i dvou svěřenců trenérů z bývalého Československa. Djokoviče dostal na vrchol Slovák Marián Vajda, Murrayho má přivést k vytoužené trofeji z grandslamu Ivan Lendl, legendární hráč minulost a držitel osmi titulů z turnajů "velké čtyřky."
Vajda i Lendl se usadili do lóží svých hráčů společně s dalšími blízkými včetně přítelkyň tenistů a sledovali páteční duel. I pro ně to byl jistě nápor na psychiku.
Zprvu to nevypadalo na žádné úchvatné představení. Oba hráči vstoupili do utkání nervózně, především kudrnatý Skot množil nevynucené chyby. Dvakrát přišel Murray o vlastní servis a ztratil první set. Ovšem ve druhé sadě Murray zpřesnil hru a nutil k chybám Djokoviče, který se příliš nemohl podobně jako soupeř opřít o podání.
Srb vedl po prolomení podání Murrayho už 2:0, ovšem pak bojovný britský hráč zabojoval a čtyřmi gamy v řadě otočil. Vyrovnal na 1:1 a začala neuvěřitelná přetahovaná ve třetím setu.
Dlouhé výměny, excelentní údery, ale i zbytečné chyby. Na úvod třetí sady odvrátil Djokovič po osmnácti minutách pět brejkbolů, pak mu ale stejně Murray podání sebral. Djokovič ho však nenechal utéct.
Oba naběhali spoustu kilometrů, po kurtu létali stejně jako na začátku. Ale především na světové jedničce bylo často vidět vyčerpání. Djokovičovi nestačily ani tři setboly. V tie-breaku vyhrál Murray a finále měl blíž.
Jenže ve čtvrtém setu Djokovič ožil, hlavně psychické síly naopak ztrácel Murray. Zatímco předchozí tři sety trvaly přes tři hodiny, Srb čtvrtou sadou prolétl a hladce vyrovnal na 2:2.
Rozhodnout musel až pátý set. Když už se zdálo, že je Murray odepsaný, tak se za stavu 2:5 vzepjal. Diváci šíleli a skotskému bojovníkovi přáli. Murray si vzal čistou hrou zpět ztracené podání a vyrovnal na 5:5, v dalším gamu měl tři brejkboly...
Jenže Djokovič ukázal obrovskou vůli, všechny je odvrátil a sám brejkbol rovnající se mečbolu proměnil. Murray navíc v závěru nemohl použít jestřábí oko. Všechny tři možnosti si totiž vyčerpal už v šesté hře. I to ho nakonec stálo vítězství v obdivuhodné bitvě.

Junior Pavlásek dvakrát prohrál, Rusky vyhrály čtyřhru

Český tenista Adam Pavlásek, přítel Petry Kvitové, si finále juniorské dvouhry nezahraje. V semifinále podlehl domácí nasazené jedničce Lukeovi Savillemu 3:6, 4:6.
Sedmnáctiletý Pavlásek si mohl spravit chuť o něco později ve finále čtyřhry. S Chorvatem Filipem Vegerem o utkání titul s šestou nasazenou dvojicí Broady, Ward-Hibbert z Velké Británie ale prohráli 3:6, 2:6.
Ze zisku titulu se naopak radují ruské tenistky. Ve finále ženské čtyřhry zdolaly Věra Zvonarevová a Světlana Kuzněcovová italský pár Roberta Vinciová, Sara Erraniová 5:7, 6:4 a 6:3. Pro obě je to druhý grandslamový titul v kariéře.
Poražené Italky jsou semifinálové přemožitelky českých hráček Lucie Hradecké a Andrey Hlaváčkové.

Australian Open 2012

Muži:
Dvouhra - semifinále:
Djokovič (1-Srb.) - A. Murray (4-Brit.) 6:3, 3:6, 6:7 (4:7), 6:1, 7:5.
Ženy:
Čtyřhra - finále:
Kuzněcovová, Zvonarevová (Rus.) - Vinciová, Erraniová (11-It.) 5:7, 6:4, 6:3.
Smíšená čtyřhra - semifinále:
Matteková-Sandsová, Tecau (8-USA/Rum.) - Mirzaová, Bhúpathí (6-Ind.) 6:3, 6:3.
Vesninová, Paes (5-Rus./Ind.) - Vinciová, Bracciali (It.) 5:7, 6:2, 10:7.
Junioři:
Dvouhra - semifinále:
Saville (1-Austr.) - Pavlásek (10-ČR) 6:3, 6:4.
Čtyřhra - finále:
Broady, Ward-Hibbert (6-Brit.) - Pavlásek, Veger (ČR/Chorv.) 6:3, 6:2.

Němci na pláž, Američané do JZD. Kuba přetáhla turisty bouřícímu Egyptu

28. ledna 2012 v 18:09 | ČT Aktuality |  Svět
Kubánci zažili v uplynulém roce nejlepší turistickou sezonu za dlouhá léta a mohou se těšit, že následující roky budou ještě šťavnatější. Na "ostrov svobody" se hrnou Evropané vyděšení arabskými revolucemi i Američané, jejichž vláda uvolňuje letité sankce vůči komunistickému režimu.
Turisté se fotí u budovy kubánského ministerstva vnitra v Havaně, na níž se

Hotely v Havaně praskají ve švech. Turisté z celého světa courají po slavné třídě Malecón, posedávají před kavárničkami a užívají si teplou karibskou zimu. "Jedeme na plný výkon. Plážové resorty i Havana jsou jsou naprosto plné. Pokoj nedostanete ani ve vnitrozemí," hlásí manažer jedné z hotelových společností.
Kubu minulý rok navštívilo 2,7 milionu turistů, kteří utratili celkem 2,3 miliardy dolarů (asi 43,7 miliardy korun). Turismus je pro chudý ostrov největším zdrojem potřebných valut a vládnoucí kádry tak mohou těšit předpovědi odborníků, kteří soudí, že letošní rok loňská čísla zcela jistě překoná.
Každý rok přijíždí čím dál více turistů z Kanady, Ruska či Argentiny. Minulou sezonu navíc výrazně povzbudily revoluce v severní Africe, které vyděsily Evropany a donutily je hledat si na zimu nové destinace. Díky tuhé kontrole socialistického režimu se turisté na Kubě mohou spolehnout, že jim dovolenou nezkazí ani halekající davy na barikádách, ani zlodějské gangy.
"Je to patrné především na německém trhu. Pokud je někde krize, okamžitě přestanou jezdit. Kuba se jeví bezpečně," říká představitelka nejmenované evropské cestovní kanceláře ve své kanceláři v Havaně. Kuba tak vydělává na úkor Egypta, který je ve stejné cenové relaci, ale stále klokotá dozvuky revoluce.

Američané si mohou přijet jen pro ponaučení

Ostrov svobody letos po dlouhých letech přivítal i Američany. Od roku 2009 sem mohou jezdit občané USA kubánského původu, kteří touží po návštěvě své vlasti. Minulý rok prezident Barack Obama pozměnil regule obchodního embarga a umožnil i obyčejným Američanům návštěvu tropického ráje vzdáleného jen hodinku letu z Floridy.

Má to však drobný háček. Američané si na Kubu mohou vyrazit jen v rámci organizovaných naučných výletů, během kterých mají navázat kontakt s obyčejnými Kubánci. Zatímco Němci a Angličané srkají na pláži mojito a koketují s rozesmátými mulatkami, Američané mají od rána do noci naplánované exkurze do nemocnic, škol, muzeí, tabákových továren či zemědělských družstev.
Hoteliéři přesto očekávají v příští sezoně davy Američanů, kteří si návštěvu Kuby museli víc než půl století museli upírat. Svojí roli v turistickém boomu ale hrají i pozvolné ekonomické reformy současného prezidenta Raúla Castra.

Ceny půjdou nahoru

Socialistický režim opatrně ustupuje od totální kontroly ekonomiky a povzbuzuje lidi k drobnému podnikání. Kubánci si například od minulého roku mohou kupovat automobily a domy. Po celé Havaně vyrostly jak houby po dešti domácí hospůdky, zvané paladres.
Turistům nabízejí neopakovatelnou příležitost povečeřet u někoho v obýváku a často nabízejí lepší jídlo než drahé restaurace. Příliv turistů ale odhalil i limity kubánských možností. Ani ty lepší hotely na ostrově často neodpovídají mezinárodním standardům a turisté, kteří v nich neseženou ubytování, musí často vzít za vděk noclehem bez teplé vody, zato ale s dostatkem švábů.
Cestovní kanceláře zoufale volají po více čtyřhvězdičkových hotelích a lepší infrastruktuře. Podle výše zmíněného manažera vláda zanedbala turistický boom a dalších pět let budou provázet potíže. "Obchody budou dobré, protože lidé jezdí. Všichni ale budou bojovat o volné pokoje. A podle mě ceny půjdou nahoru," vysvětluje.

Úryvky z Mein Kampf nevyjdou. Vydavatel se bál, že mu noviny zabaví

28. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Kultura
Všechno jinak, řekl si britský vydavatel Peter McGee. Přestože původně plánoval vydat úryvky z knihy Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera, nakonec od svého plánu ustoupil.
Hitlerem podepsaný text Mein Kampf se často objevuje v nejrůznějších aukcích.

Ukázky měly vyjít ve speciální příloze reprintů dobového tisku vydávaných v Německu. Podle agentury DPA mají být ale místa s výtahy původního textu Hitlerovy knihy v připraveném sešitě zamlžena. Čitelné tak prý budou jen komentáře k ideologické bibli nacismu.
McGee se k tomuto kroku rozhodl z obavy, že úřady tiskoviny na novinových stáncích zabaví. Bavorské ministerstvo financí, které je držitelem práv k Hitlerově spisu, totiž v úterý oznámilo, že proti vydání brožur podnikne právní kroky.
Zveřejňování nejznámějšího Hitlerova díla je v Německu zakázané. Brit měl v plánu tisknout zhruba patnáctistránkové brožury a od čtvrtka je nabízet v trafikách.
Proti záměru nic nenamítal ani prezident Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann. Zveřejnění pasáží podle něj mohlo Hitlerovu knihu zbavit jejího "kouzla".
Hitler Mein Kampf napsal v polovině 20. let minulého století během pobytu ve vězení, kde si odpykával trest za neúspěšný pokus o puč v Mnichově. Už tehdy v něm nastínil své zkázonosné a antisemitské plány, které realizoval po nacistickém převzetí moci v Německu v roce 1933.
Bavorsko získalo autorská práva na dílo nacistického diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší v roce 2015, tedy 70 let po smrti autora, který spáchal 30. dubna 1945 sebevraždu.

Běloruska Azarenková ovládla Australian Open a bude světovou jedničkou

28. ledna 2012 v 16:09 | ČT Aktuality |  Sport
Královnou Australian Open 2012 a novou světovou jedničkou se stala Viktoria Azarenková. Dvaadvacetiletá běloruská tenistka ovládla finálový souboj proti Marii Šarapovové a kromě dvanáctého vítězného zápasu v řadě slaví v Melbourne svůj první grandslamový titul. V pondělním vydání žebříčku WTA se navíc stane jedničkou.
ŠAMPIONKA. Viktoria Azarenková vychutnává první momenty po zisku titulu z

Jen jediný zápas od loňského října prohrála na okruhu WTA Viktoria Azarenková. Po vítězství na turnaji v Lucemburku nestačila ve finále Turnaje mistryň v Istanbulu na Petru Kvitovou. Mimořádnou pohodu a velké sebevědomí ji odnesla i do nové sezony.

Zkraje roku vyhrála turnaj v Sydney a impozantním způsobem triumfovala také na Australian Open. V semifinále přitom vyřadila obhájkyni trofeje Kim Clijstersovou z Belgie a ve finále nedala šanci melbournské vítězce z roku 2008 Marii Šarapovové.

Po dvojchybách běloruská smršť

Přitom v úvodu finále rodačka z Minsku nijak suverénně na kurtu nepůsobila, při své finálové grandslamové premiéře hned v úvodní hře vyprodukovala dvě dvojchyby a zkušenější ruské soupeřce darovala brejk. Rychle však srovnala na 2:2 a v utkání plném agresivních výměn ze základní čáry začala postupně nabývat větší úderovou jistotu.

Útočila a neustále bojovala. V osmém gamu při podání Šarapovové sice prohrávala 15:40, ale když při druhém brejkbolu úspěšně zaútočila na síti, mohla se radovat z mimořádně cenného brejku na 5:3. Po 46 minutách ukončila první set vlastním servisem v poměru 6:3.
Do druhého dějství vlétla v podobném stylu. Maria Šarapovová sice přidala na důrazu, do úderů dávala mnohem větší sílu a dokonce se snažila útočit na síti, ale Azarenková se skvěle pohybovala a výborně reagovala na veškerou snahu o dva roky starší soupeřky.
Byť většina her byla poměrně vyrovnaných, v rozhodujících momentech v nich byla suverénnější Azarenková. Po sérii vyhraných her v řadě v druhém setu odskočila na 5:0.
Při podání na vítězství v celém turnaji musela ještě odvrátit soupeřčin brejkbol, ale pak už došlo na oslavy. Vítězka juniorské dvouhry z roku 2005 vyhrála také turnaj mezi ženami.
Ve třetím vzájemném finálovém souboji Viktoria Azarenková opět porazila Marii Šarapovovou, letos vyhrála dvanáctý zápas v řadě a ve dvaadvaceti letech získala první grandslamový titul v kariéře. "Splnil se mi sen," netajila dojatá šampionka.

"Ve sportu jsou dny, kdy se vám daří a dny, kdy vám nejde vůbec nic. Já dnes měla den, kdy byla Vika ve všem mnohem lepší," uznala trojnásobná grandslamová vítězka Maria Šarapovová.
V pondělí se zároveň poprvé v kariéře stane světovou jedničkou. Česká tenistka Petra Kvitová zůstane v pořadí nejlepších tenistek druhá, poražená finalistka Maria Šarapovová se posune na třetí pozici.

Australian Open 2012

Ženy:
Dvouhra - finále:
Azarenková (3-Bělorus.) - Šarapovová (4-Rus.) 6:3, 6:0
Junioři:
Dvouhra - finále
: Saville (1-Austr.) - Peliwo (Kan.) 6:3, 5:7, 6:4.
Juniorky:
Dvouhra - finále:
Townsendová (14-USA) - Putincevová (4-Rus.) 6:1, 3:6, 6:3.


Mráz srazil rtuť k minus 29 stupňům, po víkendu opět přituhne

28. ledna 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Domov
Zima se konečně ozvala a v noci na pátek přinesla zatím nejnižší teploty, které klesaly až k 29 stupňům pod bodem mrazu. Výhled na víkend slibuje sice mírné oteplení, nicméně v příštím týdnu se opět ochladí a teploty zůstanou trvale pod bodem mrazu, řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
Vůbec nejchladněji bylo podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Jizerce, kde bylo minus 29 stupňů. Na Kvildě a na Modravě klesla v pátek teplota na minus 28,4 stupně Celsia.
"V sobotu by mělo převládat oblačno až zataženo. V Čechách se občas může objevit slabé sněžení," uvedla Honsová s tím, že maximální teploty přes den se budou pohybovat mezi minus třemi a jedním stupněm Celsia. V noci a ráno se v Čechách ochladí na minus tři až minus sedm, na východě republiky může být až minus deset.
V neděli bude oblačnosti méně. Převládat bude oblačno až polojasno, opět ojediněle s přeháňkami. Denní maxima i ranní minima zůstanou na hodnotách z předchozího dne.
Úvod dalšího týdne slibuje na pondělí a úterý skoro jasno či polojasno. Tomu budou odpovídat i ranní teploty. Přes den budou kolísat mezi minus čtyřmi stupni a nulou, ráno poklesnou na minus pět až minus deset stupňů. "Na sněhové pokrývce může klidně být i minus 15," upozornila Honsová.
Další ochlazení bude podle všeho následovat ve středu, kdy denní maxima klesnou na minus tři až minus osm stupňů, nad ránem se však můžeme dočkat i teplot atakujících 18 stupňů pod bodem mrazu.

Americké komando vtrhlo do Somálska a osvobodilo humanitární pracovníky

27. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Americké komando podniklo na území Somálska razii, při níž osvobodilo dva zahraniční humanitární pracovníky. Helikoptéry námořnictva se snesly nad baštu pirátů, kteří mají únos Američanky a Dána na svědomí. Při přestřelce devět bukanýrů padlo, oba cizinci jsou v bezpečí.
Dán Poul Hagen Thisted a Američanka Jessica Buchananová

Dvaatřicetiletou Američanku Jessicu Buchananovou a šedesátiletého Dána Poula Hagena Thisteda unesli somálští piráti na pro ně neobvyklém místě - na souši. Zajali je ve městě Galkayo 25. října loňského roku. Oba cizinci pracovali pro dánskou skupinu Danish Demining Group (DDG), která v Somálsku zneškodňuje nevybuchlé miny.
Somálští piráti na souši působí zřídkakdy, své oběti si vyhledávají v Indickém oceánu a hlavně v Adenském zálivu. Plavidla obsadí a pak požadují výkupné. Mezinárodní společenství do boje proti nim ale poslalo před pár lety bojová plavidla, která mají ochránit obchodní lodě na významné dopravní tepně.
Bukanýry přitom v poslední době tlačí do kouta. Piráti se tak možná snaží hledat své oběti i na pevnině, uvedla agentura AP.

Akce byla ojedinělá

Stejně jako jejich únos humanitárních pracovníků na pevnině byl ojedinělý i zásah amerického námořnictva. Američané, podobně jako třeba Francouzi a další země působící v Adenském zálivu, totiž obvykle zasahují proti pirátům na moři, na jejich základny na pevnině útočí zřídkakdy, uvedla agentura Reuters.
Tentokrát tomu ale bylo jinak. Komando speciálních jednotek Navy SEAL přiletělo do Somálska za tmy a přistálo na základně pirátů, nedaleko jejich bašty - přístavního města Haradhere. Během akce se strhla přestřelka, kterou nepřežilo devět pirátů. Dalších pět jich Američané zajali. Jeden z nich popsal, že speciální jednotky námořnictva překvapily piráty, když pospávali po celovečerním žvýkání místní oblíbené drogy chatu.
Oba unesení humanitární pracovníci jsou v pořádku. Americké vrtulníky je dopravily nejspíše na americkou základnu Camp Lemonnier v Džibutsku. Odtamtud pak vyrazili za svými rodinami. Dle agentury AP je zachránili údajně stejní elitní vojáci, kteří loni v květnu zabili v Pákistánu arciteroristu Usámu bin Ládina.

Akci uspíšila zřejmě nemoc unesené ženy

Načasování razie bylo zřejmě určeno zdravotním stavem unesené Američanky, která podle některých informací měla infekci ledvin. "Jeden z rukojmích má velmi vážnou nemoc a muselo to být vyřešeno," řekl bez bližších detailů dánský ministr zahraničí Villy Soevndal televizi TV2 s tím, že dánská organizace DDG se snažila vyjednávat se somálskými stařešiny, ale bez úspěchu.

Prezident Barack Obama úterní misi speciálních jednotek amerického námořnictva Navy SEAL posvětil o dva dny dříve. "Jessica Buchananová nesobecky pomáhala lidským bytostem, když ji unesli kriminálníci a piráti, kteří vůbec nebrali ohled na její zdraví," uvedl šéf Bílého domu v prohlášení.
"Spojené státy nebudou tolerovat únosy našich lidí a vynaloží jakékoliv úsilí k zajištění bezpečnosti našich obyvatel a předvedení jejich únosců před spravedlnost," dodal.
Agentury také poukázaly na to, jak americký prezident v úterý pochválil šéfa Pentagonu Leona Panettu poté, co přišel do Kongresu přednést tradiční zprávu o stavu unie. "Dnes to byla dobrá práce, Leone," řekl mu. Krátce po vystoupení v americkém parlamentu pak zatelefonoval otci unesené ženy, aby mu oznámil její vysvobození.
Galkayo leží v regionu, který kontroluje klanová milice spřízněná se současnou somálskou vládou. Somálsko je od začátku 90. let prakticky v rozkladu, stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí. Centrální vláda pak stěží ovládá alespoň hlavní město Mogadišo.
Jednu z nejchudších zemí světa navíc sužuje hladomor a ozbrojenci z islamistického hnutí al-Šabáb.
Harardhere (červená značka), Džibutsko (zelená)


Ovečkin se urazil, že dostal distanc a odmítl hrát Utkání hvězd

26. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Sport
Hokejový útočník Alexander Ovečkin neunesl rozhodnutí disciplinární komise NHL, která mu pozastavila činnost na tří soutěžní zápasy za faul na českého obránce Zbyňka Michálka, a odmítl nastoupit na Utkání hvězd.
RUSKÁ HVĚZDA. Útočník Washingtonu Alexandr Ovečkin slaví branku v utkání proti

"Mám tyhle exhibice rád, ale jsem suspendovaný. Tak proč bych měl hrát? Cítím, že si nezasloužím nastoupit. Není to o tom, co chci. Jsem zkrátka mimo hru do 4. února," prohlásil Ovečkin.
V zámoří podobné chování není obvyklé, za neúčast na All Star Game byli v minulosti potrestáni například Nicklas Lidström či Pavel Dacjuk, v Ovečkinově případu se však vedení NHL zachovalo hodně benevolentně.
"Rádi bychom ho na utkání v Ottawě uvítali, ale netrváme na jeho účasti. Nemáme v úmyslu celou záležitost dál rozebírat," uvedl jeden z šéfů ligy Bill Daly.
Ovečkin je přesvědčený, že zákrok na Michálka byl čistý a upozorňuje, že za něj při zápase nebyl potrestaný ani dvouminutovým vyloučením. "Jsem z toho rozhodnutí zklamaný. Snažil jsem se trefil jeho tělo, ne hlavu," brání se ruský útočník.
"Hrál jsem tělem. Rameno jsem měl dole, ruce taky. Kdyby stál soupeř rovně a nesklonil se, bylo by všechno ok. Viděl mě, že se blížím a sklonil se," pokračoval Ovečkin. Tomu ovšem nejvíc ublížilo, že při ataku na českého beka povyskočil.
Což ostatně zdůraznil šéf disciplinárky Brendan Shanahan. "Ovečkin se přiřítil a vyskočil a nebezpečně zasáhl Michálkovu hlavu. Akceptujeme jeho tvrzení, že ho nechtěl trefit do hlavy, ovšem v okamžiku, kdy vyskočil, byl za jakýkoli kontakt s Michálkovou hlavou zodpovědný."
Ovečkin se zlobí, že trest přišel v době, kdy jeho Washington čekají souboje s přímými konkurenty v boji o play-off, ovšem verdikt komise není nijak překvapivý. NHL si zákroky na hlavu bedlivě hlídá; i vzhledem k tomu, kolik hráčů letos utrpělo otřes mozku.
Ruský kanonýr však odmítá, že by byl nebezpečný. "Hraju fyzicky a tvrdě a nemyslím si, že by ten zákrok byl nečistý nebo záludný. Ano, vyskočil jsem při něm, ale protivníka jsem nezranil. Ani jsem nedostal dvě minuty. Nemyslím, že to bylo na tři zápasy," dodal Ovečkin, který kromě distancu musí zaplatit pokutu 155 tisíc dolarů.
O jeho náhradníkovi v Utkání hvězd zatím nebylo rozhodnuto.

FC Hradec Králové - FK Bohemians (Střížkov) 2:0 (0:0)

25. ledna 2012 v 20:29 | ČT Aktuality |  Sport
V dalším přípravném utkání Votroci porazili v kombinované sestavě druholigovou Bohemku 2:0, góly z druhého poločasu.

Silná marodka donutila trenéra Kotala k povolání čtyř dorostenců. Jakub Krčál odehrál celý zápas, ostatní do zápasu zasáhli v průběhu druhého poločasu.

Začátek utkání byl z obou stran vyrovnaný a první vážnější ohrožení Winterovi branky přišlo až po půlhodině hry z kopačky Janouška. Další šance přišly až v závěru prvního dějství, ale příležitosti Černého a Poděbradského zůstaly nevyužity.

Druhý poločas přinesl útočnější fotbal a také dvě branky na kontě Votroků. Nejprve se v 48. prosadil Tomáš Mrázek, který si naběhl za obranu Bohemians a centr Fischera nasměřoval pravou nohou do odkryté branky Wintera, 1:0. V 69. se dolistiny střelců zapsal i dorostenec Petráček, který zužitkoval přihrávku Šislera, 2:0.

Votroci opět sehráli pěkné, kombinacemi protkané utkání a zaslouženě si připsali vítězství.

Václav Kotal, trenér: "S průběhem a výsledkem utkání jsem spokojen. Škoda jen, že se utkání neodehrálo na travnaté ploše, ale na umělém povrchu. S výkonem mladých hráčů jsem spokojen. V průběhu celého utkání jsme byli lepším mužstvem."

Branky: 48. Mrázek, 69. Petráček

Sestavy
FC Hradec Králové: Koubek (46. Ottmar)- Fischer, Hochmeister, Krčál, Poděbradský (70. Shejbal) - Schwarz, Černý (65. Petráček), Janoušek (46. Pávek), Šisler (73. Kopáč)- Mrázek, Štěpán (60. Zelený)
FK Bohemians (Střížkov) Winter - Flachbart (46. Dorotík), Macháček, Drsek (46. Kvída), Križan (46. Janda) - Fenyk (46. Hodas), Szabo, Šisler Jiří, Grznár - Ibe (46. Duchnič), Očovan

Hradec Králové je 8. největším městem České republiky

25. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Regiony

Podle předběžných údajů ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011 má Hradec Králové 94 242 obyvatel a je 8. největším městem České republiky. Donedávna byl ještě na devátém místě, ale předběhl České Budějovice, kterým ubylo o něco více obyvatel než Hradci. Nejvíce obyvatel přibylo za 10 let Praze, a to 103 584, tedy tolik, jako kdyby se tam přestěhoval celý Hradec. O pár tisíc vyrostlo také Brno, Plzeň nebo Liberec a o pár stovek Pardubice. Naopak nejvíce ztratila Ostrava, a to 14 288, tedy tolik, jako menší okresní město. O několik tisíc lidí ubylo v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Olomouci, stovky pak v Ústí nad Labem.

Ale výstavba bytů je nízkáSrovnání počtu obyvatel v roce 2001 a 2011 v 10 největších městech

Metropole20012011Rozdíl
1. Praha1 169 1061 272 690103 584
2. Brno376 172384 2778 105
3. Ostrava316 744302 456-14 288
4. Plzeň165 259169 6884 429
5. Liberec99 102102 2473 145
6. Olomouc102 607100 043-2 564
7. Ústí nad Labem95 43695 003-433
8. Hradec Králové97 15594 242-2 913
9. České Budějovice97 33993 883-3 456
10. Pardubice90 66891 073405

Žijeme v 8. největším městě, které je i nejbezpečnější a je jedním z nejkrásnějších měst v Česku. To je dobrá zpráva. Špatné ovšem je, že se samotný Hradec pomalu, ale jistě vylidňuje. Během posledních 10 let ztratil necelé 3 tisíce obyvatel, to je skoro jako malé město. Není to však přirozeným přírůstkem, který je víceméně kladný, ale tím, že se z Hradce více lidí odstěhuje, než přistěhuje. Za posledních 10 let byl rok 2009 jediným, kdy Hradec zaznamenal přírůstek obyvatel, přesně narostl o 245 lidí. Bylo to tím, že se dokončila velká výstavba nových bytů na Plachtě a v Třebši. Všechny ostatní roky naopak Hradci obyvatelé postupně ubývají.

Pokud by úbytek obyvatel pokračoval tímto tempem, při dalším sčítání se před Hradec dostanou i Pardubice, největší rival Hradce, a stanou se největším městem východních Čech. Doufáme, že tento černý scénář nenastane, ale podívejte se na to sami.

Města20112021Rozdíl
Hradec Králové94 24291 329-2 913
Pardubice91 07391 478405

Je však nutné dodat, že úbytek se v posledních letech zmenšuje a je na přibližně stejné úrovni a klesá jen pozvolna. Největší byl po roce 2001, ale od roku 2005 až do roku 2011 je přibližně stejný a klesl jen o 450 osob. Můžeme jen odhadovat jaký bude trend i v příštích letech, ale Hradec není sám, komu ubývají obyvatelé. Například takové Ostravě ubylo během 10 let 14 tisíc lidí. To je jako kdyby se vylidnilo celé Pražské Předměstí. Také Českým Budějovicím ubylo přes 3 tisíce obyvatel. Nyní Hradci k magické stotisícové hranici chybí 5 758 obyvatel. Jedním z možných řešení by bylo zřízení obvodů. Připojením Stěžer, Předměřic a Vysoké nad Labem by se k magické hranici Hradec přiblížil na dostřel, měl by 99 195. Z připojených obcí se však nemusejí stát místní části, ale obvody, které si zachovávají určité kompetence, mají svůj úřad i svého starostu, ale fakticky spadají pod Hradec. Říká se, že ideální stav obyvatel Hradce by měl být v budoucnu někde okolo 110 tisíc obyvatel.

Kde naopak přibývá obyvatel - to jsou obce kolem Hradce.

10 obcí v okolí Hradce s největším přírůstkem obyvatel od roku 2001

Obec20012011Rozdíl
1. Vysoká nad Labem6451 293648
2. Býšť9821 478496
3. Třebechovice pod Orebem5 4295 752323
4. Opatovice nad Labem2 1802 487307
5. Předměřice nad Labem1 5991 875276
6. Černilov2 1692 429260
7. Stěžery1 5961 785189
8. Všestary1 4831 649166
9. Lhota pod Libčany785913128
10. Roudnice511625114

Pokud sečteme všech 10 nejvíce rostoucích obcí, vyjde nám, že v okolí Hradce přibylo 2 907 obyvatel. A o tolik zhruba přišel Hradec v posledních 10 letech. Je sice pěkné, že je Hradec 8. největším městem Česka, ale nové obyvatele by měl umět také nalákat, aby zde jednou, pokud nás bude přes 100 tisíc, mohla jezdit i ta slibovaná tramvaj.

Zdroj: Český statistický úřad

ŘSD: Zvlněná dálnice u Ostravy má 901 vad

25. ledna 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Domov
Rekordní počet 901 závad eviduje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na zvlněné části dálnice mezi Bělotínem a Ostravou. Chyby jsou na úseku dlouhém 8,5 kilometrů, za který ŘSD zaplatilo společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava, dnes Eurovia CS, 4,3 miliardy korun. D47 je v provozu jen pár let.
Podle ŘSD je 901 závad na tak velkém úseku vysoce nadprůměrný počet. "Ředitelství silnic a dálnic sečetlo všechny reklamace, které uplatňuje v rámci záruky," uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Na nejen zvlněnou vozovku na jen pár let staré části dálnice upozorňuje současné ŘSD už několik měsíců. Zvlnění způsobily chyby v konstrukčních vrstvách vozovky a násypů během výstavby. Laboratorními testy odhalily, že při výstavbě byla v násypech použita jiná struska.
Mezi nejčastější reklamované vady patří hrboly v důsledku bobtnání násypu, naklánějící se stožáry veřejného osvětlení, trhliny nebo prasklá betonová svodidla, podélné a příčné trhliny vozovky v jízdních i odstavných pruzích, výtluky a rozpad asfaltového povrchu, nerovnosti na mostních závěrech, trhliny v soklech protihlukových stěn, sevření mostních závěrů, poruchy mostních ložisek, koroze nejen mostních konstrukcí, nadměrné sedání a naklánění opěrných zdí, trhliny v betonu nebo zatékání do konstrukce opěrných zdí.

Mapa nestačí

Z 901 reklamovaných vad jich 460 připadá na mostní objekty, dalších 343 jich je na hlavní silniční trase dálnice a zbývajících 98 reklamací je vedeno na dálničních mimoúrovňových křižovatkách.
FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz
"Když jsme se pokoušeli přenést jednotlivé vady na ilustrační mapu, tak by téměř tisíc bodů samotnou komunikaci v daném úseku zcela zakrylo. Museli jsme tedy vybrat jen místa, kde se soustředí největší počet reklamací. A ty jsou na mapě vyznačeny," řekl ke stavu ostravské části dálnice D1 René Poruba, který je pověřen řízením ŘSD . Ten očekává že Eurovia uvede dálnici v rámci reklamačního řízení do perfektního stavu.

Žádné závady nejsou, tvrdí stavitel

Vedení Eurovie však s názorem ŘSD nesouhlasí. Na základě vyjádření projektanta mostů Jiřího Stráského tvrdí, že nosné mostní konstrukce tří mostů, které se v uvedeném úseku nachází, nevykazují žádné závady. Ředitel Oblasti Morava Eurovia CS Ján Špaňo navíc před pár dny uvedl, že všechny vady odmítá firma opravit v rámci reklamace.
"Některé jsou způsobeny špatnou údržbou dálnice, a ne námi, jako zhotovitelem," upozornil.
Eurovia je podle svého vyjádření připravena přijmout závěry expertní komise a je pro pozvání zahraničních odborníků na stavby. Odmítá ale komisi ustavenou ministrem dopravy Pavlem Dobešem (VV), v němž jsou "dva právníci, kteří byli ve spojení s firmou ABL (potažmo ve spojení s Věcmi veřejnými - pozn. red.) a jeden specialista na PR". Ministr Dobeš podle svých slov v České televizi "neví, o čem Eurovia mluví". Doplnil, že do komise byli přizváni i zástupci ŘSD a Eurovia.

Berlinale se ohlíží za Fukušimou. O Zlatého medvěda se utká film z Česka

24. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Kultura
Tři japonští režiséři představí na únorovém mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně své filmy o následcích březnového zemětřesení a následné vlny tsunami včetně havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě. Do hlavní soutěže se navíc dostal koprodukční historický snímek Královská aféra, na jehož vzniku se podíleli Češi.
Po nehodě jaderné elektrárny Fukušima zůstala velká oblast Japonska částečně zamořena radioaktivitou. (březen 2011)

Festival Berlinale představí i nejméně tři filmy o následcích cunami a jaderné katastrofy. Režisér Funahaši Acuši snímkem Nuclear Nation (Jaderný národ) vytvořil filmový portrét starosty, jehož město katastrofa zničila a vylidnila. Starosta se zoufale snaží mezi obyvatele města evakuované do tokijských předměstí vrátit pocit sounáležitosti.
Fudžiwara Toši ve filmu No Man's Zone (Zóna nikoho) proniká do vylidněné zóny kolem jaderných reaktorů ve Fukušimě.

Film "friends after 3.11" (přátelé po 11.3.) režiséra Iwaje Sundžiho zase klade otázky ohledně politické, ekologické a sociální situace své země. Sundži se podílel například na povídkovém snímku New Yorku, miluji Tě!.
Filmy budou součástí sekce zvané Fórum, v níž bude uvedeno dohromady 38 filmů, z toho 26 ve světových premiérách. Letošní Fórum je zaměřeno na snímky zachycující generační konflikty a nejednoznačnost usilování o pokrok. Sekce je určena hlavně mladým tvůrcům a dílům, která se nebojí překračovat hranice žánrů.
Německá vláda kancléřky Angely Merkelové se po událostech ve Fukušimě vrátila k plánu předchozí rudo-zelené koalice odstavení jaderných elektráren v zemi do roku 2022.

Česká účast

V hlavní soutěži se o Zlatého lva pro nejlepší film popere i film Královská aféra, na jehož vzniku se podílela česká produkční společnost Sirena Film a který se natáčel v České republice.
Soutěžní snímek Královská aféra dánského režiséra Nikolaje Arcela přibližuje zřejmě největší milostnou aféru dánských dějin. Odehrála se na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem krále Kristiána VII., a Karolinou Matyldou Hannoverskou, anglickou princeznou, která se za dánského krále provdala. Lékaře aféra dovedla až na popraviště. V hlavní roli snímku podle internetové databáze ČSFD "exceluje" Mads Mikkelsen, představitel zloducha z bondovky Casino Royale.
Zlatý medvěd - hlavní cena Berlinale
Zlatý medvěd - hlavní cena Berlinale
Snímek, jehož hlavním producentem je dánská společnost Zentropa, vznikal v Česku loni od března do května. Natáčelo se například v Kroměříži, Ploskovicích, Českém Krumlově, na zámku Kačina, v Doksanech a Ledči nad Sázavou. V Praze si štáb pronajal například Colloredo-Mansfeldský palác.
Dánský štáb v Česku tvořila necelá desítka lidí, které doplňovala asi stovka českých filmových profesionálů a další desítky dodavatelů navazujících služeb. Na produkci se podílely rovněž společnosti ze Švédska a Německa.
Královské aféře budou v berlínské soutěži konkurovat například americký film Jayne Mansfield's Car natočený hercem Billym Bobem Thorntonem, italský Cesare deve morire (Cézar musí zemřít) bratří Paola a Vittoria Tavianiových nebo zahajovací film celého festivalu Les adieux a la reine (Sbohem královno) od Benoita Jacquota. Tento rovněž historický film přibližuje první dny Velké francouzské revoluce očima služebnictva na dvoře Ludvíka XVI. ve Versailles. Hlavní roli královny Marie Antoinetty ztvárnila Diane Krugerová.

Za obstavení Karlova mostu může chyba úřednice, nezaplatila 163 tisíc

24. ledna 2012 v 10:09 | ČT Aktuality |  Domov
Majetek hlavního města Prahy byl zablokován kvůli dluhu vymáhaném bytovým družstvem z Prahy 6. Přestože se jedná o částku 163 tisíc korun, byl obstaven Karlův most, Václavské náměstí, Staroměstská radnice či Obecní dům. Za exekuci je podle města zodpovědná jedna z magistrátních úřednic.
Karlův most v Praze

"Nařizuje se exekuce k vymožení pohledávky ve výši 163 306 Kč," citovala televize Nova usnesení Obvodního soudu pro Prahu 1 ze 4. ledna 2012.

Exekuce byla vydána v souvislosti s požadavkem bytového družstva z Prahy 6, kterému měl magistrát peníze uhradit. Jenže se tak nestalo a podle města to byla chyba jedné z úřednic, která je v současné době ve výpovědní lhůtě. Nyní je stále ještě zaměstnána v sekci vnitřních služeb a majetku města.
"Zjistil jsem, že šlo o pochybení úřednice, která zapomněla zaplatit dluh magistrátu, a to Bytovému družstvu U Šárky," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.
Praha prodala v roce 2002 bytovému družstvu byty s tím, že družstvo převezme také dluhy, včetně těch za neplatiče. "Bytové družstvo se ale proti dohodě ohradilo a obrátilo na soudy, které rozhodly v jeho prospěch," řekl primátor.
Dluh činí přesně 163 306 korun, k nim pak ještě připadne například záloha na snížené náklady exekuce. Celkem tedy město musí zaplatit 205 942 korun. "Magistrát dlužnou částku ještě dnes uhradí. O postihu úřednice budu jednat s ředitelem magistrátu. Na odpoledne je domluvena schůzka přímo s exekutorem, aby nařízenou exekuci stáhl," dodal Svoboda.

Majetek městu nikdo nevezme

Exekutorská komora upozornila, že "usnesení o nařízení exekuce" ještě automaticky neznamená samotnou exekuci.
"O konkrétním způsobu provedení exekuce ještě rozhodnuto nebylo. Řízení je teprve v počáteční fázi a dosud nebyly ze strany soudního exekutora učiněny žádné kroky. Nebyl vydán ani exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, ani exekutorské zástavníprávo," uvedla mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.
V katastru se údaje o obstavení majetku hlavního města Prahy objevily v pátek odpoledne. Úředníci magistrátu a ani primátor o víkendu nevěděli, co bylo důvodem zablokování. Více informací proto slibovali uvést v pondělí (více zde).
Exekuci majetku pražského magistrátu nařídil soud už jednou, loni v dubnu, kvůli tomu, že úředníci rok odmítali dát občanovi Jakubu Sedláčkovi informace o přidělování protekčních značek automobilů (o tomto případu čtěte zde).

Záchranáři zastavili pátrání v troskách Concordie, vrak se pohnul

23. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Svět
Záchranáři ráno pozastavili pátrání po pohřešovaných ve vraku obřího plavidla Costa Concordia. Loď, které před více než týdnem havarovala u italského ostrova Giglio, se totiž náhle pohnula. Ještě před tím ale vytáhli z trosek pevný počítačový disk a dokumenty, které by mohly pomoci nehodu objasnit.
Záchranáři u vraku lodě Costa Concordia.

"Pátrání bylo pozastaveno ráno v 1:30 SEČ, když se loď pohnula. Odborníci nyní zkoumají, jak moc se loď pohnula a proč. Pak rozhodnou, zda a jak může pátrání pokračovat," řekla mluvčí civilní obrany Franceska Maffiniová.
Představitel civilní obrany podle agentur poté upřesnil, že v místě neštěstí je silné vlnobití, které znemožňuje vstoupit do potopených částí lodi, kde se pohřešovaní podle záchranářů nacházejí. Části nad hladinou se ale po krátké pauze dále prohledávají s cílem najít vše, co by pomohlo k vyšetření tragédie.
Už v sobotu záchranáři vyzvedli pevný disk, který obsahuje záběry bezpečnostních kamer na velitelském můstku . Záznamy by měly poskytnout informace o aktivitě a reakcích kapitána Franceska Schettina.

Schettino pouze připustil vinu za navedení lodě příliš blízko k břehu, ale odmítá obvinění, že zavolal příliš pozdě pomoc a úmyslně předčasně opustil potápějící se plavidlo v průběhu evakuace více než 4 000 lidí na palubě. Z vody byly také vytaženy kapitánovy dokumenty.
Po pátečním přerušení záchranných operací v důsledku špatného počasí záchranáři v sobotu ráno obnovili pátrání po pohřešovaných v potopené části vraku obřího plavidla. Našli tělo ženy, čímž se počet obětí zvýšil na dvanáct. Stále se pohřešuje 20 lidí. (více zde)
"Byl by to zázrak najít ještě někoho z nich živého," připustil v sobotu mluvčí pobřežní stráže Cosimo Nicastro. Poukázal na to, že voda v místě ztroskotání je velmi chladná a že od katastrofy uplynulo více než sedm dní.

Skvrny na vodě jsou od záchranných člunů

Současně se záchrannými pracemi vrcholí přípravy na odčerpání zhruba 2 400 tun nafty, které zůstaly v nádržích parníku a mohly by se vylít do moře a způsobit velkou ekologickou katastrofu. V pátek večer byly kolem vraku umístěny plovoucí zátarasy na ochranu pobřeží před možným únikem paliva.

V sobotu italské úřady potvrdily zprávy, že kolem lodi jsou na hladině skvrny lehkého paliva. Ujistily ale, že jde o velmi malé množství, které nepochází z palivových nádrží, ale z motorů záchranných člunů či mazadel ze strojovny. Toto znečištění je prý zcela pod kontrolou záchranářů.
Nádrže havarované lodi jsou plné, protože na útes najela krátce po vyplutí z města Civitavecchia na týdenní okružní plavbu Středomořím. Pokud by palivo z napůl potopené lodi začalo unikat, hrozila by ekologická katastrofa - více zde.
Palivo z Concordie odčerpá firma, která s tím má velkou zkušenost. Před deseti lety ze dna moře vytáhla ponorku Kursk. (O tom, jak by mohly práce na odčerpání vypadat, čtěte zde.)
Costa Concordia ztroskotala v noci na 14. ledna a uvízla asi 30 metrů od pobřeží toskánského ostrova Giglio. Dvě a půl hodiny předtím loď vyplula z přístavu Civitavecchia na plavbu po Středomoří. Na palubě bylo podle AFP na 3 200 turistů z 60 zemí a asi 1 000 členů posádky ze 40 zemí, celkem 4 229 lidí. Hlavní vina za nehodu se od začátku připisuje kapitánovi.

Na Slovensku spadla střecha haly, kde s dětmi trénoval Zedník

23. ledna 2012 v 14:09 | ČT Aktuality |  Svět
Pořádné drama zažil slovenský hokejista Richard Zedník spolu s malými dětmi na stadionu nedalo Námestova. Během tréninku se tam totiž začala bortit střecha, která nevydržela pod náporem sněhové pokrývky. Nikomu se naštěstí nic nestalo.
Ruiny hokejové haly v Teplicích, ve které se před několika dny zřítila střecha.

Následky přitom mohly být tragické a při sledování autentických záběrů běhá mráz po zádech. Je s podivem, že se střecha propadla, jelikož malá hala na Slovensku byla otevřena teprve před dvěma měsíci.
Otázkou zůstává, kdo za havárii nese zodpovědnost, každopádně místní klub HC Altis, který se na Slovensku připravoval na vstup do žákovských soutěží, může v nejbližší době na něco podobného zapomenout.
Zedník se v Námestově účastnil propagace haly a klubu. Nejdřív rozdával autogramy malým hokejistům z Oravy, se kterými následně vyjel na led. Na videozáběrech, které si můžete prohlédnout pod článkem, je vidět, jak střílí na malého brankáře.
Následuje střih a panika. Zděšení lidé rychle utíkají. První si podivných zvuků všimli rodiče zhruba osmdesáti dětí. Celý proces začal v nejvyšším bodu haly, střecha nakonec propadla úplně celá až po okraje mantinelů, a polámala dokonce plexiskla.

Když Bártu osvobodí, peníze mu vrátíme, říkají Kočí a Škárka

22. ledna 2012 v 17:09 | ČT Aktuality |  Domov
Půjčka, nebo úplatek? Státní zastupitelství zřejmě příští týden rozhodne o obžalobě lídra Věcí veřejných Víta Bárty kvůli penězům, které předal Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi. Oba dva Bártovi bývalí spolustraníci ho viní z korupce. Pokud nám soud nedá za pravdu, peníze vrátíme, říkají.
Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny

Pražské státní zastupitelství, které Bártův případ řeší, má před sebou dvě možnosti. Tou první je, že návrh na podání obžaloby zamítne. Pak by spis, jehož součástí jsou i obálky s téměř 670 tisíci údajného úplatku, vrátilo policii. A druhou možností je Bártu obžalovat. Pak by rozhodoval soud.

"Pokud by se stalo, že by státní zastupitelství návrh na podání obžaloby zamítlo, případně pokud by soud zprostil pana Bártu viny, vydaly by se peníze tomu, kdo je jako důkaz předal policii. Tedy Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi," vyložil pro iDNES.cz svůj právní názor pražský advokát Jan Černý.
Pokud by soud uznal šéfa poslanců VV Víta Bártu vinným, peníze jakožto předmět trestné činnosti by podle Černého propadly státu.
Vít Bárta se už vrácení peněz domáhal. "Můj advokát již v prvé polovině loňského roku, poté, co mne Kočí a Škárka obvinili, požádal o navrácení půjčky. Ani jeden půjčku nevrátil s argumentací, že peníze má policie. Další právní kroky vážu na soud," sdělil iDNES.cz Bárta.
Rozhodnutí o korupci je ale jedna věc, zatímco prokázání, že šlo o půjčku, druhá. Bárta tvrdí, že oběma tehdejším kolegům půjčil na čestné slovo a beze smlouvy. Vrácení peněz by se mohl domáhat například trestním oznámením na křivé svědectví či žalobou na ochranu osobnosti (v té by ovšem nešlo o vrácení půjčky, ale o odškodnění například za zásah do osobní cti či dobrého jména).

Bártova nevina? Ani v nejčernějším snu, říká Kočí

Zdá se ovšem, že statisíce, které otřásly Věcmi veřejnými, se Bártovi v případě zastavení řízení či osvobozujícího rozsudku mohou vrátit hladce. "Peníze jsme předaly do advokátní úschovy, jsou to neustále peníze pana Bárty a v případě, že bychom je dostaly zpět, mu budou vráceny," říká manažerka Kristýny Kočí Alena Maršálková, která v případu vystupuje jako svědkyně.
Stejně hovoří i Jaroslav Škárka. "Samozřejmě bude záležet na rozhodnutí soudu, ty peníze si ale v žádném případě nenechám, právně pořád patří Vítu Bártovi," řekl iDNES.cz.
Že by ale Bárta mohl uspět, je pro Kočí nepředstavitelné. "Kategoricky odmítám hypotetické úvahy nad tím, co se stane s penězi, kdyby soud Bártu neodsoudil za podplácení mé osoby. Takovouto variantu si v nejčernějších snech nedokáži představit. Stále věřím v nezávislost justice a tedy že Vít Bárta bude po právu potrestán," napsala Kočí iDNES.cz v textové zprávě.

Po obálkách spadly VV na dno

Obálky s penězi předal Vít Bárta tehdejším stranickým kolegům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi 29. března 2011. Preference strany, které se do té doby podle agentury STEM pohybovaly kolem 6 %, se pak začaly potácet mezi dvěma a třemi procenty, hluboko pod hranicí vstupu do Sněmovny (o vypuknutí obálkové aféry ve VV čtěte zde)
O Věcech veřejných se proto začalo mluvit jako o straně na odpis. Poslední průzkum STEM dal ale VV naději, když jim přisoudil 3,5 % hlasů. Při odhlédnutí od možné statistické chyby je to nejvíce od loňského dubna (více o zastavení pádu preferencí čtěte zde).

Velká stavební firma Tchas krachuje, dopad cítí i subdodavatelé

21. ledna 2012 v 23:00 | ČT Aktuality |  Domov
Česká pobočka francouzské stavební firmy Eiffage, známá spíše pod starým jménem Tchas, míří do konkurzu. Ještě před několika lety se společnost řadila do desítky největších stavařů v ČR. Teď už nezvládá splácet své dluhy, které dosáhly téměř 800 milionů korun.
(Ilustrační snímek)
Nedostatek zakázek v českém stavebnictví si tak vyžádal zatím největší oběť. Ostravská společnost Eiffage Construction Česká republika na sebe podala návrh na insolvenční řízení.
"Náklady na provoz již delší dobu převažují nad výnosy," napsala firma soudu v insolvenčním návrhu. Vysvětluje to například situací v českém stavebnictví a nedostatkem zakázek.
Závazky společnosti už přesahují její majetek, dosáhly 779 milionů korun. Firma v návrhu přiznala zhruba tisíc různě velkých věřitelů, dluží i zaměstnancům. Podle návrhu už nevidí další perspektivu v působení v Česku.
Někdejší Tchas dosahoval ještě v roce 2007 tržeb kolem sedmi miliard korun a patřil mezi desítku největších stavebních firem. Tchas byl známý i velmi dobrými kontakty na regionální politiky.
V roce 2010 však Eiffage propadl s tržbami na 2,4 miliardy až do třetí desítky. Firma několik let hospodaří se ztrátou. Francouzská nadnárodní společnost koupila Tchas od původních majitelů před pěti lety.

Rána pro dodavatelské firmy

Krach postihne nejen zhruba 140 zaměstnanců Eiffage, ale zřejmě také stovky dalších jiných firem, které pro Eiffage pracovaly. Úřady práce na Ostravsku už začínají plnit pracovníci menších dodavatelů, které jejich zaměstnavatel musel propustit právě kvůli dluhům Eiffage.
"Dluží svým dodavatelům obrovské peníze, našemu zaměstnavateli několik milionů korun. Mě i dalších pět kmenových zaměstnanců, kteří se mnou pracovali na jedné ze zakázek, musel hned propustit," popsal Vladimír Kaleta, jak pocítil problémy firmy. Už v minulých letech měl přitom Eiffage potíže s dluhy a placením svých závazků. Podle mluvčího firmy Vladimíra Raszky teď čeká Eiffage na rozhodnutí soudu. "Máme rozdělaných jen pár staveb, fungujeme v omezeném provozu," uvedl Razska.
Problémy firmy mohou způsobit velké potíže i řadě zákazníků, například městu Ostrava či ostravské fakultní nemocnici.
Není totiž jasné, zda se podaří zakázky vůbec dokončit. "Většina subdodavatelských firem opustila začátkem týdne stavbu, v úterý jsem firmu Eiffage v dopise požádal, aby nám sdělili, co bude dál. Chceme vědět, jaká opatření přijmou, aby dodrželi termín a zabránili škodám," uvedl náměstek ředitele nemocnice Ivo Žolnerčík. Navíc hrozí, že nebudou mít u koho uplatnit záruku. "Pokud firma zkrachuje, záruku jinde neuplatní," potvrzuje šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Další krachy velkých firem nehrozí

Podle Matyáše je sice situace v oboru nepříznivá, nepředpokládá ale krach podobně velké firmy. "Nemáme z řad svých členů informace o tom, že by velcí stavbaři měli takové ekonomické problémy," říká Matyáš.
Příčinu pádu Eiffage vidí také v tom, že francouzský vlastník nedůvěřoval až tolik českému vedení a poslal do Ostravy řadu svých manažerů. "Vždy je dobré věřit i lokálnímu managementu," míní Matyáš. V zahraničních rukou je zhruba polovina firem z první desítky největších tuzemských stavbařů, jejich majitelé však vsadili na český management.
Tuzemské stavebnictví zažívá velmi špatné roky. Krize přinesla nejprve utlumení bytové výstavby, vládní škrty následně pokles dopravních zakázek. Objem stavební produkce během čtyř let klesl o více než patnáct procent, což odpovídá celkem sto miliardám korun. Stavbaři čekají pokles i letos.


Řepka se rozčílil. Když vidím nespravedlnost, jsem pořádně slyšet

21. ledna 2012 v 22:30 | ČT Aktuality |  Sport
V momentu, kdy kanonýr David Lafata poněkud ostřeji zajel do budějovického brankáře Mateje Delače, stoper jihočeského týmu Tomáš Řepka se neudržel.
MÍČ, NEBO NOHY? Tomáš Řepka jde do skluzu proti Jiřímu Poděbradskému, soupeři z

"Odnesli to oba, jak David, tak rozhodčí. Tohle se přece nedělá," zmínil Řepka moment, kdy Lafatovi i sudímu Jechovi pěkně od plic vyčinil.
Stalo se během prvního poločasu zápasu Jablonec - České Budějovice (4:2) v rámci zimní fotbalové Tipsport ligy v pražských Satalicích.
"Už jsem na hřišti klidnější než před časem, ale když uvidím nějakou nespravedlnost, určitě se ozvu. V takových chvílích mě bude na hřišti pořádně slyšet," vrátil se osmatřicetiletý fotbalista ke střetu Lafaty s budějovickým gólmanem.
Po nedávném přestupu ze Sparty hrál Řepka za jihočeský tým druhý zápas, stejně jako před týdnem nastoupil s kapitánskou páskou, ale tentokrát se šel v poločase sprchovat. Za stavu 1:0 pro České Budějovice.
Proč jste po pětačtyřiceti minutách střídal?
Z minulého zápasu s Hradcem Králové mám z jednoho souboje pošramocený prst, pohmoždil jsem si kloub. Není to nic příjemného, bolelo mě to, ještě to prostě v pořádku není. Tak jsem se s trenérem Ciprem dohodl, že nebudu riskovat a radši půjdu dolů.
Jak se vám hrálo za sněhové vánice, což asi nebylo zrovna ideální?
Nic příjemného to nebylo, ale jsme v herní fázi přípravy, takže se to snést musí. Brali jsme to jako přátelák, prostě takový ostřejší herní trénink. Přestože jde vlastně o turnajový zápas.
Uvědomoval jste si, že proti vám stojí nejlepší podzimní střelec, osmnáctigólový Lafata?
To jsem si samozřejmě uvědomoval. Když má na kontě celkem už sto ligových gólů, tak to nemůže být náhoda. Během toho prvního poločasu, co jsem byl na hřišti, jsme ho zvládli. Mnohem důležitější ale bude, abychom ho zvládli v lize. Jinak si myslím, že já osobně mám s Lafatou bilanci docela dobrou.
Nastoupil jste za Budějovice ke druhému utkání. Jak se po tom podzimním zápasovém výpadku ve Spartě cítíte?
Musím přiznat, že ideální to ještě není. Chybí mi hlavně jistota na míči. Ale věřím, že právě ta jistota do začátku ligy přijde.
Jste mezi novými spoluhráči dvanáct dnů. Jak se vám v jihočeské partě líbí?
Jsem po všech stránkách moc příjemně překvapený. Fakt ohromně pohodoví kluci. A jak jsem si stačil na trénincích všimnout, hodně šikovní fotbalisti. Takže mě zaráží, že jsou Budějovice až třinácté, a že mají tak málo bodů.
Jak se vám ve stoperské dvojici hraje s Romanem Lengyelem?
S tak zkušeným hráčem, navíc výborným fotbalistou, jakým Roman je, se musí hrát dobře každému. Že nám to spolu bude klapat, to jsem věděl dopředu. Máme domluvené různé pokyny, pravá, levá, zkrátka komunikace při hře je výborná.
V těchto dnech si v Budějovicích sháníte pro vaši současnou rodinu bydlení. Proč jste se tak rozhodl?
Na dojíždění je to sto padesát kilometrů tam, sto padesát zpátky. Asi by se to tak praktikovat dalo, ale přece jen už nejsem nejmladší, je mi osmatřicet a tak nevím, jestli by mě takové dojíždění nezačalo zmáhat. A samozřejmě v tom hráli roli i to, že chci být co nejvíc s mužstvem. Tím spíš, když mi noví spoluhráči tak sedí.
A hledáte si byt, nebo nějaký domek?
Když tam jdu s rodinou, tak spíš něco většího. Takže domek. Je to ve stavu hledání a věřím, že to hledání bude úspěšné.

Festival krátkých filmů rozdá ceny, promítat se bude ještě v neděli

21. ledna 2012 v 22:00 | ČT Aktuality |  Kultura
V kině Světozor v sobotu večer vyvrcholí sedmý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, který pořádají organizátoři MFF Karlovy Vary. V mezinárodní soutěži celkem představil 20 hraných filmů z 15 zemí se stopáží do 25 minut.
Z filmu Modrý (z programu Festivalu krátkých filmů)

V nesoutěžním programu jsou i další snímky, mapujícím dění ve světové krátkometrážní kinematografii.
"Vybírali jsme je z více než jednoho tisíce přihlášených snímků, přičemž nejpočetněji byla zastoupena evropská produkce. Po několikaleté pauze má snímkem O-ring Ondřeje Hudečka zástupce v mezinárodní soutěži česká produkce," řekl programový ředitel festivalu Karel Spěšný.

I v neděli mají diváci možnost nahlédnout do sekce soudobé švédské hrané krátkometrážní tvorby. Ve spolupráci s mezinárodním festivalem ženského filmu v Dortmundu a Kolíně nad Rýnem vznikl program Sorry Curator - krátké filmy a videoart německých režisérek, ten se dá vidět ještě dnes, tedy v sobotu.
Šest titulů z tematické sekce Utopie naznačí, jak by mohl svět vypadat nebo jak možná už vypadá, jen si toho nikdo nevšiml. Neobejde se bez post-apokalyptické vize světa ve švédském snímku Neživí, který byl uveden na Berlinale a nominován na cenu Evropské filmové akademie.
Fanoušky pokleslých žánrů, nervy drásajících hororů a obskurností potěší pásmo BrutalRelax Show. "Diváci budou moci během tříhodinové show, jejíž průvodcem bude herečka Simona Babčáková, hlasovat a zvolit nejšílenější film večera," doplnil Spěšný.
Festival představí i krátkometrážní tvorbu Spike Jonzeho, který má na kontě řadu hudebních videoklipů i celovečerní počiny (V kůži Johna Malkoviche, Adaptace a Max a maxipříšerky). "Spike Jonze začal před třemi lety natáčet krátké filmy. V krátkém filmu Bylo, nebylo spolupracuje s americkým raperem Kanyem Westem, ve Scénách z předměstí zase s Grammy oceněnou skupinu Arcade Fire. Snímek Já jsem tady zachycuje osamělý život robota z Los Angeles a ve filmu Zemřít vedle tebe ožívají postavy z knih jednoho knihkupectví," uvedla Radka Weiserová z programového oddělení.
Novinkou je sekce Delikatesy, která představí slavné krátké filmy, jež tvoří pomyslný zlatý fond krátkometrážní kinematografie. Je sestavena z děl dnes již slavných tvůrců: například Byt Jana Švankmajera (1968) nebo Drahý telefone od Petera Greenawaye. Uvedeno bude i fiktivní instruktážní video o bezpečnosti práce, černá komedie Řidič vysokozdvižného vozíku - první den Jörga Wagnera a Stefana Prehna.
Další novinkou v programu je pásmo určené dětem od devíti do 11 let nazvané Malý velký svět. Návštěvníci festivalu se mohou těšit i na experimentální snímky, které představí sekce Labo. Sekce Check the Czech uvede pět českých krátkých filmů z uplynulého roku. Programový blok Panorama představí držitele Oscara, ceny Evropské filmové akademie, vítěze festivalu v Cannes a držitele Zlatého medvěda z Berlinale. Publikum bude moci opět napříč všemi sekcemi vybrat film, který získá Cenu diváků.


Labská bouda mění majitele, život jí zkusí vdechnout boudař z Luční

21. ledna 2012 v 21:30 | ČT Aktuality |  Domov
Labská bouda, o které se ještě před několika měsíci mluvilo jako o objektu určeném spíš k bourání, dostane další šanci ožít. Koupit ji totiž chce Jiří Holeček, který během uplynulých sedmi let postavil na nohy kdysi podobně živořící Luční boudu.
Labská bouda

"S majitelem jednáme o odprodeji. Dá se dokonce říci, že jsme v podstatě dohodnuti. V následujících měsících chceme vyřešit všechny formality a už na letní sezonu by měla být Labská bouda moje," uvedl Holeček, který v minulosti provozoval Luční boudu. Na té skončil po změně spolumajitele loni v létě a od konce roku se věnuje plánům na provozování další boudy.

Jedna z nejznámějších hřebenových chat v Krkonoších leží nedaleko pramene Labe v nejpřísněji chráněné zóně národního parku. Devítipodlažní železobetonový kolos, který v roce 1975 nahradil původní vyhořelou Labskou boudu, se kvůli svému vzhledu pravidelně objevuje v anketách o největší stavební hrůzy Krkonoš.
Při privatizaci státních Interhotelů Krkonoše ji získala v roce 1996 dopravní firma Pumr & Ryba z Lázní Bělohradu, která ji vlastní dodnes.
"Pan Holeček Labskou boudu v současné době provozuje a má ji v nájmu na dobu neurčitou. To je vše, co k tomu mohu v této chvíli říci," sdělil pouze Martin Pumr, který nyní pobývá v zahraničí.

Spokojení jsou i správci KRNAP

Správcům Krkonošského národního parku se změna provozovatele Labské boudy zamlouvá.

"Působení Jiřího Holečka na Labské boudě vítáme. Je pravda, že zhruba před pěti lety se mezi námi v souvislosti s masivním navážením hostů na kulturní akce na Luční boudu vytvořilo určité napětí. Ale to časem vyprchalo a poté jsme spolu vycházeli výborně a vzájemně jsme si vycházeli vstříc," sdělil mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Labské boudě by podle něj měla změna prospět: "Jak jsem znal tým lidí okolo pana Holečka, tak to vždycky byli profesionálové, kteří se na hosty usmívali. A to je v Krkonoších stále poměrně vzácný jev."
Turistům zatím na Labské boudě slouží bufet, restaurace a 24 zrekonstruovaných pokojů.

Pokud Holeček chatu získá, chtěl by do dvou let její provoz upravit podle svých představ včetně většího množství nabízených pokojů, kvalitnějších služeb a nových expozic s horskou a přírodovědnou tematikou.
"Pan Holeček na Luční dokázal, že je opravdu velice kvalitní hřebenový boudař, a věřím, že má šanci zvednout i Labskou. I když tam to bude mít podle mého názoru ještě těžší," řekl krajinný ekolog a krkonošský podnikatel v cestovním ruchu Pavel Klimeš.
Před několika měsíci to vypadalo, že Labská bouda navždy zmizí z hřebenů Krkonoš. Stát však od plánu na její vykoupení a zbourání kvůli nedostatku peněz ustoupil a slavná krkonošská chata naopak dostane šanci na znovuzrození (více o plánu na bourání čtěte zde).

Umělci a školy pomohou oživit broumovský klášter

21. ledna 2012 v 21:00 | ČT Aktuality |  Regiony
Skvost barokní architektury, jakým je benediktinský klášter v Broumově, postupně dostává novou tvář. Stále však zůstává otázka, jak památku trvaleji oživit. Mohou jí pomoci třeba hudební workshopy.
Sakristie kláštera v Broumově

Tvůrci projektu, který by mohl v budoucnu vdechnout život benediktinskému klášteru, se rozhodně nedrží při zdi. Chtějí opravit opuštěnou část kláštera se zahradou a využít ji pro vzdělávací kurzy uměleckých oborech a přírodovědě.
Od prosince mají stavební povolení a podali žádost o dotaci k ministerstvu kultury. "Máme zkušenost s pořádáním kulturních akcí v regionu, teď bychom chtěli přidat vzdělávací úroveň. Bez spolupráce s opatstvím a dalšími institucemi by to však nebylo možné," říká Jan Školník z neziskové Agentury pro rozvoj Broumovska.
Rozlehlý areál národní kulturní památky je tak trochu na okraji zájmu. Turisté sem sice přijíždějí, ale není jich tolik. Vloni navštívilo klášter kolem 32 tisíc lidí a v předešlých letech ještě o něco méně.
Agentura si však dokázala získat důvěru benediktinů, a tak za posledních šest let Broumovští mohou využívat klášter mnohem víc. Pro veřejnost se otevřela zahrada, na nádvoří se občas konají akce, do kostela se dá zajít na koncert. Kromě Muzea Broumovska se do areálu nově nastěhovalo i několik rozvojových organizací včetně agentury.
Část kláštera přesto dosud zeje prázdnotou. "Klášter je veliké monstrum. Díky projektu by se mohla opravit aspoň jeho další část," míní převor administrátor benediktinského opatství sv. Václava Petr Prokop Siostrzonek.

Obnovu potřebuje i zahrada

Důkladnou obnovou by mohla projít klášterní zahrada. Namísto zborceného dřevníku tam bude multifunkční sál až pro tři sta lidí, děti uvítají výběh s hospodářskými zvířaty, chystá se také oprava zahradníkova domku a historického kuželníku.

Pokud klášter získá peníze, opraví se jeho třetina. Ve dvou křídlech kolem severozápadní věže mají vzniknout učebny, sály či nahrávací sál, obnovit se musí taky řada chodeb. Rozpočet počítá s částkou 250 milionů korun, provoz by pak závisel na vlastních výdělcích, grantech i darech mecenášů.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumova by chtělo lidem nabídnout semináře, kurzy a workshopy. Do institutu krásných umění by se dalo přijít třeba na výuku malby, hudby, divadla, fotografie a podobně. Další institut by chtěl přilákat zájemce o přírodovědné vzdělání, protože Broumovsko leží přímo v chráněné krajinné oblasti s řadou zajímavostí v terénu.
Mohly by sem přijíždět školy i neorganizovaní zájemci. "Chtěli bychom tu hodně reflektovat hudbu. V klášteře se uchovalo množství notového materiálu, který by stálo za to nahrát a archivovat. Teď jde o to nalézt pro Vzdělávací a kulturní centrum správné partnery a klientelu," tvrdí Školník.
Kraj poskytl půjčku pěti milionů korun na pořízení projektové dokumentace. Broumovští se už dřív pokoušeli získat pro klášter dotaci, ale neuspěli. Teď žádají o peníze z integrovaného operačního programu u ministerstva kultury, které rozdělí peníze památkám, jež mají jít ostatním příkladem, jak oživit nevyužité prostory.

Do pondělí bude na horách silně sněžit, napadne až 30 centimetrů

21. ledna 2012 v 20:30 | ČT Aktuality |  Domov
Lidé na horách a v podhorských oblastech by se měli připravit na vydatnou chumelenici. Sněžit začne v odpoledních hodinách a nepřestane ani v neděli. Meteorologové varují před tvorbou závějí a sněhových jazyků. Ve Středočeském a Plzeňském kraji navíc platí povodňová pohotovost.
Jeseníky letos poprvé pořádně zasypal sníh. Silný vítr a hustá chumelenice na

"Kombinace sněžení a silného větru bude v polohách většinou nad 600 metrů vytvářet sněhové jazyky, na horách od výšky 800 metrů závěje," uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav. Největší nápor sněhu by měl přijít až po půlnoci, sněžit ale zřejmě začne dřív. Při srážkách by měl foukat silný vítr. Výstraha platí do pondělního poledne.
V osmi krajích meteorologové vyhlásili vysoký stupeň nebezpečí kvůli závějím. Tvořit se mohou v Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Zlínském, Olomockém a Moravskoslezském kraji.
V těchto a ještě dalších třech krajích (Plzeňský, Jihočeský, Vysočina) také platí varování před sněhovými jazyky.
Hladina řek v současné chvíli mírně klesá. Mělo by ale přibývat vody v Radbuze, Berounce a později i na dalších tocích, kde se v pátek nebezpečně průtok zvyšoval. Týká se to například řek Střela, Úhlava, nebo Úslava, kde platil druhý povodňový stupeň. Největší problémy ale budou hrozit na Radbuze, kde bude riziko vyhlášení třetího povodňového stupně.
Silnice jsou zatím ve většině případů pokryté sněhovým popraškem. Někde je sníh rozježděný a jinde se utvořila ledovka. Naprostá většina komunikací je ale průjezdných. (čtěte Silnice kloužou, silničáři hlásí ledovku ze všech krajů)

Věk v lásce nehraje roli, prohlašuje mladý přítel Lopezové

21. ledna 2012 v 20:00 | ČT Aktuality |  Bulvár
Čtyřiadvacetiletý tanečník Casper Smart napsal na svůj profil na Twitteru pár slov o lásce. Chce tím zřejmě zavřít ústa všem, kdo se pozastavují nad jeho vztahem s Jennifer Lopezovou, která je o osmnáct let starší.
Jennifer Lopezová a Casper Smart

"Věk, postavení ani názory ostatních nehrají roli. Naše srdce nemají hranice a naše duše jsou věčné. Náš věk nám připomíná jen to, kolik hodin jsme prožili na Zemi a čas, který nám ještě zůstává," rozepsal se mladý tanečník.
"Měli bychom si vážit všeho času, který naplníme svými sny a touhami. Zacpěte si uši a otevřete svoje srdce. Milujte se a buďte šťastní," dodal přítel Lopezové, který si se svou slavnou láskou užívá drahé dovolené i společnou práci.
Jennifer Lopezová a Casper Smart
Smart se s Lopezovou seznámil v květnu a zapojil se do sboru jejích tanečníků. V showbyznysu není žádným nováčkem. Objevil se ve filmu Let's Dance 3D nebo v seriálech Glee a Jak jsem poznal vaši matku.

Sparta a Plzeň remizovaly, Liberec dokonce nestačil na Varnsdorf

21. ledna 2012 v 19:30 | ČT Aktuality |  Sport
Nejlepším třem týmům podzimní části fotbalové ligy se v přípravě moc nedařilo. Vedoucí Sparta sice porazila třetiligový Chomutov, ale následně jen remizovala s Teplicemi. Úřadující mistr z Plzně remizoval s Duklou, přesto postoupil do semifinále Tipsport ligy. Liberec nestačil na druholigový Varnsdorf.
SOUBOJ O MÍČ. Plzeňský ofenzivní záložník Michal Ďuriš (vlevo) a Ondřej Šiml z

Plzeň - Dukla Praha 1:1 (1:0)

Přestože Plzeň jen remizovala, je prvním semifinalistou Tipsport ligy.
Plzeň poslal do vedení Čišovský, jenž trefil šibenici z hranice pokutového území. Dukla vyrovnala ve druhém poločase zásluhou Engelmanna, který je v týmu na testech z třetiligových Kunic.
"Dukla si zasloužila vyhrát. Nás několikrát podržel brankář Marek Čech. Nebyli jsme v optimální formě," přiznal plzeňský trenér Pavel Vrba.
Branky: 19. Čišovský - 73. Engelmann. Rozhodčí: Adam.
Plzeň: Pavlík (46. Čech) - Rajtoral, Čišovský, Procházka (46. Mus), Limberský (46. Sladký) - Petržela (46. Štípek), Darida (46. Kolář), Trapp (46. Berger), Ďuriš, Hora - Bakoš (46. Wágner). Trenér: Vrba.
Dukla: Kučera - Božič, Mikula (46. Hašek), Švejdík (46. Vorel), Vrzal (46.
Pospíšil) - Podrazký (46. Malý), Gedeon (46. Šiml), Hanousek (60. Marič) - Markovič (46. Svatonský), Lietava (60. Sklenář), Pázler (46. Engelmann).
Trenér: Kozel.

Liberec - Varnsdorf 1:2 (1:2)

Branky: 9. Hadaščok - 5. Breite, 10. Martan. Rozhodčí: Ochotnický.
Liberec, 1. poločas: Bičík - Bína, Nezmar, Kelič, Fleišman - Krystan (34. Liška), Vácha, Janů, Šural - Štajner, Hadaščok. 2. poločas: Bičík - Gebre Selassie, Karišik, Polák, Fleišman - Šural, Vácha, Štajner (64. Musiol), Bosančič, Liška - Hadaščok. Trenér: Šilhavý.

Jablonec - České Budějovice 4:2 (0:1)

Jablonec věděl, že jeho konkurent v boji o postup v Tipsport lize Bohemians 1905 jen remizoval s Hradcem Králové, a tak výhra nad Budějovicemi se rovnala postupu. Jihočeši se ujali vedení gólem Sandra, Jablonec ale po změně
vystupňoval tlak a slepenými góly Vaňka s Třešňákem skóre otočil.
Navíc Vaněk přidal další gól a ani Lengyelovo následné snížení už Budějovicím
nepomohlo. Krátce nato totiž definitivně rozhodl Novák.
Branky: 52. a 72. Vaněk, 56. Třešňák, 76. Novák - 16. Sandro, 73. Lengyel.
Rozhodčí: Jech.
Jablonec, 1. poločas: Špit - Eliáš, Beneš, Kubista, Zábojník - Vošahlík, Jablonský, Vaněk, Piták, Kovařík - Lafata. 2. poločas: Valeš - Krajčík, Pavlík, Novák, Jablonský - Loučka, Vaněk, Piták, Karolín, Vukadinovič - Třešňák. Trenér: Komňacký.
Budějovice: Delač (46. Křížek) - Sajtl, Řepka (46. Riegel), Lengyel, Novák - Klesa (46. Hudson), Rýdel, Otepka (46. Veverka), Javorek, Sandro (66. F. Němec) - Ondrášek (46. Naumov). Trenér: Cipro.

Bohemians 1905 - Hradec Králové 1:1 (1:1)

Branky: 32. Orolín - 5. Fischer. Rozhodčí: Jílek.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Cseh, Bartek (46. Růžička) - Moravec, Abraham (60. Kaufman), Borek (73. Nerad), Orolín (60. Budínský) - Nešpor (76. Vyhnal), Hartig. Trenér: Medynský.
Hradec Králové: Koubek (46. Lindr) - Fischer, Hochmeister (46. Fukal), Lencevič, J. Dvořák (46. Poděbradský) - Černý, Janoušek, Šisler (46. Schwarz), Pávek - Jedunov, Štěpán. Trenér: Kotal.

Slovácko - Olomouc 2:4 (2:2)

Branky: 24. a 28. Ondřejka - 14. Jirouš, 38. Nepožitek, 72. Dreksa, 74. Hořava.
Slovácko: Melichárek (46. Heča) - Reinberk, Perůtka (46. Hlúpik), Košút, Jeleček - Ondřejka (46. Pavelka), Trávník, Daníček (46. Franta), Kerbr (46.
Svízela) - Čtvrtníček (46. Nečas), Kovář (46. Lukáš). Trenér: Soukup.
Olomouc, 1. poločas: Blaha - Varadi, Škerle, Murin, Hála - Navrátil, Hořava, Heinz, Nepožitek - Vašíček, Jirouš. 2. poločas: Šustr - Janotka, Dreksa, Koutný, Vavřík - Schulmeister, Hořava, Bajer, Pospíšil, Tomeček - Klesnil. Trenér: Uličný.

Ostatní přípravné zápasy

Sparta - Chomutov 2:1 (1:0)

Sparta nastoupila v kombinované sestavě. Obvyklé opory doplnili mladíci jako stoper Jakub Brabec, pravý bek Jánoš nebo záložník Sýkora.
Těsně před přestávkou si útočník Kweuke zpracoval míč na prsou a pod padajícím brankářem poslal Spartu do vedení. To zvýraznil deset minut před koncem zápasu Folprecht, jenž na podzim hostoval na Žižkově.
Třetiligový Chomutov snížil v nastaveném čase.
Od 14 hodin hraje Sparta ještě jeden přípravný zápas proti Teplicím.
Góly Sparty: 43. Kweuke, 82. Folprecht.
Sparta: Zítka - Jánoš, Jarošík, J. Brabec, Pamič - Sýkora (46. Kadeřábek), Hušek (46. Folprecht), Hušbauer, Juhar - Kerič (46. Demič), Kweuke. Trenér: Hašek.

Sparta - Teplice 1:1 (0:1)

Teplice rychle vedly po Smejkalově trefě po rohovém kopu a Spartě se pak za hustého sněžení dlouho nedařilo srovnat. Až dvanáct minut před koncem se prosadil Slepička.
Branky: 78. Slepička - 13. Smejkal.
Sparta: Švenger - Vidlička (59. Kušnír), Brabec E., Zápotočný, Frýdek (59. Hybš) - Mareš (65. Sionko), Matějovský, Grajciar (65. Abena, 75. Juliš), Holek, Krejčí (75. Valenta) - Slepička.


Kouč Rada mě vyhecuje, věří teplická posila Petr Dolejš

21. ledna 2012 v 19:00 | ČT Aktuality |  Sport
Petr Dolejš kdysi v ligových Českých Budějovicích zažil impulsivního trenéra Františka Straku, teď v Teplicích ho cepuje další fotbalový bouřlivák Petr Rada.
Teplický Petr Dolejš (vpravo) a Jiří Liška z Liberce."Já nemám rád trenéry, co jen sedí a mlčí. Věřím, že mě pan Rada vyhecuje. A já se budu snažit prosadit," slíbil Petr Dolejš na startu svého teplického angažmá. 25letý krajní záložník se na Stínadlech upsal na tři roky, jeho posledním působištěm byla Jihlava.
Proč jste v druholigovém klubu vypadl na podzim ze sestavy?
Ze začátku jsem nastupoval, ale ke konci jsem odmítl smlouvu a poslední čtyři kola nehrál.
Jak jste to prožíval?
Snažil jsem se bojovat. Když jsem do Jihlavy přišel z Budějovic, chtěli jsme hned tu první sezonu postoupit. Bohužel se to nepovedlo. Rád se proto vracím do 1. ligy.
Měl jste i jiné nabídky?
Ta z Teplic byla jediná. Jeden čas se o tom už povídalo, ale tehdy jsem klub nechtěl nějak moc měnit, v Jihlavě se mi dařilo. Když jsem teď odmítl smlouvu, bylo všechno o to jednodušší.
Bude to velký skok z Jihlavy?
Když jsem přišel do Českých Budějovic, za pana Straky jsem toho v nejvyšší soutěži odehrál docela dost. Jenže on pak skončil, já šel na rok hostovat do Čáslavi. A když si mě Budějovice znovu stáhly, už jsem toho moc neodkopal. Proto jsem zamířil do Jihlavy.
Co si od přestupu do Teplic osobně slibujete?
Je pro mě úžasné jít z druhé do první ligy, jsem maximálně šťastný.
Přeju si, abych se co nejrychleji probojoval do základní sestavy. Častěji jsem hrál pravého záložníka, ale zkusil jsem si i levého.
Jihlavští fanoušci říkají, že když máte formu, jste fantastický.
Za pana Urbana, když Jihlavu trénoval, se mi vážně výborně dařilo. Byl jsem vyhlášený druhým nejlepším hráčem 2. ligy. Budu se snažit dostat zpátky do formy, jakou jsem měl tehdy.
Co udělat, abyste zase tak řádil?
Je to kolikrát i o štěstí. Ode mě se očekávají góly a jejich příprava, jsem spíš ofenzivní hráč. Bude záležet jen a jen namně.
Jak si představujete, že by měla vypadat teplická hra?
Chtělo by to, abychom líp kombinovali a neztráceli zbytečně balony. Jak já, tak ostatní. Tedy to je aspoň můj postřeh po prvním zápase s Libercem. V něm jsme vlastně jen běhali, protože jsme nepodrželi míč vpředu, a jakmile jsme doběhli do útoku, vraceli jsme se hned zpátky.


Střechu hotelu Sebastian v Hoře Svatého Šebestiána zničily plameny

21. ledna 2012 v 18:30 | ČT Aktuality |  Krimi
Šest jednotek hasičů likvidovalo následky požáru v hotelu Sebastian v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Hasiči dostali o požáru hlášení dopoledne. Informace o zraněných mluvčí hasičů nemá.
(ilustrační snímek)

Plameny se objevily na střeše hotelu Sebastian. "Oheň byl nahlášen v 10:50. Nikdo na místě nebyl zraněn," řekl mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.
"Hotel nebyl plně obsazen," řekl starosta Jan Koutský. Oheň už se podle něho podařilo lokalizovat, avšak jeho budova je velmi poškozená.
"Hotel přišel o velkou část střechy a zasažená je i část obytného patra," doplnil starosta.
Podle krajské policejní mluvčí Jany Matonohové bylo v hotelu jen šest hostů a všichni před ohněm včas utekli. "Provozní a údržbář pak ještě budovu před příjezdem hasičů prošli," dodala mluvčí. Shořela podle ní střecha hotelu a zasažené jsou i další části objektu. "Výše škod ani příčiny požáru zatím neznáme," uvedla Matonohová.
Na Chomutovsku začala hořet střecha hotelu Sebastian.


George Lucas uvede Red Tails a končí. Jak dlouho mu to vydrží?

21. ledna 2012 v 18:00 | ČT Aktuality |  Kultura
Americký filmový režisér George Lucas se rozhodl, že končí s natáčením komerčních trháků. Naposledy uvede ještě snímek Red Tails, který vznikal i v Česku a vrátí se ke klubovým filmům, jaké natáčel na začátku kariéry. Jak dlouho mu ale tohle trucování vydrží? Prý navždy, řekl v New York Times.
George Lucas

Lucas, který se proslavil takovými velkofimy, jako jsou ságy o Hvězdných válkách a o Indianu Jonesovi, hovořil s deníkem před páteční premiérou snímku Red Tails (Červená kormidla) o černošských pilotech za druhé světové války, pro který nenalezl v Hollywoodu distributora a který financuje celý sám.
Producent Rick McCallum
Lucasova prohlášení potvrzoval jeho dlouholetý přítel a producent Rick McCallum, s nímž natočil příběhy o Indianu Jonesovi či Hvězdné války.
"Končím. Stahuju se z byznysu a z firmy a ze všech těchhle věcí," řekl sedmašedesátiletý Lucas. Od února ale ještě začne uvádět do kin 3D verzi Hvězdných válek a dohlíží na animovaný seriál na tentýž námět. The New York Times také zdůrazňuje, že si dal pozor, aby nevyloučil páté pokračování o dobrodružném archeologovi Indianu Jonesovi.
Kromě toho jsou ale Red Tails posledním Lucasovým velkofilmem. "Jakmile skončí s Red Tails, tak už završil všechno, co chtěl udělat," řekl spoluproducent ze společnosti Lucasfilm Rick McCallum, který ho v Praze doprovázel při natáčení hudby právě k Red Tails. Ta vznikala v pražském Rudolfinu za účasti českých muzikantů, vedl je jazzový trumpetist, skladatel a držitel několika cen Grammy Terence Blanchard (natáčení hudby k Lucasově velkofilmu čtěte ZDE).


Volby v Egyptě vyhrálo islámské Muslimské bratrstvo. Chce zavést šaríu

21. ledna 2012 v 17:30 | ČT Aktuality |  Svět
Egyptské úřady oznámily oficiální výsledky voleb. Zvítězilo islamistické Muslimské bratrstvo. Získalo 235 ze 498 křesel. Na druhém místě skončila ultrakonzervativní islámská strana Núr. Třetí pak byla strana New Wafd a čtvrtá koalice liberálních stran.
Volby v Egyptě (28. listopadu 2011)

Islamistické Muslimské bratrstvo, které bylo za minulého režimu jako politická strana zakázané, šlo do voleb pod názvem Svoboda a spravedlnost. Už podle předvolebních průzkumů mělo nejvíc šancí
Muslimské bratrstvo už dříve oznámilo, že chce, aby vládu sestavila ta strana, která ve volbách zvítězí. "Sestaví ji parlamentní většina a bude to koaliční vláda," oznámil její vůdce Muhammad Mursí.
Volební úspěch islamistům umožňuje prosadit větší vliv islámu v Egyptě. Nový parlament totiž mimo jiné ustaví komisi, která připraví novou ústavu. Ta bude roli islámu ve společnosti nově definovat.
Muslimské bratrstvo se už ale nechalo slyšet, že neobětuje osobní svobodu Egypťanů na úkor islámského práva. A to navzdory faktu, že chce zavést islámské právo šaría, které je známé svou nesmlouvavostí a přísností.
"Reprezentujeme umírněnou a spravedlivou stranu. Chceme zavést základy práva šaría tak, aby byla respektována lidská a osobní práva," řekl agentuře AP telefonicky zástupce šéfa strany Essam el-Erian.
Egypťané nyní volili členy dolní komory parlamentu. Od 29. ledna do 11. března budou vybírat zákonodárce do horní komory, která má 270 křesel. V obou případech jsou dvě třetiny zákonodárců voleny poměrným volebním systémem, jedna třetina systémem relativní většiny.


Voskové srdce pro Havla vzniká v pražských Vysočanech

21. ledna 2012 v 17:07 | ČT Aktuality |  Domov
V pražském kulturním centru Trafačka vzniká vosková skulptura ve tvaru srdce. Je ze svíček, které lidé zapalovali na památku zesnulého exprezidenta Václava Havla. Autoři netradičního projektu Roman Švejda a Lukáš Gavlovský chtějí sochu dokončit ještě do konce ledna. Přispět můžete i vy, pokud během víkendu navštívíte Trafačku.

Začala sanace českobudějovických škol zasažených azbestem

21. ledna 2012 v 16:00 | ČT Aktuality |  Domov
V pátek po 14. hodině začala oficiálně sanace azbestem zasažených českobudějovických škol na sídlišti Máj. Ty jsou zavřené od konce loňského listopadu a zhruba tisíc dětí denně dojíždí do náhradních školských zařízení různě po krajském městě. Základní školy na českobudějovickém sídlišti Máj
Odstranění azbestu provede společnost SITA CZ, kterou vybrala na doporučení komise ve středu českobudějovická rada. Firma v pátek od města převzala staveniště. "Několik desítek kvalifikovaných pracovníků bude na místě sedm dní v týdnu.
Předpokládaný termín návratu dětí do škol je nejpozději 31. března, " sdělil náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09).

Čekalo se na svolení hygieniků

Úklid vyjde na více než 15 miliónů korun. Hradit ho bude město a peníze chce vymáhat na případném viníkovi, který se stále hledá. Odhalit by jej měl městem zadaný audit.
"Nejprve provedeme přípravu pro hlavní sanační práce. Pokud to půjde dobře, tak sanace prostor by mohla začít ve čtvrtek nebo pátek," řekl Právu obchodně technický manažer společnosti SITA CZ Rudolf Jaszay.
Firma SITA CZ musela počkat, až se k sanaci vyjádří Krajská hygienická stanice v Českých Budějovicích. "Vzhledem k tomu, že hlášení o zahájení prací, které mohou být zdrojem expozice azbestu, obsahuje všechny nutné náležitosti, považujeme tuto povinnost za projednanou. V pátek dopoledne jsme vyjádření odeslali elektronickou poštou společnosti SITA a na vědomí investoru Magistrátu města České Budějovice," potvrdil Právu František Kotrba z českobudějovické hygienické stanice.

Armáda USA hlásí více znásilnění, na vině mohou být nová kasárna

21. ledna 2012 v 10:00 | ČT Aktuality |  Svět
Američtí vojáci se loni dopouštěli více násilných sexuálních trestných činů. Meziročně jich přibylo téměř o 30 procent. Často jejich oběťmi byly mladé příslušnice armády Spojených států.
Vojáci na základně Fort Bragg naslouchají Obamově projevu (14. prosince 2011)

USA zaznamenaly i rekordní počet sebevražd vojáků v aktivní službě. Bylo jich 164 oproti 159 o rok dříve, jak informoval list The New York Times.
Nárůst počtu sebevražd v americké armádě se dlouhodobě přičítá hlavně stresu z opakovaných nasazení ve válkách v Iráku a Afghánistánu. Podle armádních činitelů ale na nepříznivou statistiku mají vliv i další faktory, například alkohol či snížení náročnosti kritérií pro vstup do ozbrojených sil v posledních letech.

Do americké armády se tak dostávají více rizikoví lidé. Zhruba 60 procent sebevražd se tak stane během první služby vojáka v armádě.
Sebevražednost v armádě je vyšší než v běžné populaci. V roce 2011 činila kolem 24 úmrtí vlastní rukou na 100 000 lidí proti 18 na 100 000 obyvatel Spojených států.

Nová kasárna a více soukromí

Za přibývajícím počtem násilných sexuálních trestných činůvidí armádní činitelé rovněž alkohol a také nová kasárna, ve kterých mají vojáci větší soukromí.
Ve více než polovině případů se oběťmi takových útoků staly mladé vojačky ve věku 18 až 21 let.
"Je to nepřijatelné. Pro něco takového máme nulovou toleranci," uvedl generál Peter Chiarelli ze štábu americké armády.
V případě sebevražd uvedl, že i přes nárůst se jejich počet v posledních letech více méně ustálil. Podle něj jde o důsledek zvýšeného armádního úsilí, jak podobným událostem zabránit. "Musíte si položit otázku, jak vysoké by toto číslo bylo, kdybychom tomuto problému nevěnovali takovou pozornost, jakou jsme mu věnovali," řekl.


Čína představila RedPad, vlastní komunistický tablet pro své straníky

20. ledna 2012 v 21:00 | ČT Aktuality |  Svět
Členové čínské komunistické strany nechtějí zůstat pozadu ani co se technologického vývoje tabletů týče. A protože iPad je příliš americká záležitost, nechali si pro své potřeby vytvořit svůj vlastní tablet nazvaný RedPad.
Samsung Galaxy Tab 10.1 a Apple iPad 2

Díky němu budou soudruzi moci odkudkoli sledovat vývoj státních firem, číst partaji loajální blogy či jen prověřovat identifikační karty. A to vše bez strachu z toho, že používání buržoazního výdobytku zničí jejich "lidový" kredit.
RedPad Number One ve speciálním koženém pouzdře používá systém Android a je naplněn aplikacemi, které čínský straník potřebuje každýden. Jeho jedinou vadou snad může být jen cena. Částka 9 999 čínských jüanů (přes 31 tisíc Kč)udává za domácí tablet dvakrát vyšší cenu, než kolik teď stojí ten nejdražší od Applu.
Podle výrobce je vysoká cena dána obchodními požadavky. "Částku navýšily i speciální předinstalované aplikace, které vyžadovali straničtí byrokrati a manažeři firem," vysvětluje mluvčí výrobce Liu Xianri.
Mezi ty nejspecifičtější aplikace patří čtečka novinářských akreditací a automatický přístup do státu poplatných listů a mikroblogů.


Zuzana Vejvodová z Ulice porodila kluka, jmenuje se Jonáš

20. ledna 2012 v 20:50 | ČT Aktuality |  Bulvár
Jednatřicetiletá herečka Zuzana Vejvodová je maminkou. V noci porodila syna Jonáše. Otcem je hereččin o čtrnáct let starší partner Pavel Nečas. Svatbu ale zatím nechystají.
Zuzana Vejvodová

Libuška ze seriálu Ulice se stala maminkou v pátek v noci, potvrdila iDNES.cz Ludmila Bártíková z televize Nova. Jonáš měří 52 centimetrů a váží 3, 66 kilogramu. Oba jsou v pořádku.

"Televize Nova a všichni kolegové ze seriálu Ulice srdečně gratulují rodičům Zuzaně Vejvodové a Pavlu Nečasovi k radostné události," dodala Bártíková.
Herečka už devět let žije s hercem Pavlem Nečasem. Miminko bylo plánované, ale pár svatbu zatím neřeší.
"Upřimně, není to věc, kolem které by se točil náš život. Je to určitě hezká věc a některým lidem to přineslo potěšení, nebo je za tím spousta jiných hlubších věcí. Ale my to zatím takhle neprožíváme. Daleko důležitější je pro nás třeba to miminko," řekla pro iDNES.cz herečka.
Zuzana Vejvodová a Pavel Nečas


Koudelka skončil v Zakopaném šestý, vyhrál domácí skokan Stoch

20. ledna 2012 v 20:40 | ČT Aktuality |  Sport
Roman Koudelka potvrdil pozici nejlepšího českého skokana na lyžích. V závodu Světového poháru v Zakopaném vybojoval šesté místo. K radosti domácích diváků zvítězil polský reprezentant Kamil Stoch.
Polský skokan Kamil Stoch si letí pro vítězství v závodu Světového poháru v

Desátý muž průběžného pořadí SP Koudelka, který v závodě stejně jako další Češi uctil černou páskou na rukávu kombinézy dnes zesnulou legendu Jiřího Rašku, skočil 122 a 118 metrů.
Méně vydařený druhý pokus ho stál jednu příčku oproti prvnímu kolu, nicméně s přehledem pošesté z posledních sedmi závodů skončil v elitní desítce. K umístění na stupních vítězů chybělo české jedničce šest bodů.
Dvanáctou příčkou se vrátil do Světového poháru Lukáš Hlava, jenž si přesně před dvěma týdny při pádu v Bischofshofenu zlomil nos a lícní kost. Bodoval ještě jednadvacátý Jakub Janda, Borek Sedlák z 42. místa do druhého kola nepostoupil.
Kouče reprezentace Davida Jiroutka potěšilo, že jeho týmu se zrovna dnes, v den úmrtí legendárního skokana na lyžích, dařilo. "Sice jsme nevyhráli, ale je jasné, že ty výsledky jsou dobré, a rádi bychom je věnovali panu Raškovi," prohlásil trenér.
Cítil, že jeho svěřence dnešní smutná událost poznamenala, ale v dobrém. Celý tým totiž hned napadlo, že bude skákat s černými páskami. "Chtěli jsme vzdát hold, byl to najednou tým, který držel spolu," podotkl trenér. Věděl ale, že zejména Jandu Raškovo úmrtí vzalo, neboť oba pocházejí z Frenštátu pod Radhoštěm. "Určitě se to na jeho náladě odrazilo. Na něm to bylo znát už od rána, byl takový bezduchý," poznamenal.
I Koudelka chtěl svým výsledkem vzdát hold Raškovi, ale mrzelo ho, že mohl podat ještě daleko lepší výkon. "Trochu mě to mrzí, protože ty skoky nebyly vůbec ideální," řekl. "To je pro mě velké plus, protože vím, že se můžu ještě zlepšovat. Kdybych byl šestý po dvou ideálních skocích, neměl bych z toho takovou radost," prohlásil.
Hlava ještě před odjezdem do Polska absolvoval trénink v Harrachově, kde si na můstku K70 po zranění poprvé třikrát skočil. "Takže jsem neměl problémy, nevadilo mi to," uvedl Hlava. Občas cítí naraženiny a zhmožděniny, s kolegy nehraje ani volejbal, aby nedostal míčem do hlavy. "Ještě dávám trochu rameno dohromady, ale je to na dobré cestě. Za dnešní výsledky jsem samozřejmě moc rád," prohlásil.
Stoch předvedl v druhém kole nejdelší skok dne 135 metrů a druhého Richarda Freitaga z Německa porazil o téměř šest bodů. Třetí místo obsadil Rakušan Andreas Kofler, jenž se na stupně vítězů vyšplhal až z 14. místa po prvním kole. Pojistil si díky tomu vedení v SP.


I psi mají své Oscary. Malý Uggie může vyhrát hned dva Zlaté obojky

20. ledna 2012 v 20:30 | ČT Aktuality |  Kultura
Malý Uggie se u filmu jistě neztratí. Role ve francouzském němém filmu Umělec, díky níž si doslova sáhl na Zlatý glóbus, má šanci získat své vlastní trofeje. Podle agentury AFP totiž obdržel dvě nominace na první udílení nových hollywoodských cen pro psy, nazvané Zlaté obojky.
Uggie na udílení Zlatých glóbů


Uggie byl nominován na hlavní cenu nejlepšího filmového psa za výkony v romantických snímcích Voda pro slony s Reese Witherspoonovou a Robertem Pattinsonem a Umělec (The Artist), ve kterém doplňuje Jeana Dujardina a Bérénice Bejoovou v hlavních rolích.
Snímek od neděle kraluje Zlatým glóbům, kde obdržel tři ceny. Uspět může i v Británii, tamní ceny BAFTA mu přiřkly tucet nominací.

Uggie, který již na loňském festivalu v Cannes získal neoficiální cenu nazvanou Psí palma, "oznámil" osobně nominace v hollywoodském sále Egipcio za asistence herečky Penelopy Anny Millerové.
O hollywoodskou sošku v podobě kosti bude Uggie soutěžit se psy Cosmo z filmu Začátky, Denver z 50/50 a Hummer ze snímku Znovu a jinak.
Udílení Zlatých obojků pořádá časopis o psech Dog News Daily. Ceny budou vyhlášeny 13. února v Los Angeles. Odmění se jimi podle organizátorů také nejlepší pes v zahraničním filmu a nejlepší pes v televizním seriálu.


Peake má dohlížet na policii a žalobce, Pospíšil je proti

20. ledna 2012 v 20:20 | ČT Aktuality |  Domov
Věci veřejné mají velkou šanci získat post s vlivem na policii i státní zástupce. Vicepremiérka Karolína Peake má vést poradní orgán vlády, který dohlédne na jejich reformu. Navrhuje to usnesení, které přednesl vládě premiér Petr Nečas. Proti je ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i šéf resortu vnitra Jan Kubice.
Karolína Peake (VV) během tiskové konference po jednání vlády, která...
Zásadní problém je, že o dva stranické kolegy Karolíny Peake - faktického šéfa VV Víta Bártu a jeho pravou ruku Michala Babáka - se zajímají detektivové a státní zastupitelství kvůli podezření z trestné činnosti.
V případě Bárty nyní státní zástupce rozhoduje, zda na něj podá žalobu kvůli korupci, jak navrhuje policie. Babáka detektivové stále prověřují pro podezření z praní špinavých peněz.
"Vyslovuji se zásadně proti," říká ministr vnitraJan Kubice. Zcela nepochopitelný připadá návrh i ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi.
Právě Kubice s Pospíšilem by se měli stát místopředsedy poradního orgánu. Peake má do konce ledna vládě předložit návrh statusu pracovní skupiny a jména jejích dalších členů, uvádí se v usnesení.Ministerstvo opouští jeden z architektů vysokoškolské reformy

20. ledna 2012 v 19:48 | ČT Aktuality |  Domov
Ministra školství Josefa Dobeše opouští Jiří Nantl, který pracoval na přípravě vysokoškolské reformy. Nantl rezignoval v pátek, údajně kvůli reorganizaci úřadu.
(Ilustrační snímek)


Rezignace podle Nantla nesouvisí se čtvrtečním protestem Univerzity Karlovy proti chystané reformě, ale s organizačními změnami v úřadu.
"Vážení a milí, v souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že kedni 31. ledna tohoto roku rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol," citoval deník Česká pozice z dopisu, který Nantl rozeslal svým kolegům.
"Ano, je to tak," potvrdil Nantl deníku svou rezignaci s tím, že k jeho odchodu situace spěla již dlouho.
Oba věcné záměry nových zákonů chystané vysokoškolské reformy na začátku ledna odmítla většina akademických senátů univerzit. Univerzita Karlova ve čtvrtek vyzvala vládu, aby novelu neschválila. Nantl na reformě pracoval spolu s náměstkem Ivanem Wilhelmem.


Italská loď se sune do hlubin, uvažuje se o jejím ukotvení ke skále

20. ledna 2012 v 18:45 | ČT Aktuality |  Svět
Záchranáři u havarované italské výletní lodi Costa Concordia v pátek znovu pozastavili práce, protože se loď opět začala pohybovat po útesu. Podle agentury AFP se nyní příď plavidla posouvá po skalisku rychlostí 15 milimetrů za hodinu.
Havarovaná loď Costa Concordia
Obě části lodi se opírají o jinou skálu, uprostřed je volný prostor. AFP s odkazem na italskou civilní obranu uvedla, že měření radarů a laserů a záběry fotoaparátů zaměřených na loď prokázaly, že se vrak posouvá fakticky neustále. Zádí se v současnosti sune do hlubin rychlostí sedm milimetrů a přídí 15 milimetrů za hodinu.
ČTK dříve uvedla, že časová jednotka jsou vteřiny, což by znamenalo pokles přídě o 90 centimetrů za hodinu.

Nad luxusním plavidlem o výtlaku 114 500 tun se i tak může brzy zavřít moře. Záchranné týmy zvažují, zda ukotví loď ke skále. Dá se předpokládat rychlejší posun po skalisku, protože loď nabírá stále více vody a je tedy těžší. Odborníci nejsou schopni odhadnout, zda se plavidlo přes víkend na pevném podloží ještě udrží.


Zemřela zpěvačka Etta Jamesová, famózní hlas nejen z písně At Last

20. ledna 2012 v 18:38 | ČT Aktuality |  Kultura
Ve věku 73 let zemřela v kalifornské nemocnici zpěvačka Etta Jamesová. Držitelka šesti gramofonků Grammy a sedmnácti bluesových cen podlehla nemocem, kterými v posledních letech trpěla.
"Zemřela v pátek nad ránem," řekl agentuře AP její manažer Lupe De Leon a dodal, že zpěvačku definitivně přemohla leukémie. U jejího lůžka byl do posledních chvil spolu s jejím manželem Artisem Millsem a jejich dvěma syny. "Je to bolestná ztráta pro její fanoušky z celého světa. Bude nám scházet. Velká americká zpěvačka. Její hudba se vzepřela škatulkám," dodal.
Florbalový nováček z Brna válí, možného postupu se nezříká

20. ledna 2012 v 18:18 | ČT Aktuality |  Sport
Florbal v Brně, to nejsou jen Bulldogs. Na třetím místě první ligy je totiž Hattrick, který hraje druhou nejvyšší soutěž prvním rokem, ovšem počíná si velmi sebevědomě.
(Ilustrační snímek)

Aby ne. Mužstvo tvoří několik hráčů, kteří mají zkušenosti s extraligou, a všichni jsou zvyklí vyhrávat.
Vysoké postavení je o to příjemnější, že jde o nováčka, který ve své historii zatím stále stoupá. "Chtěli jsme se vyhnout hlavně baráži a s jakýmkoliv místem v play-off budeme spokojení," prohlásil prezident klubu Dan Koubek. Jen zázrak už by mohl Brňany připravit o účast v bojích o postup do extraligy.
"Když se nám podaří dostat se do semifinále, může se stát už cokoliv," naráží Koubek na fakt, že postupuje vítěz a poražený finalista si zahraje baráž. "O extralize se nebavíme, ale kdyby se to teoreticky povedlo, snažili bychom se extraligové bytí zajistit."
Postup výš však Hattrick vyhlíží reálně v delším časovém horizontu a momentálně se věnuje hodně mládeži. "Vlastní kvalitní odchovance máme teprve ve starších žácích. Také máme sportovní třídu na základce na Janouškově a v létě už bychom konečně mohli začít stavět vlastní halu a mohli bychom mít dětí ještě víc," vzhlíží Koubek k budoucnosti.
Současnost je neméně zajímavá. Vždyť kádr je obohacen například o kapitána Martina Komendu, který hrál spoustu let extraligu za Buldoky či velezkušeného borce Martina Bolfa.
"Nejvíc práce asi odvede David Hauser, podle mě je nejlepší hráč v lize. Dobře hraje nadějný Honza Hlaváček. Myslím, že máme tým dobře poskládaný," pochvaluje si Koubek.
Před sezonou měl tuto práci na starosti ještě Jiří Kysel, který se však upsal reprezentačnímu výběru juniorů a jeho pozici převzal dosavadní asistent Martin Hájek. Tým hrající domácí utkání v bohunické hale je ambiciózní a sebevědomý.
"Pokud bychom někdy postupovali nahoru, určitě chceme mít tým, který bude složený z vlastních odchovanců," uvedl Koubek.
Nechtěl by jít cestou Otrokovic, které loni po výhře v první lize zjistily, že potřebují výrazně posílit a do kádru investovalyna florbalové poměry nemalé peníze. "Buď bychom na to hráčsky měli, nebo ne," tvrdí Koubek. Zdá se tedy, že Buldokům roste konkurence a Brnu druhý špičkový florbalový klub.


V Novém Boru srazil kamion na přechodu dvě dívky

20. ledna 2012 v 18:04 | ČT Aktuality |  Domov
V Novém Boru srazil kamion v pátek odpoledne na přechodu pro chodce dvě dívky ve věku 16 a 22 let. Jedna z nich uvázla pod kamionem. Obě nehodu přežily a záchranka je odvezla do nemocnice. Silnice je uzavřená.
(Ilustrační snímek)

"Odvezli jsme dívku ročník 1995 na traumatologii liberecké nemocnice. Má poraněnou ruku a otřes mozku," řekla mluvčí záchranky Lenka Markovičová.
Druhou dívku, ročník 1989, museli záchranáři vyprostit. Uvázla totiž pod kamionem. "Utrpěla mnohočetná poranění, ale není v ohrožení života," poznamenala Markovičová. I druhou dívku pak vrtulník převezl na traumatologii do Liberce.
Nehoda se stala v novoborské ulici Bedřicha Egermanna krátce po druhé hodině odpoledne. Podle prvních informací dal dívkám na přechodu přednost řidič pickupu, kamion za ním ale nedobrzdil a vrazil do něj.
"Kamion zřejmě při brzdění dostal smyk," poznamenala policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Náraz odhodil pickup na jednu z dívek, druhá se dostala až pod kamion. Řidič pickupu skončil s lehčím zraněním v českolipské nemocnici.
"U řidiče kamionu jsme provedli dechovou zkoušku, byla negativní. Nyní zjišťujeme okolnosti nehody. Silnice bude podle našich odhadů uzavřená do šesti večer," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Nehoda se stala v novoborské ulici Bedřicha Egermanna


Sdružení si došláplo na politiky. Má databázi jejich vazeb na zakázky

20. ledna 2012 v 17:00 | ČT Aktuality |  Domov
Sdružení Naši politici došla trpělivost se způsobem přidělování veřejných zakázek. Vytváří databázi vazeb mezi 1 700 veřejnými zakázkami a více než tisícovkou politiků a lobbistů. "Zpočátku jsme se víc zaměřili na více než stovku pražských politiků," řekl Jiří Fiala ze sdružení Naši politici.
Detailní informace o všech zkoumaných politicích, jejich konexích a možných zájmech na veřejných zakázkách dává sdružení na internet (www.nasipolitici.cz), aby si informace o "svém" politikovi mohli vyhledat občané. Sdružení chce také spolupracovat s investigativními novináři.
"Ze stovky největších veřejných zakázek v hlavním městě od roku 2006 směřovaly některé z nejvýznamnějších k firmám se zahraniční účastí, v jejichž pozadí jsou neprůhledné off-shorové společnosti na Kypru," uvedl Fiala.
Jako učebnicový příklad toho, co lze najít porovnáváním veřejných databází a informací o veřejných zakázkách, uvedlo občanské sdružení Naši politici veřejně známý případ Filipa Bušiny, bývalého blízkého spolupracovníka středočeského hejtmana Davida Ratha, a firmy Stavby a.s., kterou podle občanského sdružení Bušina v minulosti ovládal.
Sdružení při prezentaci nového projektu předvedlo, jak detailně zmapovalo veřejné zakázky v řádu stovek milionů korun, které společnost získala v letech 2007 až 2011 - například při stavebních úpravách nemocnice v Příbrami, pražské nemocnice Na Homolce či při výstavbě domu s malometrážními byty a tělocvičnou v Praze 1.
Skokový nárůst zakázek měla firma poté, co se Bušina stal investičním náměstkem středočeských nemocnic. V roce 2009 byl obviněn z daňového podvodu, při kterém měl připravit stát o stamiliony korun.
"Projekt konexe chápeme jako dlouhodobou aktivitu, která je zároveň jasným vzkazem pro politiky a lobbisty. Veřejné zakázky a vazby mezi dodavateli a zadavateli budou systematicky monitorovány a zjištěné nestandardní vztahy budou zveřejněny," řekl Fiala ze sdružení Naši politici.
Projektu pomáhal i Nadační fond proti korupci, v jehož správní radě jsou podnikatelé Stanislav Bernard a Karel Janeček, herec Jan Kraus či bývalý šéf rozvědky Karel Randák.


Odešla legenda. Zemřel olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška

20. ledna 2012 v 15:52 | ČT Aktuality |  Sport
Olympijský vítěz ve skocích na lyžích z Grenoblu 1968 Jiří Raška zemřel. Legendární skokan a držitel titulu Lyžař století zesnul v nedožitých jedenasedmdesáti letech v novojičínské nemocnici po dlouhé nemoci.
Smutnou informaci potvrdila mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.
V historii českého, resp. československého lyžování patří Jiřímu Raškovi zcela ojedinělé postavení. Olympijský šampion z Grenoblu vynikal houževnatostí i skromností.
"Nevím, kdo teď naši skokanskou loď potáhne. On byl osobnost mimořádného rozměru," řekl bývalý Raškův svěřenec a současný šéf skokanského úseku Leoš Škoda. "Svými výsledky a přístupem k tréninku byl výjimečný. Dával sportu strašně moc."
Mezi světovou elitu pronikl dvěma čtvrtými místy na MS 1966 v Oslu.
V Grenoblu 1968 získal týden po zlatém skoku na středním můstku stříbro na velkém můstku a z Francie si odvezl celkem čtyři cenné kovy, neboť Mezinárodní lyžařská federace tehdy počítala olympijské závody i za mistrovství světa.
"Jeho největší předností byla jeho houževnatost. Možná ani nebyl tak talentovaný, jako ostatní skokani, ale byl mimořádně precizní a poctivý. To z něj udělalo velkého skokana," řekl o něm jeho souputník Dalibor Motejlek.
SKOK DO HISTORIE. Jiří Raška získalna olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou

Největší hackerský útok v dějinách internetu zasáhl Bílý dům i FBI

20. ledna 2012 v 14:02 | ČT Aktuality |  Svět
Krušné chvilky zažívají počítačoví specialisté americké vlády. Hackerská skupina Anonymous totiž jako odvetu za zablokování webu megaupload.com, který je největším serverem pro sdílení dat na internetu, napadla stránky amerického FBI a Bílého domu. Později se hackerům podařilo zablokovat přes deset dalších webů a další útoky chystají. Vlajka hackerské skupiny Anonymous
"Spustili jsme největší útok v historii internetu, který ochromí vlády i stránky hudebního průmyslu. Členové kongresu musí změnit plánovanou legislativu, jinak naše zbraně neutichnou," uvedli členové sdružení Anonymous na svých internetových stránkách s tím, že dokud nebude server megaupload.com opět zpřístupněn, útoky budou pokračovat.
Kromě stránek FBI a Bílého domu se hackerům podařilo zablokovat například stránky Amerického sdružení filmového průmyslu, asociace fonografického průmyslu, ministerstva spravedlnosti a vydavatelství Universal Music a Warner Music.
Více na: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/256763-nejvetsi-hackersky-utok-v-dejinach-internetu-zasahl-bily-dum-i-fbi.html

Nedávné mistry straší baráž. Je zle, přiznává i kanonýr Kumstát

19. ledna 2012 v 19:38 | ČT Aktuality |  Sport
Když na Silvestra nastoupil nový kouč Vladimír Kýhos, vyhráli hokejisté Karlových Varů dva zápasy - 4:2 na Slavii a doma 4:1 nad Zlínem. Vypadalo to, že změna přišla včas a Západočeši ještě budou bojovat o postup do předkola play-off.

Jenže pak přišla čtyřzápasová série proher - v Českých Budějovicích, doma s Třincem, v Mladé Boleslavi a v Litvínově. Poslední dvě porážky mrzí o to víc, že byly se soupeři ze spodní části tabulky. Právě ty klub definitivně usadily na dně tabulky.
Šampioni z roku 2009 tak místo vyřazovacích bojů pomalu musí začít řešit extraligovou příslušnost. Do konce základní části sice chybí ještě dvanáct kol, mužstvo kolem kapitána Václava Skuhravého však s největší pravděpodobností nemine skupina o udržení.
V současnosti je hlavním úkolem udržet na dostřel ostatní soupeře. Však se také pomalu začínají vzdalovat. Předposlední Boleslav už má čtyřbodový náskok, Slavia s Kometou jsou už vzdáleny na devět bodů. Pokud se Vary rychle neproberou, může se ztráta ještě zvětšit.
"Nejsme v dobré situaci. Nálada v kabině určitě není pozitivní," přiznal na klubovém webu zkušený útočník Petr Kumstát. Muž, jenž je s jednadvaceti góly paradoxně druhým nejlepším střelcem extraligy.
Ani jeho příspěvky však Západočechům nepomáhají. "Já z těch gólů ani nemám radost. Třeba v posledním zápase v Litvínově jsem zavinil první gól a řekl jsem si, že to musím napravit. Hned v dalším střídání jsem vyrovnal. Jenže góly musí dávat také někdo jiný," zlobí se vytáhlý útočník.
Teď Vary čeká domácí bitva se Slavií, která ještě živí naději na předkolo. Zabrat by ovšem měly především venku, kde za celou sezonu uhrály jen jedenáct bodů. I kvůli tomu jsou dnes na chvostu ligy.
"Není příjemné - dá se říct, že je až deprimující - že hrajeme, hrajeme, a pak dostaneme jeden dva góly a zase musíme dotahovat. Je to pořád dokola," přiznává zkroušený Kumstát.
"Gólů dostáváme fakt hodně, málo se prosazujeme. Jsme tým a musíme se z toho vyhrabat společně," doufá útočník s reprezentačními zkušenostmi. Snahu Karlových Varů bedlivě sledují i prvoligoví dravci s extraligovými ambicemi, kteří v posledních letech naráželi stále jen na Mladou Boleslav.